لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۲۲:۴۶

تشکیلات خودگردان فلسطینی از برقراری دوباره روابطش با اسرائیل خبر داد


محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در یکی از جلسات این تشکیلات

یکی از وزیران تشکیلات خودگردان فلسطینی روز سه‌شنبه ۲۷ آبان گفت این تشکیلات همکاری‌های مدنی و امنیتی خود را با اسرائیل که از ماه مه متوقف شده بود دوباره برقرار می‌کند.

تصمیم قبلی تشکیلات خودگردان فلسطینی به قطع رابطه با اسرائیل به دلیل طرح این کشور برای الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری اشغالی گرفته شده بود اما اسرائیل اکنون این طرح را متوقف کرده است.

طرح اسرائیل، گسترش خاک این کشور از طریق الحاق یهودی‌نشین‌های ساخته شده در کرانه باختری و بدین‌وسیله منضم کردن حدود ۳۰ درصد از کرانه باختری به خاک خود بود.

حسین الشیخ، وزیر امور مدنی تشکیلات فلسطینی، در صفحه توئیتر خود نوشت از آن‌جا که محمود عباس، رئیس تشکیلات، تأییداتی از سوی اسرائیل مبنی بر پایبندی آن کشور به توافق‌های گذشته با فلسطینی‌ها دریافت کرده است «رابطه با اسرائیل به وضع قبلی خود باز می‌گردد».

در مفاد توافقنامه‌های صلح موقت که در دهه ۱۹۹۰ امضا شد، ایجاد کشور فلسطینی در کنار اسرائیل پیش‌بینی شده است.

فلسطینی‌ها شش ماه پیش با تعلیق همکاری با اسرائیل گفتند که برنامه‌های الحاق بخشی از کرانه باختری، سرزمینی که در جنگ ۱۹۶۷ به تصرف اسرائیل درآمده است، راه حل ایجاد دو کشور را غیرممکن می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، از سرگیری روابط اسرائیل و فلسطینی‌ها می‌تواند راه را برای پرداخت حدود ۸۹۰ میلیون دلار از عوارض مالیاتی که اسرائیل از تشکیلات خودگردان دریغ کرده بود باز کند. اسرائیل عوارض واردات کالا به منطقه فلسطینی را که از طریق بنادر آن انجام می‌شود، مسدود و جمع‌آوری کرده است.

وضعیت اقتصادی تشکیلات خودگردان فلسطینی تحت تأثیر همه‌گیری ویروس کرونا اکنون در شرایط وخیمی قرار دارد.

به نوشته خبرگزاری آلمان، جنبش اسلام‌گرای حماس، که حاکم بر نوار غزه است، این تصمیم تشکیلات خودگردان را «به‌شدت» محکوم کرده و در بیانیه‌ای آن را «خنجری از پشت» توصیف کرده است.

دولت دونالد ترامپ از سیاست‌های دولت اسرائیل در کرانه باختری پشتیبانی کرده است.

به نوشته خبرگزاری آلمان، دیپلمات‌های اسرائیلی و فلسطینی اکنون از نزدیک در حال بررسی این موضوع هستند که آیا جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب ایالات متحده، سیاست اوباما علیه شهرک‌سازی‌های بیشتر اسرائیل در مناطق اشغالی را احیا خواهد کرد یا نه.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG