لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۸:۱۳

انتقاد آمريکا از وخامت آزادی های مذهبی در ايران


تازه ترين گزارش سالانه وزارت امور خارجه آمريکا درباره آزادی های مذهبی در جهان، از وخيم تر شدن وضعيت آزادی های مذهبی در ايران خبر داده است.

تازه ترين گزارش سالانه وزارت امور خارجه آمريکا درباره آزادی های مذهبی در جهان، از وخيم تر شدن وضعيت آزادی های مذهبی در ايران خبر داده است.


در اين گزارش سالانه که به وضعيت آزادی مذهب در کشورهای جهان می پردازد، از کشورهای چين، کره شمالی، ميانمار و مصر به دليل وضع محدوديت های مذهبی انتقاد شده است. اين گزارش از «نشانه هاي» بهبود در وضعيت آزادی های مذهبی در عربستان خبر داده است.


در اين گزارش با اشاره به اينکه تنها اديان زرتشتی، يهودی و مسيحی در قانون اساسی جمهوری اسلامی به رسميت شناخته شده اند، تصريح شده است پيروان اين اقليت های دينی در ايران بازداشت، آزار و اذيت و يا به دليل عقايد اين افراد، مورد تبعيض قرارمی گيرند.


در گزارش سالانه وزارت امور خارجه آمريکا آمده است که جمهوری اسلامی هيچ گونه نرمشی در برابر آزادی اديان نشان نمی دهد و وزارت خانه های ارشاد و اطلاعات به شدت بر فعاليت های اقليت های دينی در ايران نظارت می کنند

گزارش سالانه وزارت امور خارجه آمريکا تصریح می کند که جمهوری اسلامی اجازه نمی دهد که مسلمانان دين خود را تغيير داده و به ديگر مذاهب روی بياورند.


در اين گزارش آمده است اقليت های دينی در ايران، به غير از اهل تسنن، نمی تواند در قوه قضاييه ، نيروهای امنيتی و يا حتی به عنوان مدير مدارس دولتی مشغول به کار شوند.


گزارش سالانه وزارت امور خارجه آمريکا می افزايد که جمهوری اسلامی فشار خود بر بهاييان را ادامه داده و آنها مرتد می داند.


در ادامه گزارش آمده که جمهوری اسلامی هيچ گونه نرمشی در برابر آزادی اديان نشان نمی دهد و وزارت خانه های ارشاد و اطلاعات به دقت بر فعاليت های اقليت های دينی در ايران نظارت می کنند.


اين گزارش می افزايد هرچند قانون اساسی ايران دين يهود را به رسميت می شناسد، اما جمهوری اسلامی به کرات درباره پيروان اين دين تبعيض قايل شده و افزايش سياست های ضد اسراييلی دولت باعث افزايش فشار بر يهوديان در ايران شده است.


«آزادی مذهبی در عراق ؛ قربانی جنگ»


گزارش سالانه وزارت امور خارجه آمريکا درباره وضعيت آزادی های مذهبی در عراق خاطر نشان کرده است که آزادی های مذهبی، يک قربانی ديگر جنگ عراق است و مردم اين کشور بدون در نظر گرفتن مذهب آنها مورد آزار و اذيت قرار گرفته، در برخی مواقع ربوده شده و حتی کشته می شوند.


گزارش سالانه وزارت امور خارجه آمريکا، همچنين، از تبعيض درباره اقليت های دينی و به ويزه مسيحيان در منطقه کردستان خودمختارعراق خبر داده است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG