لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۸:۳۳

معاون دادستان: برای ۱۶۰تا ۱۷۰ نفر قرار بازداشت موقت صادر شده است


جلسه اول محاکمه معترضان به نتیجه انتخابات در اوایل مردادماه برگزار شد.
جلسه اول محاکمه معترضان به نتیجه انتخابات در اوایل مردادماه برگزار شد.
محمود سالارکيا، معاون دادستان تهران، از صدور قرار بازداشت موقت برای ۱۶۰تا ۱۷۰ نفر از دستگير شدگان اخير که وی آنها را «سران اغتشاشات» خوانده، خبر داده است.

به گفته معاون دادستان تهران اين افراد از «سران اغتشاشات» وقايع پس از انتخابات هستند و دادگاه درباره آنها تصميم گيری خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، محمود سالار کيا در اين زمينه گفته است: «با توجه به اينکه برای آنها قرار مجرميت صادر شده است، پرونده آنها در دادگاه رسيدگی‌کننده بررسی می‌شود و دادگاه می تواند قرار بازداشت موقت اين افراد را تمديد و يا اينکه تخفيف دهد .»

در جريان اعتراض های پس از اعلام نتايج انتخابات رياست جمهوری، به گفته سخنگوی قوه قضاييه، چهار هزار نفر از فعالان سياسی، مدنی، روزنامه نگاران و مردم عادی از سوی نيروهای امنيتی و بسيجی بازداشت و تعداد زيادی از آنها به نقاط نامعلومی انتقال داده شده اند.

به گفته سخنگوی قوه قضاییه نزديک به سيصد نفر از اين افراد همچنان در بازداشت به سر می برند.

معاون دادستان تهران روز شنبه درباره وضعيت پرونده بازداشت شدگان اخير گفته است: قرار بازداشت موقت صادر شده برای اين افراد سنگين‌ترين قرار بود و برای برخی ديگر نيز،« قرارهای تامين وثيقه يا کفالت صادر شده است»

عرب سرخی در بيمارستان

معاون دادستان تهران همچنين تاييد کرده است که فيض الله عرب سرخی، از اعضای شورای مرکزی سازمان مجاهدين انقلاب، که در بازداشت به سر می برد، به بيمارستانی خارج از زندان منتقل شده است.

محمود سالار کيا درپاسخ پرسش خبرنگار ايرنا، درباره انتقال آقای عرب سرخی به بيمارستانی خارج از زندان گفت:« چنانچه در داخل زندان، امکان درمان زندانيان وجود نداشته باشد، زندانيان سريعا به خارج از زندان برای درمان منتقل می‌شوند که در مورد اين فرد نيز چنين اقدامی انجام شده است» .

پیشتر سايت نوروز، وابسته به جبهه مشارکت، از قول يکی از کارکنان بهداری زندان اوين نوشت که نيروهای يک نهاد قضايی، فيض‌الله عرب‌سرخی، يکی از اعضای ارشد سازمان مجاهدين انقلاب اسلامی را به اين دليل که او از حضور در دادگاه های اخير خودداری کرده، به شدت کتک زده اند.

برپايه همين گزارش، آقای عرب سرخی پس از چند روز بستری شدن در بهداری زندان اوين، به سلول انفرادی برده شد، اما به دليل وخامت حالش، به بيمارستانی متعلق به يکی از نهادهای نظامی منتقل شده است.

طی نزدیک به هفتاد روز که از انتخابات رياست جمهوری ايران می گذرد، گزارش های زيادی از بدرفتاری شديد با زندانيان، ضرب و شتم آنها، تجاوز و همچنين قتل تعدادی از بازداشتی ها زير شکنجه منتشر شده است.

کميته پيگيری وضعيت بازداشت شدگان ستادهای ميرحسين موسوی و مهدی کروبی می گويد دست کم ۶۹ نفر در جريان اعتراضات به نتيجه انتخابات رياست جمهوری کشته شده اند.
XS
SM
MD
LG