لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۸:۰۱

عربستان ۲۰۰ ستيزه جوی اسلام گرا را بازداشت کرد


عربستان سعودی روز چهارشنبه اعلام کرد ۲۰۸ ستيزه جوی اسلام گرا را که در تدراک حملاتی به مراکز نفتی، روحانيان و نيروهای امنيتی بودند، دستگير کرده است

عربستان سعودی روز چهارشنبه، ۲۸ نوامبر، اعلام کرد ۲۰۸ ستيزه جوی اسلام گرا را به اتهام تدارک عملیات تروریستی علیه يک مرکز نفتی ، روحانيان و نيروهای امنيتی بازداشت کرده است.


تلويزيون دولتی عربستان سعودی روز چهارشنبه، ۲۸ نوامبر، به نقل از اطلاعيه وزارت کشور گفت ۲۰۸ نفر در چندين سلول تشکيلاتی دستگير شده اند. به گفته اين وزارت خانه اين افراد درصدد بودند که به يک مرکز نفتی حمله کنند.


مقام های عربستانی می گويند يکی از این سلول ها درصدد بود موشک به عربستان قاچاق کند. همچنین يک سلول دیگر شامل هشت ستيزه جو، به سرپرستی يک خارجی، حمله به تاسيسات نفتی در شرق کشور را طرح ريزی کرده بود.


اين در حالی است که دولت عربستان سعودی پس از حمله نافرجام ستيزه جويان در سال گذشته به بزرگترين پالايشگاه نفتی جهان در«ابقايق»، يک نيروی امنيتی واکنش سريع ۳۵ هزار نفری برای محافظت از چنين تاسيساتی تشکيل داده است.


تلويويزن دولتی عربستان اعلام کرد نيروهای امنيتی در آستانه حمله این افراد به تاسيسات نفتی، با بازداشت این ستیزجویان آنها را در دستیابی به اهداف خود ناکام کرده اند.


دولت عربستان سعودی پس از حمله نافرجام ستيزه جويان در سال گذشته به بزرگترين پالايشگاه نفتی جهان در«ابقايق»، يک نيروی امنيتی واکنش سريع ۳۵ هزار نفری برای محافظت از چنين تاسيساتی تشکيل داده است.

این گزارش حاکی است ۱۸ نفر از دستگير شدگان به سلولی که يک کارشناس پرتاب موشک آنرا سرپرستی می کرد، تعلق داشتند. ۲۲ نفر ديگر بخشی از گروهی بودند که در صدد بود روحانيان و نيروهای امنيتی را بکشند.


دستگير شدگان همچنين يک سلول ۱۶ نفری تبليغاتی در مدينه را شامل می شد که پيشبرد ايدئولوژی «تکفيری» هدف آن بود. طرفداران اين ايدئولوژی راديکال های مسلمان اهل تسنن هستند که از خشونت عليه مسلمانانی که آنها را کافر و مرتد می دانند، پشتيبانی می کنند.


خبرگزاری رويترز در گزارشی می گويد هوادارن القاعده در عربستان سعودی از مه ۲۰۰۳ به دنبال درخواست اسامه بن لادن برای حمله به دولت طرفدار غرب اين کشور، مجتمع های مسکونی خارجی، ساختمان های دولتی و تاسيسات نفتی را هدف حملات خود قرار داده اند.


آخرين عمليات عمده در فوريه ۲۰۰۶ و زمانی صورت گرفت که کوشش برای حمله به يک پالايشگاه نفت خنثی شد.


از آن هنگام مقامات امنيتی اعلام کرده اند سلول هايی را که در بر گيرنده صدها نفر بود، درهم شکسته اند.


دولت سعودی در ماه های اخير به روحانيان هشدار داده است برای متوقف ساختن حرکت سعودی ها به عراق برای پيوستن به ستيزه جويان القاعده، که با نيروهای امريکا و دولت شيعه عراق می جنگند، اقدامات بيشتری به عمل آورند.


XS
SM
MD
LG