لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۰۴

پیشنهاد آمریکا برای از بین بردن بخشی از تسلیحات شیمیایی سوریه


سازمان منع تسليحات شيميايی از پيشنهاد دولت آمريکا برای از بين بردن بخشی از تسليحات شيميايی سوريه در دريا و روی يک کشتی خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری رويترز،‌ سازمان منع تسليحات شيميايی در بيانيه ای در روز شنبه ۹ آذرماه اعلام کرده است:‌آمريکا برای انهدام تسليحات شيميايی سوريه، پيشنهاد ارائه کمک فناوری و مالی و همچنین حمايت کامل عملياتی داده است.

اين سازمان می گويد احتمالا از بين بردن بخشی از تسليحات شيميايی سوريه روی عرصه کشتی در دريا و از روش های شيميايی «ئيدروليز» انجام خواهد شد .

طبق اين گزارش، ۳۵ شرکت برای ازبين بردن ۸۰۰ تن از تسليحات شيميايی سوريه از راه های ايمن، اعلام آمادگی کرده اند. ولی با توجه خطرات احتمالی تصمیم گرفته شده است تا ۵۰۰ تن از تسلیحات شیمیایی مرگبار سوریه، از جمله گازهای اعصاب، روی عرشه کشتی از بین برده شود.

سازمان منع تسليحات شيميايی که مسئوليت از بين بردن تسليحات شيميايی سوريه را برعهده دارد، پيشتر پایان سال جاری میلادی را به عنوان مهلت برای نابودی اين تسلیحات مرگبار تعيين کرده است.

سیگرید کاگ، مسئول تیم مشترک سازمان ملل متحد و سازمان منع تسلیحات شیمیایی روز شنبه گفته است، چالش پیش روی خارج کردن تسلیحات شیمیایی مرگبار تا پایان سال جاری میلادی است.

خانم کاگ که با خبرنگاران در دمشق صحبت می کرد، تصریح کرده است: ما تلاش خواهیم کرد تا مطمئن شویم این تسلیحات براساس مهلت تعیین شده خارج شوند.

سازمان منع تسليحات شيميايی به دليل نقشی که در امحا تسليحات شيميايی سوريه برعهده دارد در سال ۲۰۱۳ جايزه صلح نوبل را دريافت کرد.

پيشتر مقادير از تسليحات شيميايی سوريه به آلبانی منتقل شد که تظاهرات طرفداران محيط زيست را درپی داشت

دولت آلبانی روز جمعه ۱۵ نوامبر (۲۴ آبان) درخواست دولت آمريکا برای انتقال تسليحات شيميايی سوريه به اين کشور را در پی تظاهرات گسترده مردم آلبانی در مخالفت با اين تصميم رد کرد.

حکومت سوريه انهدام زرادخانه شيميايی اين کشور را به اين شرط پذيرفته که اين کار در کشوری غير از سوريه انجام شود.

پيش از اين و به دنبال حمله شيميايی به منطقه‌ای در اطراف دمشق که به کشته شدن بيش از ۱۴۰۰ غير نظامی منجر شد، کشورهای غربی، دولت سوريه را مسئول اين حمله شيميايی معرفی کردند و آمريکا اعلام کرد که آماده حمله نظامی به اين کشور است.

اما با ميانجی‌گری روسيه، توافقی صورت گرفت که در قبال موافقت دولت سوريه با نابودی تسليحات شيميايی اين کشور، آمريکا و متحدانش از حمله به آن خودداری کنند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG