لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ تهران ۰۶:۳۷

اردوغان: در صورت ایجاد منطقه امن یک میلیون مهاجر سوری به کشورشان برمی‌گردند


رئیس جمهوری ترکیه می‌گوید که در حال حاضر حدود ۳۳۰ هزار نفر از پناهجویان سوری به کشور خود بازگشته‌اند

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه روز سه‌شنبه چهارم تیر گفت به اعتقاد او در صورت ایجاد یک منطقه امن در شمال شرقی سوریه و جوار مرز ترکیه شمار مهاجران سوری که به کشور بازمی‌گردند به یک میلیون نفر خواهد رسید.

در حال حاضر حدود چهار میلیون از مهاجران سوری ساکن ترکیه هستند که بالاترین رقم آوارگان سوری در یک کشور به حساب می‌آید. در مواردی بین آوارگان سوری و مردم ترکیه درگیری‌هایی نیز روی داده است.

دولت ترکیه برای ایجاد یک منطقه امن در حاشیه مرزهای این کشور با نواحی شمال شرقی سوریه مذاکراتی را با دولت آمریکا آغاز کرده است. این مناطق در کنترل نیروهای کرد سوریه است که آمریکا از آنها حمایت می‌کند. دولت آنکارا نیروی کرد سوریه (یگان‌های مدافع خلق) را یک گروه تروریستی می‌داند.

آنکارا خواهان عقب‌نشینی نیروهای کرد از مرزهای مشترک دو کشور است و آمریکا می‌خواهد که در صورت ایجاد این منطقه امن نیروهای کرد سوریه که با پیکارجویان «خلافت اسلامی» می‌جنگند به خطر نیافتند.

آمریکا و ترکیه در عین حال در مورد نحوه کنترل شهر منبج، واقع در شمال شرقی سوریه در حال مذاکره هستند. مقامات نظامی ترکیه در ماه آوریل به خبرگزاری رویترز گفتند این مذاکرات به کندی پیش می‌رود.

آقای اردوغان روز سه‌شنبه در سخنرانی برای اعضای پارلمانی حزب عدالت و توسعه گفت: «ما تلاش می‌کنیم تا حدی که می‌توانیم مناطق امن در جوار مرزهای ترکیه را گسترش دهیم تا پناهجویان سوری بتوانند به کشور خود بازگردند.»

او افزود: «در حال حاضر حدود ۳۳۰ هزار نفر از اين پناهجویان به کشور خود بازگشته‌اند ولی به اعتقاد من در صورت حل مشکل در منبج و نواحی شرقی رودخانه فرات این رقم خیلی سریع به یک میلیون نفر خواهد رسید.»

منبع: خبرگزاری رویترز؛ ش.ر

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG