لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۳۲

«گزارش آژانس درباره ايران منفی است»


گریگوری شولتی سفیر آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید گزارش برادعی درباره ایران منفی است

گريگوری شولتی سفير آمريکا در آژانس بين المللی انرژی اتمی روز پنج شنبه ۲۲ فوريه گفت گزارش محمد البرداعی درباره همکاری ايران با آژانس بين المللی انرژی اتمی منفی است.


گريگوری شولتی سفير آمريکا در آژانس بين المللی انرژی اتمی به خبرنگار راديو فردا گفت: «متاسفانه دکتر برادعی بارديگر درباره فعاليت های هسته ای ايران خبر بدی دارد.»


آقای شولتی افزود: «براساس گزارش آقای برداعی ايران همچنان از همکاری با آژانس بين المللی انرژی اتمی خودداری کرده است و به جای فراهم کردن دسترسی به افراد، اطلاعات و تاسيسات مشخص، ايران تعداد بازديدهای آژانس را از تاسيسات هسته ای خود کاهش داده است.»


سفير آمريکا در آژانس گفت :«پس از سه سال بازرسی های فشرده آژانس بين المللی انرژی اتمی، اين سازمان هنوز نمی تواند با قاطعيت بگويد که فعاليت های هسته ای ايران صلح آميز است.»


آقای شولتی با اشاره به گزارش محمد البرداعی گفت:« طبق اين گزارش ايران به خواست قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد برای تعليق آن بخش از فعاليت هايی که برای جامعه جهانی نگران کننده است، از جمله غنی سازی اورانيوم عمل نکرده است.»


به گفته آقای شولتی مدیر کل آژانس بين المللی انرژی اتمی تاکيد کرده است که ايران به جای تعليق اين فعاليت ها، در حال گسترش آنها است.


«ايران به وظيفه خود عمل نکرده است»


يکی از سخنگويان شورای امنيت ملی کاخ سفيد روز پنج شنبه اعلام کرد که دولت آمريکا نسخه ای از گزارش آژانس بين المللی انرژی اتمی را دريافت کرده و مقامات رسمی در حال مطالعه آن هستند.


گوردون جاندرو گفت: «بررسی مقدماتی اين گزارش نشان می دهد که ايران به وظايف خود برای تعليق غنی سازی اورانيوم عمل نکرده که اين مسئله نااميد کننده است.»


وی افزود: «ما اين گزارش را بررسی و درباره آن با متحدانمان مشورت خواهيم کرد».


براساس قطعنامه ۱۷۳۷ شورای امنيت که در ۲۳ دسامبر سال گذشته به اتفاق آراء به تصويب رسيد، ايران ملزم شد که ظرف ۶۰ روز تمام فعاليت های مربوط به غنی سازی اورانيوم را متوقف کرده و به ميز مذاکره با طرف های اروپايی برگردد.


اين مهلت روز چهارشنبه به پايان رسيد و با توجه به امتناع ايران از اجرای قطعنامه سازمان ملل، اکنون انتظار می رود شورای امنيت اقدامات تازه ای را برای مقابله با طرح های اتمی ايران در دستور کار خود قرار دهد.


ايران در اين فاصله بارها اعلام کرد که حاضر نيست برنامه غنی سازی اورانيوم را به حالت تعليق درآورد و حتی در اقدامی چالش برانگيز خبر داد به زودی کار نصب سه هزار سانتريفيوژ را در تاسيسات نطنز آغاز خواهد کرد .


تهران در عين حال اعلام کرد که بدون هيچ گونه پيش شرطی حاضر است تا درباره برنامه اتمی خود مذاکره کند و حتی تضمين دهد که تلاش های هسته ای آن در مسير دستيابی به سلاح های کشتار جمعی نيست.


کشورهای غربی که احتمال می دهند ايران در پوشش برنامه غنی سازی اورانيوم به دنبال توليد سلاح اتمی است، برگشت به ميز مذاکره را مشروط به تعطيلی فعاليت های اتمی ايران دانسته اند .


محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران روز سه شنبه در استان گيلان گفت که ايران حاضر است برنامه غنی سازی اورانيوم خود را تعليق کند، ولی «عدالت اقتضاء می کند» کشورهای غربی نيز اقدام مشابه ای انجام دهند. اين نظر آقای احمدی نژاد از سوی کاخ سفيد رد شد .


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG