لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۰۱:۱۱

سایه عملیات نظامی ترکیه بر مذاکرات رایس درعراق


وزير امور خارجه آمريکا می گويد توقف فعاليت های پ.کا.کا به نفع کشورهای عراق، ترکيه و آمريکا است

عملیات نیروهای نظامی ترکیه علیه مواضع پ. کا. کا در شمال عراق، سفر غیر منتظره کانداليزا رايس، وزیر امورخارجه آمریکا، به عراق را تحت شعاع خود قرار داد


در حالی که عبدالله گل، رییس جمهوری ترکیه، می گوید ارتش «آنچه که برای مقابله با تروریسم ضروری است» را انجام می دهد، خانم رایس نیز تاکید کرد توقف فعالیت های شورشیان حزب کارگران کردستان، پ. کا.کا «به نفع» همه است.


در همین حال، گفته می شود انتشار برخی خبر ها مبنی بر توافق آمریکا با حمله نظامی ترکیه به شمال عراق باعث شده تا مسعود بارزانی، رییس دولت اقلیم خودمختار کردستان عراق از دیدار با وزیر امور خارجه آمریکا خودداری کند.


«توقف فعاليت های پ. کا.کا به نفع همه است»


در همين حال، کانداليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا روز سه شنبه گفت عراق، ترکيه و ايالات متحده از توقف فعاليت های شورشيان حزب کارگران کردستان، پ.کا.کا، نفع خواهند برد.


خانم رايس که پس از ديداری غيرمنتظره از کرکوک ، وارد بغداد شد، به خبرنگاران گفت فعاليت های شورشيان پ.کا.کا.، ثبات در شمال عراق را برهم می زند و باعث تلفات جانی در ترکيه شده است.


بنا به گزارش ها، خانم رايس در کرکوک با نمايندگان گروه های کرد، اعراب سنی و شيعه، مسيحيان و ترکمن ها گفت و گو کرد.


وزير امور خارجه آمريکا، سرنوشت استان کرکوک را برای آمريکا بسيار مهم و حساس توصيف کرد و خواهان تسريع روند آشتی ملی در عراق شده است.


در همین حال به گزارش خبرگزاری فرانسه، ارتش ترکيه روز سه شنبه عمليات « محدود» نظامی در شمال عراق برای مقابله با شورشيان مسلح گروه پ. کا. کا را تاييد کرد.


در بيانيه ارتش ترکيه که در وبسایت ستاد ارتش منتشر شده، آمده است:«عملياتی در مقياس محدود به وسيله نيروهای پياده نظامی برای تعقيب انجام شده است».


طبق اين گزارش نيروهای نظامی ترکيه چند کيلومتر در خاک عراق پيش روی کرده و تلفات سنگینی به نیروهای جدایی خواه کرد وارد کرده است. اين بيانيه اشاره ای به شمار نيروهای نظامی حاضر در اين عمليات نکرده است.


پيشتر، منابع خبری وابسته به اقليم خودمختار کردستان عراق از خروج نيروهای نظامی ترکيه از بخش هايی از شمال عراق خبر داده بودند.


خودداری از دیدار با وزیر امورخارجه آمریکا


در همين حال، به گفته نچيروان بارزانی، نخست وزير حکومت منطقه ای کردستان عراق، مسعود بارزانی، رييس اين حکومت منطقه ای امروز از رفتن به بغداد و شرکت در جلسه ای با حضور ساير مقام های عراقی برای گفت وگو با وزير امور خارجه آمريکا خودداری کرد.


نخست وزير دولت منطقه ای کردستان عراق گفته است که «برای کردها، پذيرفتنی نيست که آمريکا به ترکيه مجوز حمله به روستاهائی را در داخل عراق داده است.»


رييس ستاد کل ارتش ترکيه روز يکشنبه گفته بود که آمريکا با گذاشتن اطلاعات در اختيار ترکيه و باز کردن حريم فضائی، «تلويحا» مجوز حمله به اين مناطق را برای سرکوبی اعضای حزب کارگران کردستان «پ کا کا» فراهم کرده است.


«نمی توان اظهار نظر کرد»


ايالات متحده آمريکا روز سه شنبه پس از انتشار اخبار مربوط عبور نيروهای نظامی ترکيه از يک نقطه مرزی عراق و ورود به منطقه اقليم خودمختار کردستان، به اين رويداد واکنشی نشان نداد و کاخ سفيد اعلام کرد که حزب کارگران کردستان ترکيه، پ.کا.کا، تهديدی برای کشورهای عراق، ترکيه و آمريکا است.


در حالی که جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا نسبت به حمله نظامی ترکيه به مواضع پ. کا. کا در شمال عراق سکوت اختيار کرده است، دنا پرينو، سخنگوی کاخ سفيد، با تاکيد بر اين که اخبار موجود «ضد و نقيض» اند، گفت قادر نيست در اين باره اظهار نظر کند.


خانم پرينو با اشاره به سابقه تهاجم های ترکيه به مواضع پ. کا. کا. در گذشته، روز سه شنبه، گفت:«ما از ترکيه خواسته ايم تا در اين اقدامات خود محدود عمل کند و ما با دقت تحولات را پيگيری می کنم و همانطور که وزير امور خارجه (خانم رايس) گفته است: ما خيلی نگران جان افراد بی گناه در اين باره هستيم».


بنا بر گزارش ها، صدها سرباز ارتش ترکيه، در عملياتی در بامداد روز سه شنبه از مرز اين کشور با عراق عبور کرده و تا سه کيلومتر، وارد خاک عراق شدند تا با شبه نظاميان کرد مقابله کنند.


جبار ياور، سخنگوی نيروهای امنيتی «پيشمرگه» در کردستان عراق نيز گفته بود که سربازان ارتش ترکيه، از مرز عبور کردند و تا منطقه ای نزديک به مرز ايران و عراق در ۱۲۰ کيلومتری شمال شهر اربيل پيش روی کرده اند.


جمال عبدالله، از سخنگويان تشکيلات منطقه ای کردستان عراق گفت که تعداد سربازان ارتش ترکيه، ۳۰۰ نفر بوده و آنها در ساعت سه بامداد روز سه شنبه، وارد خاک عراق شده اند


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG