لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۴۵

نجات شش ملوان دیگر ایرانی توسط یک کشتی آمریکایی


یکی ازملوانانی که هفته گذشته توسط ناو امریکایی از دست دزدان دریایی نجات یافت.
وزارت دفاع آمريکا، پنتاگون، روز سه شنبه اعلام کرد يک کشتی نيروی دريايی آمريکا شش ملوان ايرانی که لنج آنها غرق شده بود را در خليج فارس نجات داده است. اين دومين بار طی يک هفته است که نيروی دريايی آمريکا به ملوانان ايرانی کمک می کند.

پنتاگون می گوید یکی از ملوانان ایرانی دچار سوختگی شده است.

به گزارش رویترز، يک مقام آمريکايی می گويد: اين اتفاق پيش از طلوع آفتاب روز سه شنبه رخ داده است و ملوانان ايرانی پس ازآب گرفتگی موتورخانه لنج شان برای درخواست کمک نورافشان هايی را روشن کرده تا از اين طريق کشتی در حال عبور امريکايی به کمک آنها برود.

طبق اين گزارش اين لنج در ۹۰ کليومتری جنوب شرقی بندر عراقی ام القصر غرق شده است.

اين مقام آمريکايی همچنين گفته است: «مونومی»، شناور گارد ساحلی آمريکا، به کمک آنها رفته و آب، پتو و غذای حلال (بر طبق موازين اسلامی) در اختيار اين ملوانان قرارداده است و همچنين يکی از ملوان مجروح شده را مداوا کرده است.

جراحات اين ملوان ايرانی سطحی گزارش شده است.

در بيانيه نظامی نيروی دريايی آمريکا آمده است: حکيم حميداويی، مالک اين لنج ايرانی به نام «يا حسن»، از کمک نيروی دريايی آمريکا تشکر کرده است.

اين بيانيه به نقل از حکيم حميداويی نوشته است:«بدون کمک شما ما مرده بوديم. از همه آنچه که برای ما انجام داديد متشکريم.»

طبق اين گزارش، نيروهای آمريکايی اين شش ملوان ايرانی را از طريق قايقی به «ناجی ۷»، شناور گارد ساحلی ايران تحويل داده اند.

هفته گذشته نیز يک ناو امريکايی، سيزده ملوان ايرانی که را از دست دزدان دريايی سوماليايی نجات داد.

واحدهايی از ناو «يو اس اس کيد»، از شناورهای اسکورت ناو هواپيمابر «يواس اس جان سی استينس»، به کمک يک لنج ايرانی که به تصرف دزدان دريايی در آمده رفتند و سرنشينان آن را آزاد کردند. اين نيروها ۱۵ دزد دريايی مسلح را بازداشت و ۱۳ ملوان ايرانی را که هفته ها در اسارت دزدان دريايی بودند، آزاد کردند.

يکی از ملوانان ايرانی گفته بود که کشتی ماهيگيری ايرانی پيش از يکماه پيش توسط دزدان دريايی ربوده شده به عنوان «کشتی مادر» برای عمليات دزدان از آن استفاده می شد.

در واکنش به این رویداد، لئون پانتا، وزير دفاع آمريکا، نيز با تجليل از اقدام نيروی دريايی اين کشور برای نجات ملوانان ايرانی، گفته بود: «مشخص شد به رغم اينکه آنها اکثرا به دنبال تحريک ما هستند، ايالات متحده، آنچنانکه بايد، در اينگونه شرايط واکنشی بسيار انساندوستانه و مسئولانه از خود نشان می‌دهد.»

رامين مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ايران، نیز ضمن استقبال از اين اقدام، گفته بود: «تلاش برای رهايی دريانوردان از محاصره دزدان دريايی سومالی اقدامی انساندوستانه بوده و همه کشورها بايد چنين تلاشی برای مقابله با دزدی دريايی داشته باشند.»

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG