لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۷:۴۵

بوش: دفاع ازسربازان آمريکايی درعراق جنگ با ايران نيست


جرج بوش رییس جمهور آمریکا می گوید نباید راهبرد جديد آمريکا دربرخورد شديد با کسانی که به نيروهای آمريکايی درعراق آسيب می رسانند را به معنی حرکت به سمت جنگ با ايران تفسير کرد

جرج بوش گفت استراتژی جديد آمريکا دربرخورد شديد با کسانی که به نيروهای آمريکايی درعراق آسيب می رسانند را نبايد به معنی حرکت به سمت جنگ با ايران تفسير کرد.


جرج بوش رييس جمهوری آمريکا روز جمعه بيست وششم ژانويه گفت: «اگر کسانی بخواهند به نيروهای ما آسيب رسانند، يا مانع تحقق اهدافمان شود و يا مردم بيگناه را به قتل رساند، ما آنها را متوقف خواهيم کرد».


اگر کسانی بخواهند به نيروهای ما آسيب رسانند، يا مانع تحقق اهدافمان شودما آنها را متوقف خواهيم کرد
جرج بوش

رييس جمهوری آمريکا افرود:« برخی بر اين تصور هستند که ما آن چه برای کمک به نيروهای آمريکايی برای متوقف کردن نفوذ خارجی و کسانی که قصد کشتن سربازان و آزار و اذيت مردم بی گناه عراق را دارند انجام می دهيم، بدين معنی است که می خواهيم عمليات را به خارج از مرزها گسترش دهيم».


آقای بوش گفت:«اين تصور، درست نيست».


آقای بوش درباره رويکرد آمريکا در مورد ايران گفت ما فکر می کنيم مشکلات با ايران را می توان از طريق ديپلماتيک حل کرد و در همين زمينه در حال اقدام هستيم.


او افزود: «در واقع ما پيشرفت خوبی دراين زمينه داشته ايم. همانطور که می دانيد ايرانی ها می خواهند به سلاح های هسته ای دست يابند. ما کشورهای ديگر را متقاعد کرديم که به ما به پيوندند و از طريق سازمان ملل متحد اين پيام روشن را ارسال کنيم که اين رفتار قابل قبول نيست».


به گزارش خبرگزاری فرانسه، درهمين حال يک مقام بلندپايه نظامی آمريکايی که نخواست نامش فاش شود، گفت: «اگرهرگونه اطلاعاتی به دست آوريم که نشان دهد ماموران ايرانی و يا شبکه های آنها در عراق، سلاح دراختيار شورشيان قرار می دهند و يا از آنها حمايت می کنند، عليه آنها اقدام می کنيم».


در همين حال، هوشيار زيباری وزير امورخارجه عراق گفت اين سياست شامل ايرانيانی که ازطريق «قانونی» وارد عراق می شوند از جمله ديپلمات ها و زوار نخواهد شد.


«حکم تير» برای ماموران ايرانی درعراق


روزنامه واشينگتن پست در شماره روز جمعه خود گزارش داد که جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا برای ماموران ايرانی در عراق، «حکم تير» صادر کرده است و از اين به بعد سربازان آمريکايی اجازه دارند در صورت برخورد با اين ماموران، به آنها شليک کنند.


روزنامه واشينگتن پست، دستور تازه برای سربازان آمريکايی را «بخشی از استراتژی جديد و هجومی آمريکا برای کاهش نفوذ ايران در خاورميانه» توصيف کرده و نوشته است که اين دستور، همچنين برای«مجبور ساختن ايران به دست کشيدن از برنامه هسته ای خود»، صادر شده است

بنا به اين گزارش، به ارتش آمريکا دستور داده شده که در صورت عدم مقاومت، ايرانيان فعال در عراق را بازداشت کنند.


اين روزنامه آمريکايی به نقل از منبعی که نامش فاش نشده است، گزارش داده که اين حکم تنها برای ايرانيان عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ماموران امنيتی ايرانی صادر شده که با شبه نظاميان عراقی در تماس هستند و به هيچ وجه درباره شهروندان عادی ايرانی يا ديپلمات ها نيست.


روزنامه واشينگتن پست، دستور تازه برای سربازان آمريکايی را «بخشی از استراتژی جديد و هجومی آمريکا برای کاهش نفوذ ايران در خاورميانه» توصيف کرده و نوشته است که اين دستور، همچنين برای«مجبور ساختن ايران به دست کشيدن از برنامه هسته ای خود»، صادر شده است.


در اين گزارش آمده است که در طول بيش از يک سال اخير، ارتش آمريکا با سياست «به دام انداختن و آزاد کردن»، به شکل مخفيانه دهها تن از ماموران اطلاعاتی و امنيتی جمهوری اسلامی ايران را به ظن دست داشتن در عمليات خرابکارانه دستگير کرده است.


به نوشته واشينگتن پست، اين کار با هدف مرعوب ساختن نيروهای اطلاعاتی ايران برای دست برداشتن از طرح های خود، به اجرا در می آمده است.


ارتش آمريکا در اين مدت بعد از دستگيری «ماموران ايرانی» در عراق، نمونه DNA برخی از آنها را ثبت می کرده و بعد از تشکيل پرونده هايی با مشخصاتی چون عکس و اثر انگشت، آنها را آزاد می کرده است.


اين روزنامه همچنين فاش ساخته در طول يک ماه گذشته، ارتش آمريکا در سه حمله جداگانه، چندين ايرانی را بازداشت کرده است


XS
SM
MD
LG