لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۱۸

فعالان سوری: ده ها نفر در حمله نیروهای دولتی به حومه دمشق کشته شدند


فعالان حقوق بشر سوری روز يکشنبه اول ارديبهشت گفته اند،‌ نيروهای ارتش و شبه نظاميان طرفدار بشار اسد با حمله به منطقه جدیده الفضل در حومه دمشق دست کم ۸۵ تن را کشته اند.

به گزارش خبرگزاری رويترز،‌ تاييد گزارش فعالان سوری در مورد کشتار غير نظاميان به ويژه زنان و کودکان در جديده الفضل مشکل است چرا که از سال ۲۰۱۱ حکومت سوريه مانع حضور رسانه های مستقل و بی طرف در اين کشور شده است.

از سوی ديگر خبرگزاری رسمی سوريه ، سانا،‌گفته است: نيروهای دولتی ضربات سنگينی بر«گروه های تروريستی» در منطقه جديده الفضل وارد کرده اند.

گزارش ها حاکی است که نيروهای دولتی توانسته اند پس از پنج روز نبرد کنترل اين منطقه را به دست بگيرند.

اين در حالی است که جمال گولانی،‌ از اعضای گروه های مخالف حکومت بشار اسد، گفته است: شمار کشته شدگان شايد به ۲۵۰ نفر برسد. به بيشتر آنها از نزديک شليک شده است. ولی حضور گسترده نيروهای ارتش و شبه نظاميان امکان شمارش کامل قربانيان را مشکل کرده است.

به گزارش رویترز،‌ وی اضافه کرده است: نيروهای دولتی منطقه را از هرجهت محاصره کرده بودندو تقريبا هيچ زخمی وجود ندارد، چرا که همه را نيروهای دولتی کشتند.

به گفته جمال گولانی در حدود ۲۷۰ نيروی مخالف حکومت اسد در اين منطقه حضور داشتند.

اين منطقه کاملا سنی نشين است و از زمان آغاز نا آرامی در سوريه يکی از کانون های اصلی مخالفان در اين منطقه به شمار می رفته است.

بحران سوريه که از دو سال پيش و با سرکوب اعتراضات عليه حکومت آغاز شد، در ماه‌های گذشته بالاتر گرفته است و به جنگی داخلی تبديل شده است.سازمان ملل برآورد می‌کند که اين درگيری‌ها تاکنون بيش از ٧٠ هزار کشته بر جای گذاشته است

کمک های آمريکا به مخالفان

روز شنبه ۳۱ فروردين، نشست مخالفان حکومت سوريه و ۱۱ کشور اصلی حامی آنان با عنوان «نشست دوستان سوريه» در استانبول ترکيه برگزار شد اما بر خلاف آن‌چه شورشيان سوری انتظار داشتند، توافقی بر سر ارسال تسليحات به مخالفان بشار اسد حاصل نشد.

با اين حال، جان کری، وزير خارجه آمريکا،‌ در حاشيه کنفرانس موسوم به «دوستان سوريه»،‌از افزايش ۱۲۳ ميليون دلاری کمک‌های غيرنظامی ايالات متحده به مخالفان حکومت بشار اسد خبر داد.

وزير خارجه آمريکا گفت که تأکيد بر غيرتسليحاتی بودن کمک‌ها، نشانگر خواست آمريکا مبنی بر يافتن راه حلی ديپلماتيک برای پايان دادن به بحران در سوريه است.

بنابر همين گزارش، کمک‌های جديد آمريکا شامل کمک‌های انسان‌دوستان، به ويژه برای آوارگان سوری در کشورهای همسايه، نيز می‌شود.
XS
SM
MD
LG