لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ تهران ۱۹:۱۹

خبرهای کوتاه

مجلس لبنان بار دیگر در انتخاب رئیس‌جمهور ناکام ماند

عکس آرشیوی است.

حدود یک ماه پس از پایان دوران ریاست جمهوری میشل عون، مجلس لبنان روز پنج‌شنبه، سوم آذر، بار دیگر در تلاش برای گزینش رئیس جمهوری جدید ناکام ماند.

این هفتمین کوشش پارلمان لبنان برای انتخاب رئیس جمهوری جدید و سومین رأی‌گیری بعد از خاتمه دوره خدمت آقای عون بود.

نبیه بری، رئیس مجلس لبنان، تاریخ دور بعدی رأی‌گیری را دهم آذر اعلام کرد.

رئیس‌جمهور لبنان باید با رأی دوسوم از اعضای ۱۲۸ نفره پارلمان، از میان یک شخصیت مسیحی از طایفه مارونی، انتخاب شود.

به گزارش رسانه‌های لبنان، در رأی‌گیری روز پنج‌شنبه، میشل معوض که ارزیابی می‌شد نامزد اصلی باشد، تنها ۵۰ رأی کسب کرد. آقای معوض پسر رنه معوض است که ۳۲ سال قبل، پیش از کشته شدن تنها ۱۸ روز رئیس جمهور بود.

میشل معوض مورد حمایت گروه مخالف حزب‌الله، سومین حزب بزرگ در مجلس لبنان و متحدان آن است.

نافرجام ماندن انتخابات رئیس جمهوری در لبنان با نبود یک دولت باثبات هم‌زمان شده است.

نجیب میقاتی که در پی انتخابات بهار امسال مکلف به تشکیل دولت شده بود، در آخرین روز حضور میشل عون در اقامتگاه ریاست جمهوری استعفا داد. با این اوصاف، او کماکان نخست‌وزیری دولت انتقالی را در دست دارد.

به این ترتیب، بحران سیاسی لبنان در شرایط بحران مالی فعلی که وخیم‌ترین فاجعه اقتصادی تاریخ این کشور است، کماکان ادامه دارد.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

دادستان رشت می‌گوید مهران سماک با گلوله ساچمه‌ای کشته شده است

مهران سماک ۲۷ ساله از ناحیه سر هدف شلیک مستقیم گلوله مأموران امنیتی قرار گرفت و کشته شد

دادستان رشت روز پنجشنبه ۱۰ آذر تایید کرد که مهران سماک با گلوله ساچمه‌ای در شهرستان انزلی کشته شده است. گلوله ساچمه‌ای در اعتراضات سراسری اخیر در ابعاد گسترده‌ای توسط نیروهای امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی در برخورد با معترضان استفاده شده است.

به گزارش خبرگزاری میزان، مهدی میرفلاح اظهار داشت: «بعد از بازی تیم ملی فوتبال ایران مقابل آمریکا فردی به نام مهران سماک بر اثر اصابت گلوله ساچمه‌ای در شهرستان بندر انزلی فوت می‌کند».

او افزود: «به محض وقوع این حادثه مشکوک، پرونده قضایی برای رسیدگی به موضوع تشکیل شده و دادستان بندر انزلی در حال رسیدگی به پرونده است».

اظهارنظر دادستان رشت مبنی‌بر «مشکوک» بودن مرگ مهران سماک در شرایطی است که او شامگاه سه‌شنبه پس از باخت تیم ملی فوتبال ایران در برابر آمریکا، همراه با شمار زیادی از مردم به خیابان آمد، اما از سوی ماموران ضدشورشی که برای متفرق کردن معترضان وارد صحنه شده بودند، هدف گلوله قرار گرفت.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، او پس از آن هدف گلوله نیروهای امنیتی قرار گرفت که در خودروی خود در اقدامی اعتراضی بوق می‌زد.

سازمان حقوق بشر ایران روز نهم آذر اعلام کرد که این شهروند ۲۷ ساله از ناحیه سر هدف شلیک مستقیم گلوله مأموران امنیتی قرار گرفته و کشته شده است.

شهرهای مختلف ایران شامگاه سه‌شنبه شاهد حضور خیابانی و ابراز شادمانی مردم پس از باخت تیم ملی فوتبال ایران در مقابل آمریکا بود که با سرکوب مأموران امنیتی و انتظامی مواجه شد.

تعیین اولین سفیر ترکیه در اسرائیل پس از عادی‌سازی روابط

سرانجام پس از ۱۲ سال روابط بحرانی، نخستین سفیر ترکیه در اسرائیل، استوارنامه خود را به وزارت خارجه ارائه کرد.

به گزارش روزنامه یدیعوت آحرونوت، روز پنجشنبه، دهم آذر، شاکی اوزکان تورونلار، رونوشت استوارنامه خود را به مقامات وزارت خارجه اسرائیل ارائه کرد.

ترکیه این دیپلمات مجرب را به عنوان نخستین سفیر در دوران جدید از روابط دو کشور منصوب کرده است.

آقای تورونلار با اسرائیل و صحنه فلسطینی آشناست زیرا در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴، در حالی که روابط اسرائیل و ترکیه بحرانی شده بود، کنسولگری ترکیه در شرق بیت‌المقدس، اورشلیم، را اداره می‌کرد.

اسرائیل سه ماه پیش خانم ایریت لیلیان، اولین سفیر در ترکیه را پس از برطرف شدن بحران، منصوب و به آنکارا اعزام کرد.

برخورد نظامی ارتش اسرائیل با صدها سرنشین کشتی ترکیه‌ای ماوی مرمره در بهار سال ۲۰۱۰، که در راه رفتن به غزه بودند تا «حصر این باریکه را بشکنند»، به مرگ ۱۰ شهروند ترکیه‌ای و زخمی شدن ده‌ها تن دیگر منجر شده و تا مدت‌ها کانون بحران روابط دو کشور بود.

با این حال، رجب طیب اردوغان که خود بیش از یک دهه مواضع سرسختانه علیه اسرائیل و مقامات آن بیان می‌کرد، سال گذشته به سوی بهبود روابط با اسرائیل گام برداشت و اسحاق هرتزوگ، همتای اسرائیلی‌اش را به آنکارا دعوت کرد.

آقای اردوغان در روزهای گذشته نیز در تماس تلفنی با بنیامین نتانیاهو، که حزب او برنده انتخابات اخیر اسرائیل بوده، تاکید کرد که عزم آنکارا بر تقویت همکاری فیمابین در زمینه‌های مختلف است.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل که ماه گذشته از ترکیه دیدار کرد، در روزهای اخیر دوباره تلفنی با خلوصی آکارا، وزیر دفاع ترکیه در باره تقویت همکاری‌های نظامی و امنیتی سخن گفت اما جزئیاتی از آن منتشر نشد.

اسرائیل و ترکیه تابستان امسال برای مقابله با طرح‌های سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در ضربه زدن به جان اسرائیلی‌ها در ترکیه همکاری موثری داشتند، که این امر موجب امتنان اسرائیل شد.

رسانه‌های اسرائیل از همکاری تنگاتنگ میت، سازمان اطلاعات ترکیه با موساد، سرویس عملیات ویژه اسرائیل، در این راستا خبر دادند.

ترکیه شماری از افراد را در استانبول در ارتباط با توطئه‌های برنامه‌ریزی شده از سوی نهادهای اطلاعاتی ایران بازداشت کرد.

اذعان عضو شورای عالی انقلاب به ناموفق بودن برنامه‌های فرهنگی جمهوری اسلامی

حسن رحیم‌پور ازغدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی

یک عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به ناموفق بودن حکومت جمهوری اسلامی در رسیدن به اهداف فرهنگی و اجتماعی مورد نظرش اذعان کرد.

