لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۵:۱۲

بهای نفت برای دومین هفته پیاپی افزایش یافت


تحت تاثیر کاهش سختگیری‌های مربوط به شیوع ویروس کرونا بهای نفت روز جمعه ۱۹ اردیبهشت نیز افزایش یافت.

به گزارش خبرگزاری رویترز بهای یک بشکه نفت برنت با حدود ۲.۵ درصد افزایش به ۳۰.۲۲ دلار و نفت آمریکا نیز با حدود ۳ درصد افزایش به ۲۴.۳۳ دلار رسید.

پس از کاهش شدید تقاضا در ماه آوریل که باعث شد بهای نفت آمریکا به زیر صفر سقوط کند طی دو هفته اخیر شاهد افزایش ۱۴ درصدی بهای نفت برنت و افزایش ۲۲ درصدی بهای نفت آمریکا بوده‌ایم.

با این همه هنوز بخش اعظم نفت استخراجی در انبارها ذخیره می‌شود و در نتیجه بعید است که در ماه‌های آینده افزایش تقاضا برای نفت روی بهای آن تاثیر محسوسی داشته باشد.


کارشناسان معتقدند که بازار نفت هنوز هم در حالت اشباع است ولی کاهش تولید از سوی اوپک و کشورهای هم‌پیمان تا حد زیادی کمک کرده و همزمان با کاهش مقررات قرنطینه و احیای بخشی از فعالیت‌های اقتصادی میزان تقاضا برای نفت به زودی ممکن است افزایش یابد.

اوپک و کشورهای هم‌پیمان از جمله روسیه چند هفته پیش توافق کردند که از اول ماه مه (۱۱ اردیبهشت) حدود ۹.۷ میلیون بشکه از تولید روزانه خود را کاهش دهند.

صنعت نفت آمریکای شمالی خیلی سریع‌تر از آنچه که اوپک و کارشناسان بازار نفت تصور می‌کردند میزان تولید خود را کاهش داده و قرار است تا پایان ماه ژوئن این میزان را به ۱.۷ میلیون بشکه در روز برساند.

پیش‌بینی می‌شود که تعداد چاه‌های فعال نفت و گاز در آمریکا طی هفته جاری به پایین‌ترین رقم طی ۸۰ سال گذشته کاهش یابد.

با این همه کارشناسان با استناد به داده‌های صنعت نفت آمریکا یادآوری می‌کنند که میزان نفت انبار شده در تاسیسات اوکلاهما که بزرگترین مرکز ذخیره نفت است طی هفته جاری حدود ۴۰۰ هزار بشکه افزایش یافت.

کارشناسان بازار نفت پیش‌بینی می‌کنند که به دليل افزایش و یا کاهش احساس اطمینان سرمایه‌گذاران و دلالان بازار نفت تحت تاثیر نحوه برخورد دولت‌ها با پیامدهای اقتصادی بحران کرونا در آینده، کماکان حدی از تلاطم و نوسان قیمت در بازار ادامه خواهد داشت.

روز جمعه استرالیا نیز به جمع کشورهایی پیوست که بخشی از محدودیت‌های مربوط به مقابله با شیوع ویروس کرونا را کاهش داد. تعداد زیادی از کشورهای اروپایی و چندین ایالت آمریکا نیز قرار است از اوایل هفته آینده این محدودیت‌ها را کاهش دهند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG