لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۱۸

سولانا با مقام های سوری دیدار می کند


خاویر سولانا می گوید مه در سفر خاورمیانه ای خود با مقام های سوری دیدار خواهد کرد

خاوير سولانا، مسوول سياست خارجی اتحاديه اروپا، روز جمعه نهم مارس گفت برای مذاکره وگفت وگو درباره وضعيت لبنان به سوريه سفر خواهد کرد.


خاوير سولانا بلند پايه ترين مقام اتحاديه اروپا است که طی دو سال گذشته به دمشق سفر می کند. آقای سولانا که در جریان کنفرانس سران اتحاديه اروپا سخن می گفت، تصريح کرد که در سفر خود به خاورميانه از کشورهای سوريه، لبنان و عربستان سعودی ديدار خواهد کرد.


به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، سخنگوی خاوير سولانا، کريستينا گالاک گفت آقای سولانا روز دوشنبه عازم خاورميانه می شود و روز چهارشنبه وارد دمشق خواهد شد.


اتحاديه اروپا طی دو سال گذشته از سوريه به خاطر موضع اين کشور و آنچه تلاش برای «بی ثبات کردن لبنان» خوانده شده، انتقاد کرده است.


اتحاديه اروپا سوريه را متهم می کند که از گروه حزب الله حمايت می کند. گروه حزب الله لبنان طی چند ماه گذشته خواستار استعفا دولت فواد سينوره نخست وزير اين کشور و تشکيل دولت وحدت ملی شده است.


ژاک شيراک رييس جمهوری فرانسه که در نشست سران اتحاديه اروپا شرکت کرده بود نيز با تاييد سفر آقای سولانا به سوريه گفت: «او با پيغامی روشن که در نشست سران به تاييد رسيد، سفر خواهد کرد.» او افزود آقای سولانا نماينده صدای واحد اتحاديه اروپا خواهد بود.


پيشتر سران اتحاديه اروپا تاکيد کرده بودند که سوريه بايد از دخالت در مسايل داخلی لبنان بپرهيزد و به طور فعال برای برقراری ثبات در لبنان و در منطقه بکوشد و همچنين دمشق بايد در جهت عادی سازی روابط خود با جامعه جهانی از جمله اتحاديه اروپا، تلاش کند.


اتحاديه اروپا از سوريه انتظار دارد که اين کشور نقش «سازنده» ای در منطقه در پيش بگيرد.


آمريکا و انتخابات سوريه


وزارت امورخارجه آمريکا دربيانيه ای از برگزار نشدن يک انتخابات آزاد در سوريه ابراز نگرانی کرد.


در بيانيه وزارت امور خارجه آمريکا که روز پنجشنبه هشتم مارس منتشر شد، آمده است که آمريکا اميدوار است صدای تک تک مردم سوريه بدون ترس و واهمه شنيده شود.


در همين زمينه، يک سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا گفت بشار اسد رييس جمهوری سوريه می تواند از طریق اجازه دادن به رسانه خبری برای پوشش کامل گزارش های خبری در اين باره و دعوت از ناظران مستقل برای نظارت بر انتخابات و منعکس ساختن خواست های واقعی مردم، به روند دمکراتيک کردن ساختار سياسی اين کشور کمک کند.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG