لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۱:۲۱

«تلاش ماموران وزارت اطلاعات» برای دفن شبانه جنازه پدر رامین حسین‌پناهی


پدر و مادر رامین حسین‌پناهی در بیمارستان توحید سنندج

امجد حسین‌پناهی، برادر رامین حسین‌پناهی که در سال ۱۳۹۷ اعدام شد شامگاه چهارشنبه، ۲۴ شهریور اعلام کرد که ماموران وزارت اطلاعات پس از فوت پدرش در بیمارستان توحید سنندج، جنازه او را ربوده و تلاش کرده پدرش را شبانه دفن کنند.

رامین حسین‌پناهی شهریور ۱۳۹۷ به اتفاق زانیار و لقمان مرادی اعدام شد. برادر او در سومین سالگرد اعدام برادرش، در توییتر خود نوشته بود که پدرش «به دلیل تحمل فشارهای روانی پس از آن و پیگیری شبانه‌روز برای گرفتن نشانی از محل دفن پیکر رامین» در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان بستری شد.

گزارش‌ها حاکی است که بعد از درگذشت پدر آقای حسین‌پناهی، مقامات امنیتی در تلاش بودند که مراسم خاکسپاری محمد حسین پناهی، پدر رامین حسین پناهی، بدون برگزاری مراسمی و پنهانی انجام شود.

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی اما نشان می‌دهد که در نهایت شماری از مردم در مراسم خاکسپاری پدر رامین حسین پناهی حضور یافته و این مراسم به صورت جمعی برگزار شده است.

رامین حسین‌ پناهی به اتهام «بغی و عضویت در حزب کومله» از سوی دادگاه انقلاب سنندج به اعدام محکوم شد. اما او همه اتهامات علیه خود را رد کرده بود.

جنازه رامین حسین پناهی بعد از اعدام به خانواده او تحویل داده نشد و خانواده او اطلاعی از محل دفن فرزندشان ندارند.

امجد حسین پناهی در اردیبهشت امسال در مصاحبه با رادیو فردا گفته بود: «بخشی از خواسته‌های جدی خانواده ما بعد از اعدام رامین و فریادمان نسبت به مجامع و نهادهای حقوق بشری و خود دولت این بوده که این فراقانونی است که بی گناه اعدام کردید جنازه اش را به ما ندادید و حالا در یک مکان نامعلوم دفن کردید و اجازه نمی دهید که جنازه را به زادگاه خودمان برگردانیم. این بخشی از خواسته های اساسی و مدام خانواده ما و مادرم بوده و مادرم، سرگردان در اغلب گورستان های ایران است از تهران و دور و برش گرفته تا هرکجا که اسمی از گور ناشناس و گمنام شنیده مادرم رفته و پیگیر جنازه پسرش بوده است.»

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG