لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۰:۲۲

تيراندازی در دبستانی در آمريکا ۲۷ کشته بر جای گذاشت


گزارش ها حاکی است که در تيراندازی در يک مدرسه ابتدايی در ايالت کانِتيکِت آمريکا در روز جمعه ۱۴ دسامبر دست کم بيست و هفت نفر کشته شده اند. طبق اين گزارش ها بیست تن از کشته شدگان دانش آموز هستند.

به گزارش شبکه تلويزيونی «سی ان ان»،‌ اين تيراندازی در ساعت ۹:۴۵ دقیقه صبح به وقت محلی در مدرسه ساندی هوک در شهر نيوتاون در کانتيکت روی داده است و مدير دبستان و روانشناس دبستان نيز کشته شده اند.

پل ونس، يک مقام پليس ايالت کانتيکت، گفته است: ۱۸ دانش آموز و شش بزرگسال در جريان تيراندازی فرد مهاجم در مدرسه سندی هوک کشته شده اند. فرد مهاجم نيز در مدرسه کشته شده است.

اين مقام پليس اضافه کرده است: دو دانش آموز مجروح در اين حادثه در بيمارستان جان سپردند.

به گزارش «سی ان ان» يک نفر مرتبط با فرد مهاجم نيز در شهر نيوتاون نيز کشته شده است. که بنابر اين برخی از گزارش ها مادر فردی است که به مدرسه سندی هوک حمله کرد.

با اين حال پليس ايالت کانتيکت حاضر نشد که هويت فرد کشته در شهر نيوتاون را به عنوان مادر فرد مهاجم تاييد کند.

به گزارش «سی ان ان» جنازه مادر فرد مهاجم که در اين مدرسه به عنوان معلم کار می کرده در خانه اش کشف شده است.

گزارش رسانه های خبری آمریکا حاکی است که فرد مهاجم احتمالا دست به خودکشی زده است.

«سی ان ان» فرد مهاجم را آدام لانزر بیست ساله معرفی کرده است. طبق این گزارش برادر فرد مظنون نیز بازداشت شده است. ولی تاکنون اتهام علیه وی ایراد نشده است.

به گزارش «سی ان ان» آدام لانزر از سه اسلحه ای که به طور قانونی به نام مادرش بوده در این حمله استفاده کرده است.

این در حالی است که به گزارش «سی بی اس»‌ مهاجم کشته شده جلیقه ضد گلوله نیز به تن داشته است.

اين مدرسه ۶۰۰ دانش آموز از دوره آمادگی تا کلاس چهارم ابتدایی داشته است.

گزارش ها حاکی است که ماموران پليس دانش آموزان را محوطه خارج کرده اند. به دنبال این حادثه مدارس منطقه تعطیل شده است.

مادر یکی از دانش آموزان به «سی ان ان»‌ گفته است که برای شرکت در جلسه ای در مدرسه با شرکت مدیر این دبستان حضور داشته است که صدای گلوله را در راهرو مدرسه شنیده است.

به گفته این شاهد عینی پس از شنیدن صدای شلیک گلوله مدیر مدرسه،‌ روانشناس و معاون مدیر از اتاق خارج شده به سمت راهرو رفتند. ولی پس از لحظاتی مدیر مدرسه در حالی که تیر به پایش اصابت کرده بود به اتاق برگشت.

این شاهد عینی اضافه کرده است:‌معاون مدرسه گفت که نتوانسته است ضارب را ببیند. ولی صدای شلیک بیش از یکصد گلوله را در راهرو شنیده است.

به گفته این شاهد عینی معاون مدیر به پلیس تلفن کرده است.

در همين حال، باراک اوباما،‌رييس جمهوری آمريکا، ‌با خانواده های قربانیان این حادثه ابراز همدردی کرد.

به گزارش رویترز، باراک اوباما که در کاخ سفید صحبت می کرد،‌گفت: در اینجا به عنوان یک پدر و نه به عنوان رئيس جمهور، صحبت می کنم.

باراک اوباما که در حین صحبت کردن چندبار اشک هایش را پاک کرد، افزود: «اکثر کسانی که در رويداد امروز کشته شده اند، کودک بودند. کودکان زيبايی که ۵ تا ده ساله بودند، که تمام زندگی؛ جشن تولد، جشن فارغ التحصيلی و ازدواج را پيش روی خود داشتند»

باراک اوباما خواستار اقدامی «معنی‌دار» فارغ از مسائل سیاسی برای مقابله با این گونه حوادث شد.

باراک اوباما کمی پيشتر برای ادای احترام به قربانيان اين حادثه دستور نيمه برافراشته شدن پرچم آمريکا را تا روز سه شنبه صادر کرد.
XS
SM
MD
LG