لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۰۴

نشست سالانۀ مجمع عمومی سازمان ملل؛ نقش سیاسی و چالش های پیش رو


روز سه شنبه، اجلاس سالانۀ مجمع عمومی سازمان ملل متحد با سخنان رييس دوره ای اين مجمع و بان گی مون دبير کل اين سازمان گشايش می يابد.

در دستور کار شصت و ششمين اجلاس همگانی اين سازمان جهانی، موضوع های مهمی مانند خلع سلاح اتمی، به رسميت شناختن کشور مستقل فلسطين و گفتگو در مورد بيماری های مبتلا به کشورهای فقير گنجانده شده و احتمال می رود که اجلاس امسال يکی از بحث برانگيزترين نشست های مجمع عمومی سازمان ملل باشد.

سازمان ملل متحد اگرچه مدتهاست که با دشواری های چندی دست بگريبان است ولی در آستانۀ گشايش شصت و ششمين اجلاس سالانۀ مجمع همگانی آن، در کريدورهای فراخ و شلوغ آن، سخن از يک طوفان سياسی است و اين که چگونه بايد به مسايلی پرداخت که طی اجلاس پيشين، نمايندگان يکصد و نود و سه کشور عضو از حل آنها عاجز ماندند، از جمله موضوع بازساخت و يا بهسازی سياسی شورای امنيت اين سازمان که غول های اقتصادی قدرتمندی مانند آلمان و کشورهای نوخاسته ای مانند هند و برزيل خواستار ورود به باشگاه انحصاری دارندگان « حق وتو» ايالات متحده، بريتانيا، چين، فرانسه و روسيه، هستند.

ديپلمات قطری، نصير عبدالعزيز الناصر، رياست اجلاس جديد مجمع همگانی را برعهده دارد که تا سپتامبر سال آينده بطول می انجامد. وی جانشين جوزف دايس رييس پيشين فدراتيو سوئيس شده که يک سالی هم مجمع عمومی را اداره کرد.

جوزف دايس روز دوشنبه در پايان دورۀ ماموريت خود گفت : « در سالی که سپری شد، رفورم درونی سازمان ملل متحد، همچنان پايان نيافته باقی ماند، مساله ای که برخی از تکاليف آن چندين دهۀ پيش آغازشد. علاوه براين، شيوۀ کار مجمع عمومی هم بايد با روشهای ساده تر و موثرتر دگرگون شود.»

آقای دايس که يکی از مديران برجستۀ سياسی در عرصۀ جهانی بشمار می رود تاکيد کرد که به خاطر اعتبار سازمان ملل و اعضای آن، موضوع کليدی «اصلاحات» نبايد از يک اجلاس به اجلاس ديگری موکول شود.

او افزود: « نقش سازمان ملل متحد در عرصۀ سياست جهانی اکنون در خطر است، همينطور شرايط برای صلح و امنيت که برسرنوشت ميليونها مرد و زن و کودک در سراسر گيتی تاثير می گذارد.»

رييس پيشين مجمع همگانی سازمان ملل همچنين به شکست طرح اصلاح شورای اقتصادی و اجتماعی اين نهاد جهانی اشاره کرد که موظف است موضوع تاثيرهای اقتصاد جهانی در زندگی مردمان کشورهای ناتوان و فقير را بررسی و برای دشواری های ناشی از اين تاثيرها، چاره جويی کند.

در پی گشايش اجلاس جديد، روز سه شنبه، مجمع عمومی آمادۀ بحث های سياسی و نطق های رهبران و دولتمردان عاليرتبۀ کشورهای عضو می شود که از اول مهر ماه به مدت يک هفته ادامه می يابد ولی پيش از آن، روز دوشنبه، مجمع، بحث های مربوط به همکاريهای بين المللی در مبارزه با تروريسم را آغاز کرد و روز جمعه نيز، کنفرانس وزيران کشورهای عضو برای پيشبرد پيمان همه جانبۀ منع آزمايش های اتمی در سراسر جهان را شروع می کند.

جنجال برانگيزترين موضوع اجلاس امسال اما، تقاضای محمود عباس رييس حکومت خودگردان فلسطينی از مجمع عمومی برای به رسميت شناختن کشور مستقل فلسطين براساس مرزهای پيش از جنگ های شش روزۀ ژوئن سال هزار و نهصد و شصت و هفت ميلادی است که شامل بخش خاوری بيت المقدس – اورشليم – با عنوان پايتخت چنين کشوری می شود. در اين تقاضای آقای محمود عباس، عضويت کامل در سازمان ملل نيز ملحوظ است.

هنوز زمان بندی مشخص و رسمی برای طرح اين تقاضا تعيين نشده و تلاش های ديپلماتيک برای حل اين مساله و پيشگيری از يک جنجال سياسی تا هنگام ارایۀ اين گزارش ادامه داشته است.

در اجلاس امسال، احتمال درگيری های لفظی بين برخی از ديپلمات های کشورها و بطور مشخص از سوی نمايندگان رژيم های خودکامه ای چون سوريه، يمن و بحرين که به کشتار شهروندان خود متهم اند، از نظرها دور نمانده است.

چهرۀ اجلاس امسال نيز با سال های پيش متفاوت خواهد بود و از حضور رهبران رانده شده ای مانند معمر قذافی با آن نطق های طولانی و خسته کننده خبری نخواهد بود و کسانی چون محمود احمدی نژاد هم، ديگر مشتريانی به ميزان سابق، در ميان رسانه های آمريکايی را نخواهد داشت.
XS
SM
MD
LG