لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۳۷

توافق مخالفان بشار اسد برای تشکيل ائتلاف يکپارچه


نشست مخالفان حکومت بشار اسد در قطر
گروه‌ها و جريان‌های مخالف حکومت بشار اسد که در دوحه پايتخت قطر گردهم آمده‌اند، به توافقی اوليه برای تشکيل «ائتلاف ملی تيروهای اپوزيسيون و انقلاب سوريه» دست يافتند.

اين توافق پس از چند روز مذاکرات طولانی به دست آمد و قرار است ائتلاف ياد شده، طيف‌های اپوزيسيون سياسی، معترضان انقلابی و تشکيلات مسلح در داخل سوريه را نيز دربر گيرد.

شبکه خبری الجزيره قطر گزارش داده است که ائتلاف جديد بر تشکيل دولت انتقالی به توافق رسيده است البته پس از آنکه اين ائتلاف از سوی جامعه جهانی به رسميت شناخته شود. اين ائتلاف همچنين پس از سرنگونی نظام بشار اسد رئيس جمهور سوريه به برگزاری کنگره ملی فراگير دعوت خواهد کرد و سپس ائتلاف و دولت موقت منحل خواهند شد. بنا بر اين توافق، شورای ملی سوريه، مهم‌ترين تشکيلات مخالفان اين کشور، ۲۲ کرسی از ۶۰ کرسی ائتلاف جديد را به خود اختصاص خواهد داد.

مذاکرات بر سر جزئيات ائتلاف جديد ادامه دارد. تشکيل کميته حقوقی به علاوه متحد کردن شوراهای نظامی مخالفان، از ديگر بحث‌هايی است که بر سر آن‌ها توافق خواهد شد. حاضران در نشست دوحه همچنين رئيس و نايب رئيس ائتلاف جديد را انتخاب خواهند کرد.

علی صدر الدين البيانونی، رهبری پيشين گروه اسلامگرای اخوان المسلمين سوريه که در دوحه حضور دارد به خبرنگاران گفت: «توافق اوليه برای تشکيل ائتلاف ملی نيروهای اپوزيسيون و انقلاب سوريه توسط نمايندگان گروه‌های و جريان‌های حاضر امضا شد.»

او همچنين خاطرنشان کرد که اين توافق در مراسمی تشريفاتی با حضور شخصيت‌های بين المللی اعلام خواهد شد.

توافق بر تشکيل اين ائتلاف برپايه طرح رياض سيف، يکی از شخصيت‌های برجسته مخالفان حکومت سوريه که از حمايت ايالات متحده آمريکا و چند کشور ديگر برخوردار بود صورت گرفت. از اين ائتلاف، کميته اجرايی و دولت موقت ‌زاده خواهد شد.

نمايندگان گروه‌ها و جريان‌های اپوزيسون سوريه از روز پنجشنبه مذاکراتی دشوار برای متحد شدن خود آغاز کرده بودند. روند اين مذاکرات با مخالفت‌هايی از سوی شورای ملی سوريه کند پيش رفت. شورای ملی سوريه که تا کنون مهم‌ترين تشکيلات اين کشور به شمار می‌آيد، بيم آن داشت که اين طرح در راستای از ميان برداشتن اين شورا و محدود کردن نقشش ارائه شده باشد.

در همین حال، زياد ابو حمدان ، نماينده «تجمع آزادگان سوريه» در نشست دوحه به خبرگزاری فرانسه گفت که کميسيون‌های تخصصی به فعاليت خود برای تکميل اساسنامه ائتلاف جديد ادامه می‌دهند. او تاکيد کرد که ديگر هيچ اختلافی بر سر توافق صورت گرفته وجود ندارد.

ابوحمدان خاطرنشان کرد که اکنون موضوع مورد بحث دولت انتقالی است و طرف‌های حاضر در نشست دوحه بر سر چگونگی تشکيل آن بحث می‌کنند. او همچنين متحد کردن تشکيلات مخالفان مسلح را در لوای پوششی سياسی، گامی «مهم و بسيار حساس برای متحد کردن اپوزيسيون» برشمرد.

نمايندگان گروه‌ها و طيف‌های مختلف اپوزيسيون سوريه صبح يکشنبه جلسات خود را برای دستيابی به توافقی بر سر ائتلاف جديد که قرار است مرحله آينده اين کشور را برای مقابله با نظام بشار اسد رهبری کند، از سر گرفتند.

احمد رمضان، عضو شورای رهبری شورای ملی سوريه به خبرگزاری فرانسه گفته است که مهم‌ترين توافق آن است که همه گان بر ضرورت «تلاش برای سنگونی نظام بشار اسد و گفت‌و‌گو نکردن با آن» هم نظر هستند.

توافق ياد شده پس از فشارهای عربی و غربی بر شورای ملی سوريه که و ديگر طيف‌های اپوزيسيون اين کشور حاصل شد.

منابعی از اپوزيسيون سوريه به شبکه خبری الجزيره گفته‌اند که مسئولانی از قطر - به عنوان ميزبان مذاکرات- و همچنين کشورهای ديگری همچون آمريکا، ترکيه و امارات متحده عربی، ديدارهای جداگانه با شخصيت‌های اپوزيسيون به منظور نزديک کردن نظرات آن‌ها، برگزار کردند.

پيش‌تر جرج صبرا ، رئيس جديد شورای ملی سوريه در کنفرانسی خبری پس از انتخاب شدنش گفته بود: «شورای ملی قديمی‌تر از طرح جديد و هر طرح ديگری است و ما بايد به سمت توافقی ملی پيش برويم نه اينکه بخشی از ما در بخش ديگر هضم شويم.»
XS
SM
MD
LG