لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۱۸

شرکت نفتی توتال تحریم ها علیه ایران را اشتباه خواند


کریستوف دو مارژری، مدیر عامل شرکت توتال
کریستوف دو مارژری، مدیر عامل شرکت توتال روز جمعه گفت تحریم های تازه علیه ایران اشتباه است چرا که به مردم عادی آسیب می رسانند.

کریستوف دو مارژری که در جریان نشستی اقتصادی در فرانسه صحبت می کرد، تایید کرد که پس از تحریم های شورای امنیت، آمریکا و اتحادیه اروپا این شرکت فروش بنزین به ایران را متوقف کرده است.

شرکت نفتی توتال فرانسه هفته گذشته اعلام کرد
به دنبال تحریم‌های یک‌جانبه ایالات متحده که صنعت نفت و گاز ایران را نیز هدف قرار داده است، از این پس صادرات بنزین به ایران را متوقف خواهد کرد.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه قانون تحریم گسترده ایران را امضا کرد. این تحريم ها از تحريم های قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنيت سازمان ملل متحد و تحريم های يکجانبه اتحاديه اروپا عليه جمهوری اسلامی فراتر رفته و شرکت های خارجی طرف قرارداد با ايران را مجازات خواهد کرد.

این تحریم ها سرمايه‌گذاری در حوزه نفت و گاز، صادرات بنزين و فرآورده های نفتی به ايران و شرکت های مرتبط با سپاه پاسداران را هدف گرفته و شرکت ها و موسساتی که بر خلاف آن عمل کنند، با قطع رابطه با بازار آمريکا مواجه خواهند شد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد نوزدهم خردادماه چهارمين قطعنامه تحريمی عليه ايران را تصویب کرد که بر اساس آن یک دانشمند هسته‌ای، ۲۲ شرکت مرتبط با برنامه‌های اتمی و موشکی ايران، ۱۵ موسسه متعلق به سپاه و سه نهاد زير مجموعه خطوط کشتي‌رانی ايران، در فهرست تحريم‌ها قرار گرفتند.

بنا بر گزارش سالانه ۲۰۰۹ شرکت توتال، این شرکت در سال گذشته مبلغ ۲.۶ میلیارد یورو نفت خام و میعانات گازی از ایران خریداری کرده و همچنین مبلغ ۲۷.۴ میلیون یورو فرآورده نفتی به ایران فروخته است.

با افزایش فشار‌های بین‌المللی علیه ایران تاکنون شرکت‌های نفتی لوک اویل روسیه، بریتیش پترولیوم، انی ایتالیا، رویال داچ‌شل، پتروناس مالزی، ریلاینس هند، شرکت بین‌المللی ترافیگورا ، شرکت ویتول، شرکت ‌اسمیت اینترنشنال،‌ شرکت سوئیسی گلنکور فروش نفت و فراورده‌های نفتی به ایران را متوقف کرده‌اند.

ایران به رغم آن که دومین صادرکننده نفت خام در سازمان صادرکنندگان نفت، اپک، است، برای تأمین نیاز خود به بنزین ناچار به واردات آن است و مقام‌های رسمی ایران میزان واردات بنزین را بین ۱۸ تا ۲۰ میلیون لیتر در روز اعلام کرده‌اند.

دیدن نظرات (۱۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG