لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۴:۴۱

وزير دفاع ايران : نبايد سوريه تضعيف شود


وزير دفاع ايران، همزمان با انتشار اخباری مبنی بر پایان یافتن مرحله استقرار سامانه های ضد موشکی پاتريوت ناتو در مرزهای ترکيه و سوريه اعلام کرده است که نبايد سوريه به عنوان کشوری که در خط مقدم مبارزه با اسرائیل قرار دارد، تضعيف شود.

به گزارش خبرگزاری فارس،‌احمد وحيدی، وزیر دفاع ایران روز شنبه ۷ بهمن ماه گفت: «ايران همواره يک منطق روشن در قضيه سوريه داشته است و نبايد کشوری که در خط مقدم مبارزه با رژيم صهيونيستی قرار دارد، ارتش آن تضعيف شود.»

احمد وحيدی در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره سامانه موشکی پاتريوت که در ترکيه مستقر شده است، اظهار کرد: «اين اقدام را مفيد نمي دانيم و معتقديم ميان کشورهای منطقه سوء تفاهم ايجاد مي کند و به نفع هيچ کس نيست.»

بگفته وی، راهکار هر مساله در سوريه از طريق گفت وگوی ملی و درونی در اين کشور مي گذرد.

وی همچنين حضور نيروهای بيگانه در منطقه را غير مثبت ارزيابی کرد و افزود: «اين حضور هيچ دستاورد خوبی برای منطقه ندارد و ما نيز آن را با سوءظن دنبال می کنيم.»

رسانه های ترکيه روز شنبه گزارش دادند که ۶ سامانه پاتريوت ناتو در مرزهای ترکيه با سوريه کاملا استقرار يافت و آماده کار است. همراه با اين سامانه ها صدها نيروی نظامی ناتو از کشورهای آمريکا، هلند و آلمان نيز وارد ترکيه شده اند.

خبرگزاری رسمی ترکيه، آناتولی، با خبر استقرار پاتريوتها روز شنبه اعلام کرد که پاتريوتهای آلمانی هم اکنون در حال آزمايش شدن هستند. شش سامانه پاتريوت ناتو از سه کشور هلند، آلمان و آمريکا هفته گذشته در بندر اسکندرون ترکيه تخليه شد.

سامانه دفاع موشکی پاتريوت قبلا دو بار، در سالهای ۱۹۹۱ و ۲۰۰۳ در ترکيه نصب شده بود،

ترکيه و ناتو می گويند که اين بار موضوع فقط بر سر دفاع از مردم ترکيه از حملات احتمالی موشکهای سوريه است و حوزه عمل پاتريوتها فقط داخل کشور ترکيه خواهد بود. ترکيه با سوريه بيشتر از ۹۰۰ کيلومتر مرز مشترک دارد.

خبرگزاری فارس همچنين گزارش کرد که احمد وحيدی خواهان «تشکيل ارتش کشورهای اسلامی» برای «ورود به عرصه دفاع از مسلمانان سراسر دنياست» و اين پيشنهاد را به کشورهای اسلامی داده است.

اين پيشنهاد در حالی است که در موضوع سوريه، تمامی کشورهای مهم اسلامی از جمله مصر، عربستان و ترکيه خواهان کناره گيری بشار اسد از قدرت و پايان دادن به کشتارها در کشور هستند.

سازمان ملل متحد اعلام کرده است، از زمان آغاز نا آرامی ها در سوریه بيش از ۶۰ هزار نفر کشته شده اند.
XS
SM
MD
LG