لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۳۵

انتشار کتاب تصویری « شاهزاده ایران»


بازیهای «شاهزاده ایران» که از سال 1988 میلادی به بازار عرضه شدند در ردیف موفقترین و پرفروشترین بازیهای کامپیوتری قرار داشته اند و جوردن مکنر در آخرین سری این بازیها نشان داده است که از تاریخ و فرهنگ ایران بی اطلاع نیست.

کتاب تصويری «شاهزاده ايران» Prince of Persia که داستان گرافيکِ اين قهرمان بازيهای کامپيوتری است به طور تمام رنگی در ۲۰۸ صفحه منتشر شده است.


خالق مجموعه بازيهای رايانه ای «شاهزاده ایران» که جديدترين بازی آن در هفته های آينده روانه بازار مي شود، جوردن مِکنر است و شرکت جری بروکهايمر هم اکنون سرگرم تهيه فيلم بلند سينمايی از « شاهزاده ايران» است که در سال ۲۰۱۰ از سوی کمپانی والت ديسنی بر پرده سينماها به نمايش در خواهد آمد.


اما نويسنده داستانِ کتاب تصويری «شاهزاده ایران» يک ايراني به نام « ای. بی. سينا» A.B. Sina است.


سايت رسمی نوول گرافيک پرينس آو پرشيا او را چنين معرفی کرده است : ای.بی. سينا با نام های مستعار ديگری برای فيلم و نشريات در آمريکای شمالی و در سراسر جهان کار نويسندگی کرده است. او که زاده ايران است هم اکنون در مونترال زندگی مي کند.


ای.بی. سينا در پاسخ به این پرسش که «چه چيزی شما را بر آن داشت که همکاری در پروژه تهيه کتاب تصويری شاهزاده ايران را بپذيرد؟» می گوید که نمي داند چه شد اما از تصميمش ابراز خرسندی مي کند.


او مي گويد :کلا نسبت به تصويری که در بخش عمده ای از فرهنگ عمومی غربی از خاورميانه و ساده سازهايی که ارائه مي شود مشکوک است و اينها پيآمدهايی فرهنگی و سياسی دارند. از اين رو نخست در برابر طرح کتاب تصويری «شاهزاده ايران» مقاومت کرد اما هنگامي که دريافت در کار خود کاملا آزاد خواهد بود، آنرا موردی کمياب و فرصتی بزرگ برای خود دانست.


جوردن مکنر، سازنده بازيهای کامپيوتری «شاهزاده ایران» که در سال ۲۰۰۳ هنگام تحقيق برای ساخت « نسخه شنهای زمانِ بازی شاهزاده ايران»، شاهنامه فردوسی را برای نخستين بار بطور کامل مي خواند، اينکار را چون مکاشفه ای برای خود توصيف مي کند.


جوردن مکنر درباره کتاب تصويری «شاهزاده ایران» و نقش ای. بی. سينا، نويسنده ايرانی آن مي گويد: وقتی کار اين کتاب آغاز شد اين پرسش وجود داشت که با توجه به داستانها و شخصيتهای گوناگون «شاهزاده ايران» Prince of Persia با بازيهای متفاوت آن، کدام برگزيده شود.


جوردن مکنر که ای. بی. سينا را عميقا با تاريخ و فرهنگ ايران آشنا مي خواند از او مي پرسد آيا راهی هست که آنها يکی شوند و کاری که نويسنده ايرانی مي کند بگفته مکنر شگفت آور بود.


«شاهزاده ايران» Prince of Persia کتاب تصويری بين دو بعد متفاوت زمانی سير و سفر مي کند، يکی قرن نهم و ديگری قرن سيزدهم ميلادی، گذشته ای که داستان آينده را مي گويد و آينده ای که داستان گذشته را مي گويد.


کتاب تصويری «شاهزاده ايران» Prince of Persia را First Second Books منتشر کرده و بهای آن تقریبا هفده دلار تعيين شده است.


بازیهای «شاهزاده ایران» که از سال 1988 میلادی به بازار عرضه شدند در ردیف موفقترین و پرفروشترین بازیهای کامپیوتری قرار داشته اند و جوردن مکنر در آخرین سری این بازیها نشان داده است که از تاریخ و فرهنگ ایران بی اطلاع نیست.


XS
SM
MD
LG