لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۴۴

نشست شورای امنيت برای «رای گيری» درباره قطعنامه سوريه


تظاهرات در شهر حمص
ديپلمات ها در سازمان ملل متحد می گويند، نشست شورای امنيت برای رای گیری درباره پيش نويس قطعنامه مورد حمايت اتحاديه عرب در مورد خشونت های سوريه صبح روز شنبه به وقت نيويورک برگزار می شود. درهمین حال فعالان حقوق بشر می گویند در خشونت های روزجمعه در حمص دهها نفر کشته شدند.

پيش نويس قطعنامه مورد حمايت اتحاديه عرب و اتحاديه اروپا خواستار کناره گيری بشار اسد، رييس جمهوری سوريه و واگذاری قدرت به معاون وی برای تشکيل دولت انتقالی با مشارکت مخالفان شده است. اما روسيه اعلام کرده است، قطعنامه ای که در آن کناره گيری بشار اسد از قدرت، تغيير رژيم و يا مداخله نظامی درخواست شده باشد را وتو خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، دیپلمات ها کوشيدند تا با تغيير بخشی هايی از اين پيش نويس قطعنامه ،موافقت روسيه را به آن جلب کنند.

در همين حال گزارش ها حاکی است که هيلاری کلينتون، وزيرامورخارجه آمريکا، روزجمعه درتماس تلفنی با سرگئی لاوروف،همتای روسی خود کوشيد تا به نوعی موافقت روسيه را با پيش نويس قطعنامه محکوم کردن خشونت ها در سوریه جلب کند.

اين در حالی است که پیشتر برخی از ديپلمات ها در سازمان ملل گفته بودند که در پيش نويس اصلاح شده ای که برای جلب موافقت روسيه ارائه شده، اشاره مستقيم به درخواست کناره گيری بشار اسد از قدرت حذف شده است.

در همين حال، مارک تونر، سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا روز جمعه گفته است، هيلاری کلينتون برای شرکت در کنفرانس امنيتی مونيخ رهسپار آلمان شده است، و او و سرگئی لاروف توافق کرده اند که ديپلمات های امريکايی و روسی مذاکره درخصوص قطعنامه سوريه را ادامه دهند.

به گفته مارک تونر، قرار است خانم کلينتون و آقای لاوروف در آلمان درباره سوريه مذاکره کنند.

مارک تونر گفته است:«تمايل داريم که شورای امنیت درحمايت از مردم سوريه موضع واحدی اتخاذ کند.»

سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا اضافه کرده است: قطعنامه بايد به «حکومت سوريه بگويد پایان‌ یافتن خشونت‌ها و انتقال قدرت در این کشور ضروری است».

مارک تونر از بيان محتوا و جزييات مذاکرات هيلاری کلينتون و سرگئی لاورف خودداری کرد.

اين در حالی است که گنادی گاتيلوف، معاون وزيرخارجه روسيه گفته است که مسکو مخالف پيش نويس قطعنامه مورد حمايت اتحاديه عرب است، ولی ابراز اميدورای کرده است که توافق بر سر اين پيش نويس حاصل شود.

تداوم خشونتها درسوريه

اين در حالی است که فعالان حقوق بشر گفته اند درخشونت روزجمعه در اين کشور دهها نفرکشته و صدها نفر زخمی شده اند.

رامی عبدالرحمن، رييس ديدبان حقوق بشر سوريه که مقر آن در لندن است، به نقل از شاهدان عينی به رويترز گفته است: «شمارکشته شدگان در حمص دستکم ۲۱۷ نفر است که ۱۳۷ تن از آنها در منطقه خالديه کشته شدند.»

رامی عبدالرحمن اضافه کرده است: «نيروهای دولتی سوريه از نقاط مختلف اين منطقه را به وسيله خمپاره گلوله باران می کنند. شماری از ساختمان‌ها درآتش می سوزند و تعدادی نيز به کلی تخريب شده اند.»

رامی عبدالرحمن گفته است آنچه که درحمص رخ میدهد یک «قتل عام واقعی» است.

به دليل اين که دولت سوريه مانع حضور رسانه های مستقل دراين کشورشده است امکان تاييد آمار ارائه شده از قربانيان خشونت ها درسوريه توسط فعالان سیاسی يا مقام های دولتی ممکن نيست.

درهمين زمينه،فعالان سوری به شبکه الجزيرگفته اند، نيروهای دولتی درجريان حمله به منطقه خالديه از تانک، خمپاره و تيربار استفاده کرده اند.

الجزيره به نقل از منابعی در سوريه مي گويد، حملات نيروهای دولتی به خالديه پس ازآن صورت گرفت که نيروهای وابسته به «ارتش آزاد سوريه» به يک پست بازرسی نیروهای ارتش حمله کردند. طبق اين گزارش در اين حمله ده سرباز کشته شده اند.

به گزارش آسوشیتدپرس،سازمان ملل متحد هفته گذشته اعلام کرد که از زمان آغاز نا آرامی در سوریه در ماه مارس سال گذشته میلادی تاکنون دستکم ۵ هزار و ۴۰۰ نفر کشته شده اند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG