لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۱۶
اخضر ابراهيمی،‌ نماينده ويژه سازمان ملل متحد و اتحاديه عرب در امور سوريه، روز يکشنبه دهم ديماه هشدار داده است، در صورتی که حکومت بشار اسد و مخالفان مسلح وی نتوانند به راه حلی سياسی برای پايان دادن به جنگ داخلی در سوريه دست يابند، درگيری ها دراين کشور به فروپاشی دولت در اين کشور منجر می شود و اين تهديدی برای امنيت جهانی خواهد بود.

به گزارش آسوشيتدپرس، اخضر ابراهيمی گفته است در صورت فروپاشی دولت و «سوماليزه» شدن سوريه، اين کشور در سال آينده شاهد تشديد خشونت ها خواهد بود و احتمالا شمار قربانیان به ۱۰۰ هزار کشته خواهد رسید.

اخضر ابراهيمی گفته است: شرايط در سوريه خيلی، خيلی بد است و دارد بدتر می شود و وضعيت به سرعت در حال وخيم تر شدن است.

به گزارش رويترز، وی اضافه کرده است: مردم درباره تقسيم شدن سوريه به چند کشور کوچک صحبت می کنند، اين اتفاق نخواهد افتاد. بلکه آنچه اتفاق خواهد افتاد سوماليزه شدن سوريه خواهد بود.

از زمان آغاز جنگ داخلی در سومالی در سال ۱۹۹۱،‌اين کشور فاقد دولت مرکزی مقتدر است.

طبق اين گزارش حکومت بشار اسد و گروه های مسلح مخالف تا کنون علاقه چندانی به راه حلی سياسی برای بحران سوريه نشان نداده اند.

اخضر ابراهیمی گفته است: «مشکل این است هیچ یک از طرفین حاضر به گفت وگوی مستقیم با طرف دیگر نیست.»

وی اضافه کرده است:«به همین خاطر به کمک های خارجی (برای حل مشکل) نیاز داریم.»

معاذ الخطيب، رئيس ائتلاف ملی نيروهای اپوزيسيون سوريه، روز جمعه هشتم دیماه کناره‌گيری بشار اسد از قدرت را شرط اصلی برای شرکت در مذاکرات دانست.

اخضر ابراهيمی دوشنبه هفته گذشته با بشار اسد در دمشق ديدار کرد و سپس به روسيه رفته و با مقام های اين کشور در خصوص طرحش برای پايان دادن به خشونت در سوريه مذاکره کرد. آقای ابراهيمی روز يکشنبه نيز با نبيل العربی، دبيرکل اتحاديه عرب ديدار کرد.

احضر ابراهيمی که به همراه نبيل العربی در یک کنفرانس مطبوعاتی در قاهره صحبت می کرد، هشدار داد درصورت تداوم درگيری ها در سوريه در سال آينده شمار تلفات افزايش خواهد يافت.

اخضر ابراهيمی گفته است:«در صورت دست نيافتن به راه حلی طی ماهها آينده، سوريه تهديدی برای صلح و امنيت در جهان خواهد بود.»

وی اضافه کرده است :«گزينه های پیش روی : دستيابی به راه حل سياسی يا فروپاشی کامل دولت در سوريه است.»

نا آرامی ها در سوريه از ماه مارس سال ۲۰۱۱ آغاز شده است و فعالان حقوق بشر سوريه می گويند طی اين مدت ۴۵ هزار نفر در اين خشونت ها کشته شده اند.

در همين حال، رجب طيب اردوغان، نخست وزيرترکيه، روز يکشنبه از يک اردوگاه پناهندگان سوريه در مرز ترکيه و سوريه بازديد کرد. رجب طيب اردوغان بارديگر خواهان کناره گيری بشار اسد از قدرت شده است.

نخست وزير ترکيه تحولات سوريه را «تولد مقدس» خوانده است.

در همين حال، به گزارش رويترز، نيروهای دولتی پس از چند روز نبرد سنگين روز شنبه توانسته اند، محله سنی نشين دير بعلبه در شهر حمص را به کنترل خود در آوردند.

فعالان سوری می گويند شمار زيادی پس تصرف محله دير بعلبه توسط نيروهای دولتی کشته شده اند.گروه نظات بر حقوق بشر سوريه گفته است که ۱۷ نفر پس از تصرف اين محله توسط نيروهای دولتی تيرباران شده اند.
XS
SM
MD
LG