لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۴۶

پانه تا: اقدام نظامی آخرين گزينه برای مقابله با برنامه هسته ای ايران خواهد بود


لئون پانه تا، وزير دفاع آمريکا، روز سه شنبه در نشست کميته روابط عمومی آمريکا و اسرائيل، آيپک، گفته است، در صورتی که دیپلماسی نتواند مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته ای بشود، ایالات متحده به اقدام نظامی متوسل خواهد شد.

لئون پانه گفته است:«در صورتی که همه گزينه های ديگر ناکام بمانند، آخرين گزينه (برای مقابله با برنامه هسته ای ايران) اقدام نظامی خواهد بود.»

وزير دفاع آمريکا گفت: اشتباه نشود. هنگامی که همۀ راه ها با بن بست منتهی شود، آمريکا دست به اقدام خواهد زد.

آقای پانه تا با اشاره به سخنان تند نامزدهای انتخاباتی حزب جمهوريخواه خطاب به کنفرانس ايپک که از طريق ماهواره در اجلاس روز سه شنبه پخش شد،گفت: در اين شهر تندگويی بسيار آسان است، ولی اقدام تند و محکم بسيار با اهميت تر است.

وزیر دفاع آمریکا همچنين تصریح کرده است، ايالات متحده «برتری نظامی» اسرائيل را در مقابل دشمنان اين کشور تضمين می کند.

لئون پانه تا گفت: «ايالات متحده هرگونه کمکی که نياز باشد ارائه خواهد کرد تا اسرائيل بتواند درمقابل هر کشوری، ائتلافی از کشور ها يا گروه و سازمانی برتری نظامی داشته باشد.»

لئون پانه تا به کمک های امنيتی دولت باراک اوباما به اسرائيل اشاره کرد و گفته است ميزان اين کمک ها از سال ۲۰۰۹ تا کنون به طور چشم گيری افزايش يافته است.

به گفته وزير دفاع آمريکا در بودجه سال جاری، بيش از ۳ ميليارد دلار کمک های امنيتی به اسرائيل اختصاص داده شده است، اين در حالی است که در سال ۲۰۰۹ اين رقم دو و نيم ميليارد دلار بوده است.

لئون پانه تا گفته است که آمريکا موشک و سيستم دفاعی پيشرفته به همراه جنگنده های «اف ۳۵» در اختيار اسرائيل گذاشته و می گذارد که اين نوع تسليحات برتری هوايی به اين کشور می دهد.

طبق اين گزارش، وزير دفاع آمريکا در اين سخنرانی مشخص نکرده است که آيا ايالات متحده بمب های سنگر شکن در اختيار اسرائيل قرار داده است يا نه.
XS
SM
MD
LG