لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۳۷

تظاهرات ده ها هزار نفر در مسکو عليه مداخله در کريمه


تظاهرات صلح طلبان در مسکو
يک روز مانده به برگزاری رفراندوم الحاق به روسيه در منطقه کريمه، دهها هزار تن از مخالفان سياستهای ولاديمر پوتين در مسکو دست به تظاهرات زدند. اين تظاهرات در برخی ديگر از شهرهای روسيه نيز انجام شد.

به گزارش راديو اروپای آزاد/راديو آزادی، همزمان با تظاهرات معترضان، موافقان مداخله روسيه در کريمه و الحاق آن به خاک روسيه نيز شنبه ۲۴ اسفندماه دست به تظاهرات زدند.

خبرگزاری آلمان شمار معترضان را حدود ۵۰ هزار نفر عنوان کرده و نوشته است که معترضان در حالی که پرچمهای روسيه و اوکراين را در دست داشتند، «عليه مداخله نظامی روسيه در کريمه شعار داده و خواهان عقب نشينی نظاميان روسيه از کريمه شدند».

تظاهرات صلح طلبان در مسکو
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:18 0:00


دولت روسيه به برگزاری اين تظاهرات اجازه رسمی داده بود و گزارشها حاکی است که اين تظاهرات در ساعت ۲ ظهر به وقت محلی با حضور حدود ۵ هزار معترض آغاز شد و طی دو ساعت شمار معترضان به ۵۰ هزار نفر رسيد. شمار موافقان سياست های پوتين در کريمه نيز حدود ۱۵ هزار نفر عنوان شده است.

بر اساس گزارشها، از زمان انتخاب مجدد پوتين به سمت رياست جمهوری روسيه در سال ۲۰۱۲، تظاهرات اعتراضی با چنين مقياسی در کشور سابقه نداشته است.

روسيه ۲۳ اسفندماه به رغم رای مثبت ۱۳ عضو شورای امنيت و رای ممتنع چين به پيش نويس قطعنامه شورای امنيت که خواهان « پايان دادن به پروسه الحاق کريمه به خاک روسيه و خروج نظاميان روسيه از اين منطقه»، با وتوی خود مانع تصويب آن شد.

از طرفی خبرگزاری فرانسه روز شنبه نوشت که نيروهای نظامی روسيه در آستانه همه پرسی کريمه، منطقه ای بيرون از کريمه را تصرف کرده اند. اين اولين اقدام نظامی روسيه برای تصرف خاک اوکراين بيرون از منطقه کريمه است. وزارت دفاع اوکراين نيز اين موضوع را تاييد کرده است.
XS
SM
MD
LG