لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۳۹

پترائوس درباره حادثه بنغازی به کنگره آمريکا توضيح داد


ژنرال ديويد پترائوس
قانونگذاران آمريکايی می‌گويند، ديويد پترائوس، رئيس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمريکا (سيا)، روز جمعه ۲۶ آبانماه با حضور در کنگره درباره حمله به کنسولگری اين کشور در بنغازی ليبی توضيح داد.

به گزارش خبرگزاری رويتر، به گفته داچ روپرزبرگ، عضو کميته اطلاعات مجلس نمايندگان، ديويد پترائوس به کميته اطلاعات مجلس نمايندگان گفته است،‌ عناصر «افراطی در بين گروه» حمله‌کنندگان به کنسولگری آمريکا در بنغاری ليبی حضور داشتند که وابسته به گروه القاعده بودند.

طبق اين گزارش، پيتر کينگ، نماينده جمهوری‌خواه مجلس نمايندگان نیز گفته است، اظهارات ژنرال پترائوس در کميته اطلاعات مجلس نمايندگان پشت درهای بسته در روز جمعه با اظهارات قبلی وی درست چند روز پس از حمله به کنسولگری آمريکا در بنغازی در يازدهم سپتامبر سال جاری ميلادی متفاوت بود.

در جريان حمله به کنسولگری آمريکا در بنغازی کريستوفر استيونز،‌سفير اين کشور در ليبی به همراه سه آمريکايی ديگر کشته شدند.

پيتر کينگ در ادامه گفته است: «او (ژنرال پترائوس) گفت همان زمان به طور روشن در خصوص نقس مهم تروريست‌ها در اين حادثه توضيح داده، اما من به خاطر ندارم که وی چنين چيزی را در ۱۴ سپتامبر به ما گفته باشد.»

طبق اين گزارش ژنرال پترائوس سپس در برابر کميته اطلاعات سنای آمريکا حاضر شده و توضيحاتی ارائه کرده است.

در حالی ژنرال پترائوس در برابر دو کميته کنگره آمريکا حاضر شده که هفته گذشته به علت داشتن ارتباط خارج از ازدواج با يک زن از سمت خود به عنوان رييس سازمان «سيا» کناره‌گيری کرد.

به گزارش رويترز، نمايندگان کنگره گفته‌اند، پترائوس تاکيد کرده است، ‌استعفايش از رياست «سيا» به مساله حمله به کنسولگری آمريکا در بنغازی يا تعلل برای حضور در مقابل اعضای کنگره مربوط نبوده است.

در همين زمينه، جيم لانگوين، نماينده مجلس نمايندگان از حزب دمکرات،‌گفته است: «ژنرال (پترائوس) به مساله روابط خارج از ازدواج خود با يک زن اشاره‌ای نکرد. فقط در بيانيه‌ای که ابتدا خواند از شرايط پيش آمده که منجر به استعفايش شد، ابراز تاسف کرد.»

جمهوريخواهان دولت باراک اوباما را متهم می‌کنند که تهميدات لازم را برای تامين امنيت کنسولگری اين کشور در بنغازی به کار نبسته است. آنها همچنین دولت اوباما را به ارائه اطلاعات نادرست در مورد حمله به کنسولگری آمريکا در بنغازی متهم می کند. اين در حالی است که دولت اوباما اين اتهامات را به شدت رد می کند.

حمله به کنسولگری آمريکا در بنغازی پس از انتشار صحنه‌هايی از يک فيلم توهين‌آميز به پيامبر مسلمانان روی داد. در همين حال چند روز پس از اين حمله سوزان رايس، سفير ايالات متحده در سازمان ملل متحد، دليل حمله به کنسولگری اين کشور را با انتشار فيلم ضد اسلامی در اينترنت مرتبط دانسته بود.

طی روز های اخير جمهوريخواهان سوزان رايس را هدف حملات خود قرار داده‌اند. اين در حالی است که از خانم رايس به عنوان جايگزين احتمالی هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا نام برده می‌شود.
XS
SM
MD
LG