لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۲:۵۱

پوتين: روسيه قرارداد فروش موشک های «اس ۳۰۰ » با ايران را تعلیق می کند


نیکولا سرکوزی رییس جمهوری فرانسه در دیدار با ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه.
ولاديمير پوتين، نخست وزير روسيه، در ديدار با نيکلا سارکوزی، رييس جمهوری فرانسه، گفته است، به دنبال تصويب قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنيت عليه جمهوری اسلامی، مسکو قرار داد فروش موشک های «اس ۳۰۰ » به ايران را متوقف می کند.

دفتر رييس جمهوری فرانسه، می گويد : ولاديمير پوتين مساله توقف قرارداد فروش سيستم دفاع موشکی «اس ۳۰۰» به ايران را در روز جمعه در دیدار با نيکلا سارکوزی مطرح کرده است.

فرانسه از این اقدام روسیه استقبال کرده است.

در همين زمينه، يکی از سخنگويان کاخ کرملين نيز روز جمعه اعلام کرد، تحويل موشک‌های پيشرفته ضدهوايی اس-۳۰۰ به جمهوری اسلامی به منزله نقض قطعنامه جديد شورای امنيت سازمان ملل متحد عليه ايران خواهد بود.


اين در حالی است که طی روزهای اخير اخبار ضد نقيضی در خصوص فروش موشک های «اس ۳۰۰» به ايران منتشر شده است.

ابتدا روز گذشته خبرگزاری اينترفکس به نقل از منبعی ناشناس گزارش کرده بود که مسکو فروش پدافند هوايی اس – ۳۰۰ را به ايران متوقف خواهد کرد.

سپس آندره نسترنکوه، سخنگوی وزرات امور خارجه روسيه در واکنش به اين خبر روز گذشته اعلام کرد که قطعنامه تازه شورای امنيت سازمان ملل متحد مانع تحويل سامانه ضد هوايی اس-۳۰۰ به ايران نخواهد شد.

شورای امنيت سازمان ملل متحد روز چهارشنبه چهارمين قطعنامه تحريمی عليه ايران را تصويب کرد. تعدادی از شرکت های مرتبط با صنايع موشکی و هسته ای ايران در فهرست تحريم های تازه قرار گرفته اند.

سامانه دفاعی «اس ۳۰۰» قادر است هواپيماها و موشک‌های بالستيک در ارتفاع کم يا زياد را ردگيری کرده و هدف قرار دهد.

ایران «بسیار ناراضی » است

يک سخنگوی رييس جمهوری فرانسه می گويد ولاديمير پوتين در ديدار با نيکلا سارکوزی گفته است ايران از رای مثبت به روسيه به قطعنامه شورای امنيت عليه جمهوری اسلامی «بسيار ناراضی» است و تهران در صدد است تا اقدامات تنبیهی عليه مسکو اتخاذ کند.

هر چند روسيه تاکنون علت عدم تحويل اين موشک‌ها به ايران را «دلايل فنی» اعلام کرده بود، اما گفته می‌شد، روسيه به علت مخالفت آمريکا و اسرائيل از تحويل اس-۳۰۰ به ايران خودداری کرده است.

ايالات متحده آمريکا و اسرائيل که نگران ساخت جنگ‌افزارهای هسته‌ای توسط جمهوری اسلامی هستند، استفاده از گزينه نظامی به منظور بازداشتن ايران از ساخت بمب اتمی را منتفی ندانسته‌اند.

به باور کارشناسان نظامی ايران به ويژه برای دفاع از تأسيسات هسته‌ای خود در برابر حملات هوايی احتمالی به دنبال در اختيار گرفتن سامانه موشکی اس-۳۰۰ است.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG