لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ تهران ۰۰:۱۰

شش سرباز آمریکایی در حمله انتحاری در افغانستان کشته شدند


سربازان آمریکایی در محل یک انفجار در کابل

گزارش‌ها حاکی است که دست کم شش سرباز آمریکایی در جریان یک حمله انتحاری به کاروان مشترک نیروهای سازمان پیمان آتلانیتک شمالی، ناتو، و افغان در نزدیکی پایگاه هوایی بگرام کشته شده‌اند.

به گزارش رویترز، دفتر «ماموریت حمایت قاطع» ناتو در کابل گفته است که در این حمله شش سرباز ناتو کشته و سه نفر نیز مجروح شده‌اند. ناتو هویت کشته ها و مجروحان این حادثه را مشخص نکرده است.

این در حالی است که یک مقام آمریکایی به رویترز گفته است، شش سرباز کشته شده آمریکایی هستند.

گروه طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.

به گزارش رویترز، از زمان حمله آمریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۱ تاکنون دو هزار ۳۰۰ سرباز آمریکایی در افغانستان کشته شده‌اند.

پایگاه هوایی بگرام که در ۴۰ کیلومتری شمال کابل واقع شده است، یکی از محل‌های اصلی استقرار بیش از ۹ هزار و ۸۰۰ نیروی آمریکایی است.

عبدالشکور قدوسی، یک مقام محلی گفته است، عامل انتحاری به هنگام عبور کاروان مشترک نیروهای افغان و ناتو خود را منفجر کرد.

در همین زمینه، مقام‌های محلی افغانستان نیز گفته‌اند، سه پلیس افغان در این حمله انتحاری مجروح شده‌اند.

این در حالی است که روز یکشنبه وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، از وخیم‌تر شدن وضعیت امنیتی افغانستان در نیم دوم سال ۲۰۱۵ خبر داده و گفته بود، در این مدت تعداد حملات موثر گروه شورشی طالبان افزایش یافته است.

در همین حال گزارش‌ها حاکی است که شهر «سنگین» در ایالت هلمند روز یکشنبه پس از چند روز نبردهای شدید بدست جنگجویان طالبان افتاده است.

محمد جان رسولیار، معاون والی هلمند صبح دوشنبه گفت پایگاه ارتش در این شهر هنوز به تصرف طالبان درنیامده و زدو خورد‌ها همچنان ادامه دارد.

آقای رسول یار روز یکشنبه به اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان هشدار داد و گفت اگر دولت مرکزی نیروهای کمکی به هلمند نفرستد، این ایالت بدست طالبان خواهد افتاد. پیش از این دولت مرکزی و وزارت دفاع افغانستان خطر سقوط ایالت هلمند را رد کرده بودند.

XS
SM
MD
LG