لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۱۰

در خواست قانونگذاران آمريکايی برای جلوگيری از سفر احمدی نژاد به نيويورک


در حالی که وزارت خارجه آمريکا می گويد برای شماری از اعضای هيات ايرانی شرکت کننده در کنفرانس نيويورک رواديد صادر شده است، تعدادی از قانونگذاران آمريکايی از هيلاری کلينتون خواسته اند از سفر محمود احمدی نژاد به نيويورک جلوگيری کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، چهارده سناتور جمهوريخواه در نامه ای به هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، نوشته اند:«اين مضحک است که اجازه داده شود (با سفر محمود احمدی نژاد) تلاش ها برای جلوگیری از دستيابی گروهها تروريستی و دولت های سرکش به سلاح های هسته ای به تمسخر گرفته شود».

اين سناتورها اضافه کرده اند:«دليل قانع کننده ای وجود ندارد که به (محمود) احمدی نژاد اجازه ورود به ايالات متحده داده شود»

چهارده سناتور جمهوريخواه تصريح کرده اند:دولت ايالات متحده آمريکا اختیار قانونی دارد و می تواند در خواست محمود احمدی نژاد را رد کرده و مانع ورود وی شود.

این در حالی است که فيليپ کرولی، سخنگوی وزارت امور خارجه امريکا، روز جمعه در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره صدور رواديد برای هيات ايرانی گفت:«تعدادی از آنها صادر شده است، نه همه آنها».

فيليپ کرولی با اين حال گفته است نمی داند که آيا رواديد محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران، صادر شده است يا نه.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فيليپ کرولی همچنين گفته است که تنها دو رييس جمهور در کنفرانس بازبينی پيمان منع گسترش سلاح های هسته ای در نيويورک شرکت خواهند کرد.اين دو، محمود احمدی نژاد و خوزه راموس هورتا، رييس جمهور تيمور شرقی، خواهند بود.

در همين حال، يک مقام آمريکايی که نخواست نامش فاش شود، گفته است که ايران برای هفتاد نفر اعضای شرکت کننده ايرانی در اين اجلاس، تقاضای رواديد کرده است.

هيات نمايندگی ايران در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه اعلام کرده بود که محمود احمدی نژاد، برای شرکت در کنفرانس بازبينی پيمان منع گسترش سلاح های هسته ای که روز دوشنبه آينده در نيويورک آغاز می شود، درخواست رواديد کرده است.

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا از جمله بيش از ۳۰ وزير امور خارجه ای خواهد بود که در روز نخست اين کنفرانس حضور خواهد داشت.

در همین زمینه، هيلاری کلينتون روز پنجشنبه هشدار داد هرگونه تلاش محمود احمدی نژادبرای ايجاد شبهه درباره برنامه هسته ای جمهوری اسلامی و انحراف افکار عمومی در جریان کنفرانس بازبينی پيمان منع گسترش سلاح های هسته ای در نيويورک، نتيجه ای در پی نخواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، خانم کلينتون گفت: اگر آقای احمدی نژاد بيايد و اعلام کند ايران به قوانين «ان پی تی»؛ منع گسترش سلاحهای کشتار جمعی، پايبند است و به آن عمل می کند، خبر خوبی است و ما از آن استقبال می کنيم. اما اگر بر اين باور است که به نوعی می تواند يکی از مهمترين تلاش های جهانی را منحرف کند، يا درباره برنامه اتمی ايران ايجاد شبهه کند، فکر نمی کنم مخاطب خاصی داشته باشد

کنفرانس بازبينی معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته ای از سوم ماه مه، دوشنبه آينده، در مقر سازمان ملل در نيويورک شروع می‌شود و نزديک به يک ماه، تا ۲۸ ماه مه، هفتم خردادماه، ادامه خواهد داشت.

گزارش‌ها حاکی است که قرار بوده هيات ايرانی به سرپرستی منوچهر متکی، وزير خارجه جمهوری اسلامی، در اين کنفرانس حضور داشته باشد.

اين کنفرانس همکاری در زمينه منع گسترش سلاح های هسته‌ای و مرزهای تقويت معاهده ان‌پی‌تی را بررسی کرده و مورد بازبينی قرار می‌دهد. هدف از معاهده ان‌پی‌تی جلوگيری از گسترش سلاح‌های اتمی و تشويق راه‌هايی برای از بين بردن سلاح‌های اتمی موجود در دنياست.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG