لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۰۷:۵۳

ترکیه چهار کامیون مظنون به حمل تسلیحات از ایران به سوریه را توقیف کرد


یک نقطه مرزی ترکیه. عکس تزیینی است
مقامات گمرک استان « کيليس » ترکيه اعلام کردند که روز سه شنبه چهار کاميون حامل تسليحات را شناسايی و متوقف کرده اند که ظن آن می رود مشغول حمل تسليحات از ايران برای سوريه بوده اند.

استاندار « کيليس» گفت که پس از دريافت اطلاعاتی مربوط به محموله مشکوک اين کاميونها، پليس آنها را در يک گذرگاه مرزی در جوار مرز ترکيه وسوريه متوقف و محموله های آنها را ضبط کرده است.

خبرگزاری ترکی « دوگان » از قول « يوسف اوداباش » استاندار « کيليس » گزارش داد که اين چهار کاميون توسط ماموران گمرک متوقف شده اند. ادعا می شود که محموله های آنها اسلحه و تجهيزات نظامی بوده است.

کارشناسان از آنکارا پايتخت ترکيه برای بررسی اين محموله به محل اعزام شده اند.

دولت ترکيه از ماه نوامبر تحريم های اقتصادی را در مورد رژيم بشار اسد به اجرا گذاشته است.از چند ماه قبل از آن نيز در اعتراض به سرکوب شديد اعتراضات مخالفان حکومت سوريه که از ماه مارس سال گذشته آغاز شده صادرات تسليحات به سوريه را ممنوع کرده است.

دولت ترکيه روابط نسبتا دوستانه خود با حکومت بشار اسد را قطع کرده و از چند ماه پيش اردوگاههايی را در نواحی مرزی خود با سوريه احداث کرده است و پناهجويان سوری که از حوادث خشونت آميز در آن کشور گريخته اند در اين اردوگاهها مستقر شده اند.

تحت تاثير تداوم سرکوب خشونت آميز مخالفان عضويت رژيم سوريه در جامعه عرب نيز به حالت تعليق درآمده و حکومت بشار اسد اکنون به غير از جمهوری اسلامی دوست ديگری در سطح منطقه ندارد.

روابط دولت های ايران و سوريه شايد ديرپاترين اتحاد استراتژيک بين دو کشور منطقه باشد . آنها در لبنان و بحران خاورميانه سياست و اهداف مشترکی دارند.

همچنين حکومت سوريه در کنترل اقليت علوی هاست و اين تمايز مذهبی با اکثريت جمعيت سنی آن کشور پيوندهای رژيم بشار اسد با حکومت اسلامی در ايران را تقويت کرده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG