لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۴۸

هفتمين مدال طلای مايکل فلپس


مایکل فلپس توانست در آخرین ثانیه به پیروزی برسد و هفتمین مدال طلای خود را کسب کند.

مايکل فلپس، شناگر آمریکایی با دستيابی به هفتمين مدال طلای المپيک ۲۰۰۸ پکن، با رکورد برپا شده توسط مارک اسپيتز در المپيک ۱۹۷۲ مونيخ، برابر کرد.


اين سيزدهمين طلای فلپ در دو المپيک ۲۰۰۴ آن و ۲۰۰۸ پکن بود. خبرگزاری فرانسه در روز شنبه ۱۵ اوت عنوان کرد که دور آخر مسابقه فلپس را در طبقه هفتم بهشت قرار داد.


مايکل فلپس با آخرين حد تلاشی، همه و حتی خود را نيز شگفت زده کرد تا در ۱۰۰ متر پروانه مردان، به هفتمين مدال طلای المپيک دست يابد و با رکورد هفت مدال طلای اسپيتز برابر کند. هدف بزرگ فلپس در اين المپيک، دستيابی به هشت مدال طلا در يک دوره المپيک است.


او پس از پيروزی، انگشت خود را به نشانه پيروزی نشان داد. فلپس به مهمی نائل آمد که ۳۶ سال پيش هموطنش در شنا به آن دست يافته بود.


وقتی فلپس تنها با يکهزارم ثانيه اختلاف نسبت به ميلورا کاويچ صرب، برنده اعلام شد و به مدال طلا رسيد، با حالتی هيجانزده گفت: « وقتی نيم ضربه دست اضافی را زدم فکر کردم مسابقه را باخته ام. به راستی جمله ای برای گفتن احساسم را پیدا نمی کنم».


مقامات شنای صربستان به رای اين مسابقه اعتراض کردند، اما نمايش دو باره و به صورت فريم به فريم ( عکس به عکس ) خط پايان، تاييد کننده نتيجه بود.


فلپس پيش از مسابقه در چهار در صد متر امدادی شنای مردان و در يک قدمی شکستن رکورد اسپيتز، گفته بود:« من هر احساسی را به ميزان کمی در خود دارم- آسودگی، هيجان، هرچيزی را». با پيروزی فلپس رقابتهای شنا در روز شنبه به پايان رسيد.


در استخر المپيک پکن، تلاش فلپس در دور آخر ۱۰۰ متر پروانه مردان، تنها مسابقه ای بود که در پايان دستيابی به مدالهای طلای المپيک در طول يک هفته، بدون شکستن رکورد جهانی بود.


اين باعث شد که ستاره مسابقه های شنای شنبه، ربکا ادلينگتون از بريتانيا باشد که در طولانی ترين ماده شنای بانوان توانست رکورد جديد جهانی برای ۸۰۰ متر آزاد زنان برپا کند.


رکورد او به ميزان دو ثانيه و ۱۲ صدم ثانيه بهتر از رکورد قديمی جانت ايوانز، شناگر بزرگ زن آمريکا بود که در ۱۹۸۹ ثبت شد.


کرستی کاونتری از زيمبابوه نيز در دفاع از عنوان خود در ۲۰۰ متر پشت، رکورد تازه ای برای شنای زنان جهان برپا کرد.


در پايان روز شنبه چين با پيروزی در همه بخشهای بدمينتون و کسب پنج مدال طلا به مجموع ۲۷ مدال طلا نائل آمد.


ميزبان در نيمه راه المپيک ۲۰۰۸ خيلی سريع به مجموع ۲۷ مدال طلای خود در المپيک آتن نزديک شده است. اين تازه در يک سوم راه توزيع مدالهای المپيک پکن است.


آمريکا با ۱۶ مدال طلا دوم است و آلمان با هشت مدال طلا اين دو غول ورزش را تعقيب می کند و کره جنوبی را به رده چهارم فرستاده است.


در روزی که ۲۷ مدال طلا توزيع شد، مهمترين و جذابترين آن به فلپس تعلق داشت. پس از آن بايد به مسابقه نيمه پايانی ۱۰۰ متر اشاره کرد که سريعترين دونده های تاريخ – اوسين بالت، آسه فا پاول و تايسون گای – جملگی به مرحله پايانی راه يافتند.


XS
SM
MD
LG