لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۳:۱۵

دبیرکل سازمان ملل: مناقشه هسته‌ای ایران تنها از راه‌ گفت‌وگو قابل حل است


بان گی مون، دبير کل سازمان ملل متحد، روز پنجشنبه خواستار دستيابی به راه‌حلی ديپلماتيک برای مناقشه هسته‌ای ايران شد و تصريح کرده است که این مساله تنها از طریق گفت‌و‌گو و نه حمله نظامی قابل حل است.

به گزارش خبرگزاری رويترز، مارتين نيسيرکی، سخنگوی بان گی مون، به خبرنگاران گفت: «دبیرکل سازمان ملل بارديگر بر درخواست خود از ايران برای اجرای قطعنامه‌های شورای امنيت سازمان ملل و شورای حکام آژانس بين‌المللی انرژی اتمی تاکيد کرد.»

مارتين نيسيرکی اضافه کرده است: دبير کل سازمان ملل «مجددا بر باور خود مبنی بر این که اين مساله تنها از طريق گفت‌وگو و نه راه ‌حل نظامی قابل حل است صحه گذاشت.»

مارتين نيسيرکی در خصوص موضع بان گی مون در قبال مناقشه هسته‌ای ايران گفت: دبيرکل سازمان ملل معتقد است «اين بر عهده ايران است صلح‌آميز بودن ماهيت برنامه هسته‌ای خود را ثابت کند.»

تنش بر سر برنامه هسته‌ای ايران با انتشار گزارش يوکيا آمانو، مديرکل آژانس بين‌المللی انرژی اتمی درهفته جاری افزايش يافته است. در اين گزارش با اشاره به ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ايران تصريح شده بود ايران آزمايش‌های مخفيانه‌ای در خصوص طراحی بمب اتمی انجام داده است.

در آستانه انتشار گزارش تازه آژانس رسانه‌ها در خصوص اقدام احتمالی اسرائيل يا آمريکا برای حمله تاسيسات هسته‌ای ايران منتشر کردند.

از سال ۲۰۰۶ تا کنون شورای امنيت سازمان ملل متحد طی چهار قطعنامه تحريمی از ايران خواسته است تا فعاليت‌های مربوط به غنی‌سازی اورانيوم را متوقف کند. ايران با رد اين در خواست برنامه غنی‌سازی خود را توسعه داده است.

آمريکا، اتحاديه اروپا و ديگر کشورهای متحد آنها به برنامه غنی‌سازی ايران به مثابه هسته اصلی نگرانی‌ها در خصوص تلاش ايران برای دستيابی به توانايی ساخت بمب اتمی نگاه می‌کنند.

ايران در حالی که درخواست توقف غنی‌سازی را رد می‌کند، می‌گويد برنامه هسته‌ايش کاملا صلح‌آميز و در راستای توليد انرژی است.

در همين حال، فرانسه و بريتانيا پس از انتشار گزارش تازه آژانس اعلام کرده‌اند در صورتی که جمهوری اسلامی تعهدات بين‌المللی خود را انجام ندهد تحريم‌های شديدتری درانتظار ايران خواهد بود.

آمريکا نيز اعلام کرده است که با کشورهای متحد برای تشديد فشار بر ايران رايزنی و مشورت خواهد کرد. روسيه اعلام کرده با هرگونه تحريم تازه عليه ايران مخالف است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG