لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۰۶

يکشنبه شب باشکوه فدرر و سليمی در پاريس


يکشنبه شب، ورزشگاه های پاريس ميزبان مرحله نهايی دو رقابت مهم ورزشی بودند. فينال آخرين رقابت های مسترز تنيس جهان در سال ۲۰۱۱ و فينال رقابت های فوق سنگين وزنه برداری ۲۰۱۱ جهان.

رقابت های تنيس در Palais Omnisports de Paris-Bercy برگزار می شد و رقابت های وزنه برداری هم در Disneyland Paris. هر دو ورزشگاه نيز مملو از جمعيت. بسياری راهی به داخل ورزشگاه ها پيدا نکردند و ناگزير شدند اين دو فينال ورزشی را به صورت زنده از معتبرترين شبکه های ورزشی جهان، يورو اسپورت (وزنه برداری) و الجزيره اسپورت (تنيس) تماشا کنند.

رقابت های حرکت يکضرب که به پايان رسيد، بازی تنيس در ست دوم به تای برک کشيده شد و به برتری فدرر انجاميد. او دو ساعت بعد در صفحه فيسبوک خود نوشت، پس از هفته ای بزرگ در پاريس، برمی گردم زوريخ تا با خانواده ام به کنسرت راک دوست خوبم "گاوين روسدال" برويم.

رقابت های دوضرب هم که تمام شد، سليمی گفت: به همسرم قول داده بودم رکورد رضازاده را بشکنم. خوشحالم که به قولم عمل کردم و اين رکورد تقديم به همه ايرانيان.

آيت الله علی خامنه ای و محمود احمدی نژاد، پيام های تبريک جداگانه ای برای موفقيت وزنه برداران ايرانی صادر کرده اند. اما عزت الله اکبری نماينده قائم‌شهر و سوادکوه در مجلس شورای اسلامی، روز دوشنبه با اشاره به قهرمانی سه مازندرانی در رقابت های کشتی آزاد و وزنه برداری جهان، در تذکری به وزير ورزش و امور جوانان گفته است: «متاسفانه پس از اين‌که مدت کوتاهی از کسب اين مدال ها بگذرد، قهرمانان را تنها می‌گذارند.»

بهداد سليمی با نمايش پرشکوه يکشنبه شب، حالا بين کليه ورزشکاران ايرانی، پر اميدترين چهره برای کسب مدال طلای المپيک لندن است.

راجر فدرر نيز بين دو يکشنبه متمادی، با دو قهرمانی در بازل و پاريس، ۱۵۰۰ امتياز به حساب خود در رنکبنگ واريز کرد و حالا می تواند با تداوم درخشش در لندن، رده سوم را از اندی ماری پس بگيرد.

فدرر هفته گذشته برای پنجمين بار در ۶ سال اخير عنوان قهرمانی رقابت‌های تنيس داخل سالن بازل در سوئيس را نصيب خود کرد.

راجر فدرر
راجر فدرر
به اين ترتيب در سال ۲۰۱۱ که سال سقوط فدرر در رنکينگ جهانی بود، پايانی خوش برای او رقم خورد. او حالا با مصدوميت مزمن نادال، ناراحتی جوکوويچ از ناحيه کمر و خستگی پايان فصل اندی ماری، آماده ترين تنيس باز جهان است که به استقبال رقابت های پايان فصل در لندن خواهد رفت.

بازل نخستين عنوان قهرمانی راجر فدرر بعد از فتح تورنمنت دوحه قطر در ماه ژانويه بود. اين وقفه طولانی بين دو قهرمانی، در دوران حرفه ای فدرر بی سابقه است. برخی دوست داران تنيس حتی در صفحه فيس بوک او پيشنهاد خداحافظی را مطرح می کردند.

فدرر اما پس از برپايی جشن تولد ۳۰ سالگی اش توسط مسئولين تورنمنت کانادا و هوادارانش در اين کشور، در صفحه فيس بوکش که حدود ۱۰ ميليون عضو دارد و به نوعی يکی از پرمخاطب ترين رسانه های ورزشی در سراسر جهان محسوب می شود، از تدوين برنامه هايش تا المپيک لندن خبر داد.

شکست های فدرر نيز ميليمتری و خفيف بودند. او در ويمبلدون، بازی ۲-۰ برده را ۳-۲ به سونگا از فرانسه باخت. گرچه بعداً به راحتی سونگا را در يواس اوپن و در سه ست متوالی شکست داد.

در يواس اوپن نيز بازی ۲-۰ پيش افتاده را ۳-۲ به جوکوويچ واگذار کرد. آن هم در شرايطی که دو بار مچ پوئينت (امتياز پيروزی) را از کف داد.

بازل محل تولد راجر فدرر است. تيم فوتبال اين شهر نيز باشگاهی است که فدرر جزو هواداران رسمی اش است و گاهی حتی در تمريناتشان نيز شرکت می کند. اف سی بازل ۱۴ بار فاتح ليگ سوئيس و ۱۰ بار قهرمان جام حذفی اين کشور شده است.

راجر فدرر برای کسب جام قهرمانی بازل، ابتدا پوتيتو استاراچه از ايتاليا را مغلوب کرد. يارکو نايمينن فنلاندی نيز اگرچه ست دوم را از فدرر گرفت، اما دو ست بعدی را به او واگذار کرد.

در ادامه، اندی راديک آمريکايی برای بيست و يکمين بار مغلوب فدرر شد. اما هرگز غير از ست دوم فينال تورنمنت بانکوک در سال ۲۰۰۴، اين قدر دست و پابسته و ناتوان مقابل فدرر ظاهر نشده بود.

فدرر سپس در مرحله نيمه نهايی، برای دهمين بار هموطنش استانيسلاس واورينکا را مغلوب کرد. واورينکا زوج فدرر در فينال رقابت های دو نفره المپيک پکن بود که با غلبه بر تيم سوئد، مدال طلا را به سوئيس اختصاص دادند.

فدرر که ۱۶ گرنداسلم را فتح کرده است، در سال ۲۰۱۱ موفق به قهرمانی در هيچ کدام از گرنداسلم ها نشد که اين مسئله از سال ۲۰۰۲ تاکنون بی سابقه بوده است.

فدرر در فينال به راحتی بر نيشيکوری از ژاپن غلبه کرد تا با روحيه ای عالی راهی پاريس شود و بدون ست باخته، برای نخستين بار در تاريخ اين رقابت ها به مقام قهرمانی برسد.

در مسترز ۱۰۰۰ امتيازی پاريس، فدرر ابتدا آدريان مانارينو از فرانسه را شکست داد. سپس از سد ريشارد گاسکه گذشت. خوان موناکو از آرژانتين و توماس برديچ از جمهوری چک نيز مقابل او تسليم شدند.

جوکوويچ که در بازل به نيشيکوری باخته بود، در پاريس هم از مصاف با سونگا انصراف داد. نادال مثل بازل، در پاريس غايب بود. اندی ماری نيز پس از انصراف از بازل، در پاريس به برديچ باخت و حذف شد تا دومين هفته باشکوه راجر فدرر رقم بخورد.

مردی که اگرچه در رده چهارم رنکينگ قرار دارد، اما چه از حيث تعداد هوادار و چه از منظر توجه رسانه ها و شرکت های تبليغاتی، سنگينی سايه اش همچنان بالادستی ها را آزار می دهد.
XS
SM
MD
LG