لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۲:۳۱

واشینگتن: نابه‌سامانی‌ها در ایران و روسیه، مانع دخالتشان در انتخابات آمریکا شد


یک مقام ارشد ارتش آمریکا روز دوشنبه گفت که جنگ روسیه در اوکراین و اعتراضات ضدحکومتی در ایران توانایی مسکو و تهران برای نفوذ یا دخالت در انتخابات میان‌دوره‌ای اخیر ایالات متحده را محدود کرد.

نهادهای اطلاعاتی و امنیتی ایالات متحده پیش از انتخابات نوامبر برای ممانعت از حملات سایبری احتمالی یا مقابله با عملیات نفوذ خارجی در حالت آماده‌باش به سرمی‌بردند، چرا که ارزیابی نهایی آنها این بود که دشمنان خارجی ایالات متحده در دو انتخابات ریاست جمهوری پیشین این کشور مداخله کرده‌اند. اما این بار نشانه چندانی از نفوذ خارجی در انتخابات میان‌دوره‌ای اخیر دیده نشد.

سرلشکر ارتش ویلیام هارتمن که رهبری «نیروی مأموریت ملی سایبری ایالات متحده» را بر عهده دارد، گفت: «از این که روس‌ها، ایرانی‌ها و چینی‌ها [در رابطه با انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا] فعالیت خاصی نداشتند، تعجب کردم.»

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، درگیر جنگی طولانی شده که از فوریه، زمان حمله نیروهای ارتش روس به اوکراین، تاکنون ده‌ها هزار تلفات بر جای گذاشته است. رهبران ایران نیز در حال سرکوب خونین اعتراضات خیابانی هستند که با مرگ مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله اهل سقز، در بازداشت گشت ارشاد تهران، اواخر تابستان شروع شد و همچنان ادامه دارد.

هارتمن اظهار داشت که دستگاه‌های اطلاعاتی داخلی، نظامی و خارجی روسیه منابع بیشتری را به نسبت آن‌چه انتظار می‌رفت، صرف اوکراین می‌کنند، چرا که با مقاومت فراتر از انتظار اوکراینی‌ها مواجه شده‌اند.

با این حال ایالات متحده طی سال جاری میلادی هر سه کشور روسیه، ایران و چین را به تلاش برای نفوذ در حوزه‌های دیگر متهم کرده است. از جمله اف‌بی‌آی در ماه اکتبر هشدار داد که یک گروه سایبری مرتبط با ایران تلاش کرده تا داده‌های سازمان‌های آمریکایی را هک و به صورت آنلاین منتشر کند.

وزارت دادگستری آمریکا نیز در ماه مارس، پنج مرد را به تعقیب و آزار و اذیت مخالفان چینی، از جمله یک نامزد کمتر شناخته شده کنگره ایالات متحده، متهم کرد. و روسیه متهم شده که تلاش کرده به بحث‌ها پیرامون سلامت انتخابات در ایالات متحده دامن بزند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس؛ س.ن

XS
SM
MD
LG