لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۱:۰۹

صدها نفر با حضور در سوگواری برسر مزار صدام حسين رييس جمهور سابق عراق که روز شنبه به دارآويخته شد، خواهان انتقام شدند.


برخی سايت های خبری با نشان دادن فيلمی که توسط تلفن همراه گرفته شده ، از درگيری لفظی صدام حسين با يکی از طرفداران مقتدای الصدر، روحانی تندرو شيعه خبردادند.


به گزارش خبرگزاری رويترز، يکی از شاهدان مراسم اعدام نام مقتدی الصدر را سه بار فرياد زد و صدام در پاسخ گفت:«مردان واقعی اين طور رفتار می کنند».


برخی سايت های خبری با نشان دادن فيلمی که توسط تلفن همراه گرفته شده ، از درگيری لفظی صدام حسين با شاهدان مراسم اعدام خبردادند

کسی در پاسخ او گفت«به رو به جهنم».


روز يکشنبه ۳۱ دسامبر در روستای «عوجا» محلی که صدام حسين در سال ۱۹۳۹ در فقر متولد شد، صدها عرب سنی سوگواربر مزار او حاضر شدند.


درباره اعدام «صدام حسین»چگونه فکر می کنید؟


حاضران در اين مراسم خشم خود را ازآمريکا و اکثريت شيعه عراق پنهان نمی کردند. يکی از حاضران به رويترز گفت:« فارس ها صدام را به قتل رساندند».


عزادار دیگری گفت« ما خشم خود را متوجه آمریکا و دولت می کنیم».


صدام حسين سحرگاه شنبه ۳۰ دسامبر به جرم جنايت عليه بشريت اعدام شد. پس از آنکه دادگاه تجديد نظر حکم دادگاه عالی جنايی عراق در باره صدام حسين در روز سه شنبه تاييد کرد، مقام های عراق روز شنبه اين حکم را اجرا کردند.


دادگاه عالی جنايی عراق صدام حسين وچند تن از مقامات رژيم پيشين عراق، را در۵ نوامبر محکوم به اعدام با طناب دار کرده بود.


در اين دادگاه، صدام حسين وهمکارانش به اتهام صدوردستورکشتار ۱۴۸ تن از شهر دوجيل، در ۶۰ کيلومتری شمال بغداد در سال ۱۹۸۱، محکوم شدند.


دادگاه انفال که به اتهامات صدام حسين در کشتار شهر حلبچه در ۱۹۸۸ رسيدگی می کرد، با اعدام صدام حسين ناتمام ماند.


خبرها، گزارش ها و تحلیل های رادیو فردا از «اعدام صدام»


XS
SM
MD
LG