به گزارش شورای شهر مشهد، حسن رحیم‌پور ازغدی روز پنج‌شنبه، دهم آذر، در سخنانی ریشه اعتراضات کنونی را در «زخم‌های فرهنگی و اجتماعی» دانست و گفت: «زخم فرهنگی یعنی با وجود تمام‌ رسانه‌ها، تشکیلات، استاد معارف، مسجد و مدرسه‌ای که داریم، نتوانستیم اهداف فرهنگی را محقق کنیم.»

او در ادامه اعتراضات اخیر را «زنگ خطر پیش از مرگ» توصیف کرد.

رحیم‌پور ازغدی گفت: «با بی‌توجهی به زخم، درد حس و رسیدگی به آن لازم می‌‌شود. این درد زنگ خطر پیش از مرگ است.»

پس از آغاز اعتراضات سراسری در پی مرگ مهسا امینی در بازداشت نیروهای موسوم به «گشت ارشاد» و ادامه بی‌سابقه آن به حدود سه ماه، بسیاری از مقامات جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی‌های مختلف تلاش کرده‌اند تا به ریشه‌یابی وضعیت کنونی بپردازند.

در بسیاری از این سخنرانی‌ها موضوع‌های فرهنگی و نقش رسانه‌ها مورد توجه قرار گرفته است.

نامزدی مستند «من سعی می‌کنم فراموش نکنم» در جوایز سالانه انجمن بین‌المللی مستند و جمهوری چک

پگاه آهنگرانی پس از اعتراض‌های اخیر، با اعلام انزجار از حکومت جمهوری اسلامی، حجاب اجباری را از سر برداشت.

فیلم مستند «من سعی می‌کنم فراموش نکنم» ساخته پگاه آهنگرانی در فهرست ۱۰ نامزد نهایی جوایز سالانه انجمن بین‌المللی مستند (IDA) قرار گرفت.

امسال سی و هشتمین دوره اهدای این جوایز برگزار می‌شود و فیلم «من سعی می‌کنم فراموش نکنم» تنها فیلم ایرانی است که در بخش‌های مختلف این جوایز معتبر حوزه مستند نامزد شده است. مراسم اعلام برندگان این جایزه روز ۱۰ دسامبر (۱۹ آذر) در لس‌آنجلس برگزار می‌شود.

مستند «من سعی می‌کنم فراموش نکنم» همچنین در فهرست اولیه نامزدهای بخش بهترین فیلم کوتاه جوایز سالیانه سینمایی جمهوری چک معروف به «شیر چک» قرار گرفته است. برندگان این جایزه نیمه اسفندماه معرفی می‌شوند.

مستند کوتاه «من سعی می‌کنم فراموش نکنم» نخستین بار، سال گذشته در بخش مسابقه آثار مستند کوتاه جشنواره ایدفای هلند، مهم‌ترین جشنواره مستند دنیا، به نمایش درآمد و پس از آن در جشنواره‌های مختلف دیگری از جمله جشنواره مستند هات‌داکس کانادا نمایش داده شد.

این فیلم ۱۷ دقیقه‌ای مضمونی درباره اعدام‌های دسته جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ دارد و در آن پگاه آهنگرانی در مقام راوی با یادآوری رابطه‌اش با فردی به نام «شاغلام» که از اعدام شدگان سال ۶۷ است، از طریق نمایش عکس‌ها و فیلم‌های قدیمی خانوادگی به تاثیر آن اتفاق در میان خانواده‌های مختلف ایرانی و نسل‌های بعد می‌پردازد.

پگاه آهنگرانی از جمله سینماگرانی است که پس از اعتراض‌های اخیر، با اعلام انزجار از حکومت جمهوری اسلامی، حجاب اجباری را از سر برداشته است.

اختلاف بین توییتر و اپل، دو کمپانی عظیم آمریکایی، بالا گرفت

در ادامه جنجال‌های مختلفی که کمپانی توییتر پس از خریده شدن توسط ایلان ماسک در چند هفته اخیر با آن روبه‌رو بوده، اختلاف بین توییتر و کمپانی اَپل در چند روز اخیر بالا گرفته است.

ماجرا پس از آن رسانه‌ای شد که ایلان ماسک خبر داد: «شرکت اپل توییتر را به متوقف کردن خدماتش در اپ‌استور تهدید کرده است.»

