لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۵۶

وليد معلم: سوريه در مذاکرات صلح ژنو شرکت می کند


وليد معلم، وزیر امور خارجه سوریه به همراه هوشيار زيباری، وزير امور خارجه عراق در کنفرانس خبری در بغداد
وليد معلم، وزير امور خارجه سوريه، روز يکشنبه پنجم خردادماه گفته است که سوريه در کنفرانس صلح در ژنو درباره بحران اين کشور شرکت می‌کند.

وليد معلم که به همراه هوشيار زيباری، وزير امور خارجه عراق در کنفرانس خبری در بغداد صحبت می کرد گفته است: به وری مالکی، وزير امور خارجه و نخست وزير عراق اطلاع دادم که دولت سوريه در اصول موافقت کرده است که يک هيات نمايندگی به کنفرانس صلح ژنو که قرار است در ماه ژوئن برگزار شود، اعزام کند.

به گزارش خبرگزاری رويترز، وليد معلم اضافه کرده است:«معتقديم اين کنفرانس فرصت خوبی برای حل بحران سوريه است.»

وی تصريح کرده است: «هيج قدرتی نمی تواند درباره آينده سوريه تصميم گيری کند. اين تنها مردم سوريه هستند که چنين حقی را دارند.»

پیشتر سخنگوی وزارت امور خارجه روسيه در سوم خرداد گفته بود که حکومت سوريه به طور اصولی با حضور در کنفرانس ژنو در خصوص بحران اين کشور موافقت کرده است. اين کنفرانس به پيشنهاد و ابتکار آمريکا و روسيه احتمالا ماه آينده ميلادی برگزار خواهد شد.

این در حالی است که اعضای ائتلاف ملی سوريه، مهم ترين گروه مخالف حکومت بشار اسد،طی سه روز گذشته در نشست خود در استانبول هنوز نتوانسته اند به توافقی در خصوص سازماندهی جدید این ائتلاف دست يابند.

به گزارش رويترز، آمريکا فشار های خود بر ائتلاف ملی سوريه برای کاهش اختلافات درونی اين ائتلاف افزايش داده است.

طبق اين گزارش، به رغم اين فشارها جناح های اصلی ائتلاف ملی سوريه بر سر کاهش نفوذ جريان طرفدار قطر در اين ائتلاف اختلاف نظر دارند.

منابع مخالفان در کنفرانس استانبول به رويترز گفته اند که قطر پذيرفته است تا عربستان نقش اصلی را سياستگذاری مخالفان برعهده بگيرد.

اين منابع می گويند، مصطفی صباغ، دبيرکل ائتلاف ملی سوريه که مورد حمايت قطر است در مقابل طرح عربستان برای افزودن اعضای بیشتری اين ائتلاف مقاومت می کند.ائتلاف ملی سوريه هم اکنون ۶۰ عضو دارد.

طبق اين گزارش، قدرت اصلی در ائتلاف ملی سوريه را جناح مصطفی صباغ در اختيار دارد که تحت نفوذ اخوان المسلمين است.

يک مقام بلندپايه اخوان المسليمن سوريه اوايل ماه جاري ميلادی به رياض سفر کرده و با مقامات عربستان مذاکره کرده بود. پس از اين سفر روابط اين بين عربستان و اخوان المسلمين بهبود پيدا کرده است.

يک متحد مصطفی صباغ در ائتلاف ملی سوريه به رويترز گفته است که قطر از آقای صباغ خواسته است تا در زمينه درخواست های عربستان همکاری کند.

طبق اين گزارش طی سه روز گذشته اعضای ائتلاف ملی سوريه در مذاکرات خود هنوز نتوانسته اند به راه حلی برای اضافه کردن ۲۵ عضو ديگر به اين ائتلاف دست يابند.

با اين حال گزارش ها حاکی است که‌ جان کری، وزير امور خارجه آمريکا، و سرگئی لاوروف، وزير امور خارجه روسيه قرار است روز دوشنبه در پاريس ديدار کرده و در خصوص بحران سوريه مذاکره کنند.

فعالان حقوق بشر می گويند که طی بيش دو سال بحران و جنگ داخلی در سوريه دست کم ۸۰ هزار تن جان خود را از دست داده اند.
XS
SM
MD
LG