لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۰۰

«شروع مجدد فعاليت شعب بانک سپه در رم و لندن»


بانک سپه نخستين بانک ايرانی است که در سال ۱۳۰۴ شمسی تاسيس شد

حسنعلی قنبری، مديرعامل بانک سپه ايران، می گويد: فعاليت شعب رم و لندن بانک سپه که به دليل تحريم های شورای امنيت سازمان ملل متحد متوقف شده بود، «با پيگيری‌های صورت گرفته مشکل حل و فعاليت اين بانک از سر گرفته شده است».


شورای امنيت سازمان ملل متحد در قطعنامه ۱۷۴۷ به دليل آنچه که ارتباط بانک سپه با برنامه های هسته ای و موشکی ايران خوانده شده بود، این بانک را مورد تحريم قرار داد.


به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا، آقای قنبری درباره نحوه از سر گيری فعاليت بانک سپه شعبه رم گفته است: «برای اثبات حقانيت بانک سپه وکيل گرفته شد و متن دعاوی بانک در دادگاه‌های ايتاليا مطرح و حقانيت بانک به اثبات رسيد».


مديرعامل بانک سپه ايران همچنين با اشاره به اين که فعاليت بانک سپه شعبه رم توسط بانک مرکزی ايتاليا متوقف شده بود، اضافه کرده است : «با به اثبات رسيدن حقانيت بانک سپه فعاليت اين بانک به صورت مستقل و بدون دخالت مسئولان بانکی ايتاليا از سرگرفته شد».


آقای قنبری گفته است که بانک سپه شعبه لندن نيز فعاليت خود را از سرگرفته است و اين شعبه برای فعالیت بهتر دارايی های خود را به يورو تبديل کرده است.


مديرعامل بانک سپه توضيح بيشتری در مورد چگونگی شروع فعاليت مجدد شعبه لندن اين بانک ارائه نکرده است.


بانک سپه نخستين بانک ايرانی است که در سال ۱۳۰۴ شمسی تاسيس شد. شعبه های اين بانک تا پيش از تحريم های سازمان ملل متحد در شهرهای فرانکفورت، رم، لندن و پاريس فعاليت می کردند.


در همين زمينه نيز وزارت خزانه داری آمريکا در سال گذشته بانک سپه ايران را به اتهام ارتباط با صنايع موشکی اين کشور مورد تحريم قرار داد.


استوارت لوی، معاون وزارت خزانه داری آمريکا در امور مبارزه با تروريسم و اطلاعات مالی، شعبه بانک سپه در لندن را متهم کرده بود که در نقل و انتقال های مالی شرکت های وابسته به سازمان صنايع هوا و فضای ايران که در برنامه موشکی نظامی ايران نقش اساسی دارند، دست داشته است.


شورای امنيت سازمان ملل متحد طی سه قطعنامه تحريمی از ايران خواسته است تا فعاليت های مربوط به غنی سازی اورانيوم را متوقف کند. ايران با ناديده گرفتن اين قطعنامه ها به توسعه فعاليت های مربوط به غنی سازی اورانيوم ادامه می دهد.


کشورهای غربی ايران را متهم می کنند که در صدد است تا در پوشش برنامه هسته ای خود برای توليد انرژی، سلاح اتمی توليد کند. ايران با رد اين اتهام می گويد برنامه هسته ای اين کشور کاملا صلح آميز است


XS
SM
MD
LG