لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۱:۵۹

سرگئی لاوروف روز شنبه ،۲۷ آبان ماه ، ۱۸نوامبر، در نشست کشورهای عضو سازمان همکاری های آسيا-اقيانوسيه (آپک)در ويتنام درجمع خبرنگاران تاکيد کرد جامعه جهانی بايد برای حل و فصل کردن مشکل شبه جزيره کره و مساله هسته ای ايران "قاطعانه" و با "احتياط" بيشتر اقدام کند.


وزير امور خارجه روسيه گفت:«ما امروز قادريم که به يک توافق دوجانبه قابل قبول در اين باره دست يابيم که اجازه می دهد پيمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای را محکم تر کنيم.»


لاوروف تصريح کرد چنانچه جامعه جهانی به فشار بيشتر و در تنگنا قرار دادن متوسل شود، خطر نقض اين پيمان افزايش خواهد يافت.


رويکرد تدريجی آمريکا دراعمال تحريم ها عليه ايران


ازسوی ديگر روز جمعه ،۲۶ آبان ماه، معاون وزيرامور خارجه آمريکا از عدم پيشرفت در زمينه تصويب قطعنامه تحريم ايران در شورای امنيت انتقاد کرد و از روسيه و چين خواست تا گفت وگوها در اين زمينه را تسريع کنند.


نيکلاس برنز تاکيد کرد که مذاکرات در سازمان ملل بر سر تحريم ايران، به دليل خوداری اين کشور از تعليق برنامه غنی سازی اورانيوم، پس از سه هفته گفت وگو بی نتيجه مانده است.


معاون وزير امور خارجه آمريکا خواهان رويکردی"تدريجی" در وضع تحريم ها عليه ايران شده است که در مرحله اول، صنايع اتمی و برنامه فرآوری و غنی سازی ايران را هدف قرار می دهد، ولی بخش نفت و گاز ايران مشمول آن نمی شود.


در پيش نويس قعطنامه پيشنهادی کشورهای آلمان، انگليس و فرانسه اعمال تحريم برنامه های اتمی و موشکی ايران پيش بينی شده است. چين و روسيه از ابتدا با اين پيش نويس مخالفت کرده و خواهان تغيير آن هستند.


آژانس بين المللی انرژی اتمی در تازه ترين گزارش خود درباره ايران، در روز چهارشنبه ۲۴ آبان از ادامه فعاليت غنی سازی اورانيوم در اين کشور انتقاد کرد.


اين آژانس تصريح می کند تا زمانی که ايران فعاليت های هسته ای خود را کاملأ شفاف نکند، اين آژانس نمی تواند درباره نوع و اهداف برنامه هسته ای ايران نظر روشنی را اعلام کند.


اوايل سال جاری، آژانس بين المللی انرژی اتمی اعلام کرد علی رغم سه سال تحقيق و بررسی نمی تواند بر غير نظامی بودن برنامه هسته ای ايران صحه بگذارد و پرونده ايران را به شورای امنيت سازمان ملل فرستاد.


شورای امنيت با صدور قطعنامه ۱۶۹۶ از ايران خواست تا روز ۹، شهريورماه ، ۱۳۸۵ فعاليت غنی سازی اورانيوم را متوقف کند. اين قطعنامه با بی توجهی ايران مواجه شد. پيش نويس قطعنامه جديد واکنشی به پاسخ ايران است.


XS
SM
MD
LG