لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ تهران ۱۶:۵۸

مذاکره برای انتقال موشک های آمريکايی به ترکيه


آمريکا برای حفظ سيستم راداری خود در جمهوری چک و لهستان از تهديد موشکی ايران و کره شمالی، قصد دارد موشک های بالستيک خود را در اين دو کشور اروپای شرقی مستقر کند

در پی اعتراض روسيه نسبت به استقرار موشک های بالستيک آمريکا در جمهوری چک و لهستان، گفت وگوها برای انتقال موشک های آمريکايی به ترکيه آغاز شده است.


آمريکا برای حفظ سيستم راداری خود در جمهوری چک و لهستان از تهديد موشکی ايران و کره شمالی، قصد دارد موشک های بالستيک خود را در اين دو کشور اروپای شرقی مستقر کند.


آمريکا برای حفظ سيستم راداری خود در جمهوری چک و لهستان از تهديد موشکی ايران و کره شمالی، قصد دارد موشک های بالستيک خود را در اين دو کشور اروپای شرقی مستقر کند

اما اعتراض روسيه ممکن است مقامات آمريکايی را به تجديد نظر درباره اين تصميم وادار سازد.


به گزارش آژانس خبر ترک: مسکو پيشنهاد داده اگر نگرانی ازايران و کره شمالی دليل استقرار موشک های آمريکايی در جمهوری چک و لهستان است، واشنگتن می تواند موشک های خود را به ترکيه منتقل کند که در همسايگی ايران قرار دارد.


روزنامه حريت چاپ آنکارا در شماره امروز خود با درج اين گزارش نوشته است: روسيه در مبارزه با ترور خود را هم پيمان آمريکا قلمداد می کند. اما استقرار موشک های بالستيک آمريکا درجمهوری چک و لهستان اين هم پيمانی را به زير سوال می برد.


روزنامه حريت در ادامه به نقل از سرگئی ايوانف وزير دفاع روسيه می نويسد: «اگر آمريکا از موشک های دوربرد ايران بيم دارد نبايد در نزديکی مرزهای روسيه سيستم دفاع موشکی مستقر کند، بلکه می تواند موشک های خود را در ترکيه قرار دهد که در همسايگی ايران واقع شده است».


روزنامه حريت در گزارش ديگری خبر داده چهارشنبه ديروز طی مراسم ويژهای با شرکت فرماندهان نظامی آمريکا و ترکيه، ميدان بهره برداری جنگده های آمريکايی از پايگاه انجرليک در جنوب ترکيه به حدود۲ برابر گسترش يافته است. هدف از گسترش ميدان بهره برداری هواپيماهای آمريکايی در انجرليک عنوان نشده است.


در اين ميان وجدی گونل وزير دفاع ترکيه به واشنگتن رفته و قراراست درباره احتمال استقرار موشک های بالستيک آمريکا در ترکيه با رابرت گيتس همتای آمريکايی خود گفت وگو کند.


همچنين قرار است عصر امروز بوقت ترکيه وجدی گونل قرار داد بزرگترين پروژه دفاعی جهان، توليد هواپيماهای فوق پيشرفته اف ۳۵ را با آمريکا امظا کند. به گفته ی وجدی گونل با امظای اين قرار داد به مبلغ ۱۱ ميليارد دلار، ترکيه عملا در پروژه توليد جنگده های اف ۳۵ توسط آمريکا و ۸ کشور اروپايی مشارکت می کند.


XS
SM
MD
LG