لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۵۷

بايرن مونيخ فاتح ليگ قهرمانان اروپا شد


تيم فوتبال بايرن مونيخ با برتری ۲ بر يک مقابل بوروسيا دورتموند در استاديوم ومبلی و در حضور حدود ۸۷ هزار تماشاگر برای پنجمين بار ليگ قهرمانان اروپا را نصيب خود کرد. تيم مونيخی که پارسال در مونيخ جام را به تيم لندنی واگذار کرده بود، اين بار در لندن جبران کرد و جام را به خانه برد.

مونيخي ها پس از ناکامی در فينال ۲۰۱۰ مقابل اينترميلان و ۲۰۱۲ در برابر چلسی، توانستند مقام قهرمانی را از آن خود کنند.

بايرن آخرين بار در سال ۲۰۰۱ با غلبه بر والنسيا قهرمان شده بود. اين تيم در فصل جاری تا قبل از فينال، آرسنال، يوونتوس و بارسلونا را از چرخه رقابتها بيرون انداخت و با غلبه بر دورتموند در واپسين بازی، بر شايستگی خود در فتح پنجاه و هشتمين جام صحه گذاشت.

بايرن حالا در فهرست پرافتخارترين تيم های تاريخ اروپا با پنج جام در رده سوم قرار دارد. رئال مادريد ۹ بار قهرمان شده و آث ميلان هم هفت جام را به خود اختصاص داده.

در فينال تمام آلمانی ليگ قهرمانان اروپا در فصل ۱۳-۲۰۱۲ که با حذف رئال مادريد و بارسلونا در مرحله نيمه نهايی شکل گرفته بود، بايرن مونيخ با ترکيب مانوئل نوير، فيليپ لام، دانته، جروم بواتنگ، ديويد آلابا، باستين شوان اشتايگر، ژاوی مارتينز، آرين روبن، توماس مولر، فرانک ريبری و ماريو مانزوکيچ توانست شکست تلخ فينال پارسال در مونيخ مقابل چلسی را جبران کند.

در طرف مقابل هم بوروسيا دورتموند بازی بسيار زيبايی را به نمايش گذاشت و تا دقيقه ۸۹ که آرين روبن تير خلاص را به پيکر اين تيم شليک کرد، شاگردان يورگن کلوپ چهره تيم مغلوب را نداشتند. دورتموند حتی فينال ليگ قهرمانان اروپا را بهتر شروع کرد و توپ و ميدان را در اختيار گرفت. در دقيقه ۱۲ اولين موقعيت جدی مسابقه را روبرت لواندوفسکی ايجاد کرد. ضربه اين مهاجم لهستانی از پشت محوطه جريمه را مانوئل نوير به کرنر فرستاد. دو دقيقه بعد، ضربه زيبای بلاژيکوفسکی را نوير با واکنش ديدنی خود دفع کرد.

دورتموندی ها که بر زمين تسلط داشتند در دقيقه ۲۰ با ضربه لارس بندر باز هم نوير را به واکنش واداشتند. در نيمه نخست به طور کلی سنگربانان هر دو تيم، مردان برتر ميدان بودند و چند موقعيت تک به تک را دفع کردند. نيمی از اين نيمه به نوير اختصاص داشت و نيمی ديگر به دروازهبان دورتموند.

در ادامه بايرن بر جريان بازی تسلط يافت. در دقيقه ۲۵ ضربه سر ماندژوکيچ با برخورد به دستان وايدن فلر و تير دروازه به کرنر رفت تا اولين خطر جدی بايرن شکل بگيرد. سپس ضربه سر مارتينز با فاصله کمی به بيرون رفت تا هواداران دورتموند نفس راحتی بکشند.

در دقيقه ۳۰ وايدن فالر بوروسيا را نجات داد. او در حالت تک به تک، آرين روبن را شجاعانه مغلوب کرد و توپ را به کرنر فرستاد. چهار دقيقه بعد لواندوفسکی مقهور نوير شد تا درخشش دروازه بانان دو تيم تداوم يابد.

در دقيقه ۴۳ روبن فرصتی طلايی را از دست داد . مهاجم هلندی از چند قدمی دروازه توپ را به چانه وايدن فالر کوبيد که باز هم با رشادت از دروازه خارج شده بود. به اين ترتيب نيمه نخست اين ديدار زيبا با تساوی بدون گل دو تيم به پايان رسيد.

در نيمه دوم و در دقيقه ۶۰ بايرن به گل رسيد . پاس استثنائی فرانک ريبری به روبن رسيد تا او توپ را با برشی عرضی برای مانزوکيچ مهيا کند. مهاجم کروات هم توپ را بدون مزاحمت درون دروازه جا داد. او فصل قبل در ولفسبورگ، همبازی اشکان دژآگه بود.

اين گل فقط شش دقيقه دوام داشت. زيرا خطای پنالتی دانته باعث شد گوندوغان از روی نقطه پنالتی تيمش را به بازی برگرداند.

در ادامه بخت طلايی بايرن برای گلزنی از دست رفت . مانزوکيچ دروازه بان را هم جا گذاشته بود اما سوبوتيچ مدافع صربستانی به داد تيمش رسيد و به طرز حيرت انگيزی توپ را از روی خط دروازه قيچی کرد.

در دقيقه ۸۶ شوت سنگين شواين اشتايگر را وايدن فالر مهار کرد تا رفته رفته تماشاگران مهيای دو وقت اضافه و احياناً ضربات پنالتی شوند. اما در دقيقه ۸۹ روبن بايرن را قهرمان کرد تا يوپ هاينکس وداعی پرشکوه با تيمش داشته باشد. بايرن که اين فصل به بهترين وجه به تمام افتخارات دست يافت، فصل بعد با هدايت گوارديولا در مستطيل سبز خواهد شد.

XS
SM
MD
LG