لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۹:۲۰

آمریکا ایران را به «نقض هرروزه» قطعنامه شورای امنیت متهم کرد


کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا می گوید ايران ازگردن نهادن به خواست جامعه بين المللی سرباز می زند

کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا از ايران به خاطر آنچه او «نقض هرروزه» قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد خواند به شدت انتقاد کرد.


خانم رايس جامعه جهانی را به اتحاد در برابر برنامه هسته ای مربوط به غنی سازی اورانيوم ایران فراخواند.


ايران در صورت عمل نکردن به خواست جامعه جهانی با انزوای کامل روبه رو خواهد شد
کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا

وزير امورخارجه آمريکا گفت: ايران ازگردن نهادن به خواست جامعه بين المللی سرباز می زند. او افزود ايران در صورت عمل نکردن به خواست جامعه جهانی با انزوای کامل روبه رو خواهد شد.


کاندوليزا رايس اضافه کرد که واشينگتن سياست خود را در زمينه خوداری از مذاکره دوجانبه با ايران را تغيير نخواهد داد.


خانم رايس حاضر نشد در باره موضوع اعزام فرستاده ويژه فرانسه به تهران اظهار نظر کند. او فقظ گفت کشورهای ديگر می توانند درباره سياست های خود تصميم بگيرند.


با اين حال خانم رايس تاکيد کرد که کشورهای ديگر بايد بر اين موضوع تمرکز داشته باشند که ايران، هم قطعنامه شورای امنیت را نقض می کند و هم به تعهدات خود به آژانس بين المللی انرژی اتمی عمل نکرده است.


شورای امنيت سازمان ملل متحد، تا تاريخ ۳۱ ماه اوت سال ۲۰۰۶، به ايران فرصت داده بود که فعاليت های مربوط به غنی سازی اورانيوم را متوقف سازد اما ايران اين درخواست را ناديده گرفت.


کشورهای ديگر بايد بر اين موضوع تمرکز داشته باشند که ايران، هم قطعنامه شورای امنیت را نقض می کند و هم به تعهدات خود به آژانس بين المللی انرژی اتمی عمل نکرده است
کاندولیزا رایس

بدنبال خودداری ايران از اجرای اين قطعنامه ، شورای امنيت سازمان ملل متحد در نشست روز شنبه ، ۲۳ دسامبر ۲۰۰۶، خود قطعنامه جديدی بر اساس اصل ۴۱ از فصل هفتم منشور سازمان ملل تصويب کرد .


اين قطعنامه به ايران مهلت ۶۰ روزه داده تا برنامه غنی سازی اورانيوم را متوقف کند.


طبق قطعنامه تصويب شده، صادرات مواد و فن آوری های موشکی و هسته ای برای غنی سازی اورانيوم، نيروگاه های آب سنگين و بازآمايی ، و قطعات و فن آ وری سامانه موشکی دور برد به ايران از سوی همه کشورهای جهان ممنوع می شود.


براساس اين قطعنامه کليه دارايی شرکت ها و افراد، طبق ليست ارايه شده توسط سازمان ملل، که در ارتباط با برنامه موشکی و هسته ای ايران فعاليت می کنند مسدود خواهد شد.


جمهوری اسلامی ايران اعلام کرده برنامه هسته ای خود را برای اهداف صلح آميز و در راستای توليد برق دنبال می کند.


XS
SM
MD
LG