پیشتر برخی رسانه‌های تخصصی تکنولوژی پیش‌بینی کرده بودند که اختلاف بین اپل و توییتر بالا بگیرد.

رسانه‌ها پس از آن به این پیش‌بینی رسیدند که فیل شیلر، رئیس اپ‌استور، پس از آن که حساب کاربری دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا، به توییتر بازگشت حساب خود در این شبکه را حذف کرد.

به گفته ایلان ماسک، «اپل به دلایل نامشخصی تهدید کرده که از خدمات‌رسانی به اپلیکیشن توییتر در فروشگاه اپ‌استور خودداری می‌کند. و اپل تا حد زیادی تبلیغات در توییتر را متوقف کرده است.»

در همین زمینه تیم کوک، مدیرعامل اپل، چندی پیش به شبکه سی‌بی‌اس گفته بود: «مدیران توییتر گفته‌اند که همچنان روی محتوا نظارات خواهند داشت و من روی این وعده حساب کرده‌ام.»

در مقابل ایلان ماسک گفته است که قصد دارد سخت‌گیری‌ها روی محتوای توییت‌ها در توییتر را کاهش دهد و حتی برخی از حساب‌های تعلیق شده را به‌تدریج به این شبکه اجتماعی بازگرداند.

به گزارش سایت وِرج، اپل برخی سامانه‌ها مانند تامبلر را تحت فشار قرار داده تا محتوای ناخوشایند را کنترل کنند. اپل روی انتشار محتوای نژادی یا جنسی حساس است.

اگر غائله میان اپل و توییتر بالا بگیرد، احتمالا در سناریویی خوش‌بینانه بروزرسانی توییتر در اپ‌استور با مشکل روبه‌رو می‌شود و در بدترین حالت توییتر از اپ‌استور حذف خواهد شد.

ایلان ماسک اپل را به چند چیز متهم می‌کند، از جمله آن که اپل کارمزد زیادی می‌گیرد و روی سانسور محتوا فشار می‌آورد.

برخی رسانه‌‌های تکنولوژی در جهان گزارش داده‌اند که وی در حال پیگیری ساخت موبایل است تا رقابت جدیدی را با اپل با محصول جدید خود شروع کند.

اما انتقاد از اپل به دلیل انحصار، سخت‌گیری در مواجهه با شرکت‌های سازنده اپ و دریافت کارمزد بالا تازگی ندارد و بسیاری پیشتر به این موارد انتقاد کرده بودند.

در سال ۲۰۲۱ اپل با چالش بزرگی با برخی از بزرگ‌ترین سازندگان اپلیکیشن در جهان روبه‌رو شد.

فورت‌نایت یکی از محبوب‌ترین بازی‌های موبایلی جهان است، اما شرکت سازنده این بازی در سال ۲۰۲۱ با اپل بر سر میزان فروش این بازی در اپ‌استور اختلاف پیدا کرد. این در حالی است که اپل درآمدی چند صد میلیون دلاری از فروش این بازی کسب کرده بود.

شرکت سازنده فورت‌نایت به رویکرد انحصاری اپل اعتراض داشت و میزان پرداخت کمیسیون به اپل برای ارائه این بازی را غیرعادلانه می‌دانست.

فورت‌نایت در سال ۲۰۲۱ با ساخت یک فیلم کوتاه اپل را به شخصیت «برادر بزرگ» در رمان ۱۹۸۴ اثر جورج اورول تشبیه کرده بود.

تهدید ضمنی از طرف رئیس امیرکبیر: استفاده از «نهادهای بیرونی» برای مدیریت فضا

تحصن دانشجویان دانشگاه امیرکبیر

رئیس دانشگاه امیرکبیر روز پنج‌شنبه دانشجویان را به طور ضمنی تهدید کرد که در صورت ادامه اعتراض‌ها‌، از «نهادهای بیرونی» برای مدیریت اعتراضات استفاده خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حسن قدسی‌پور روز پنج‌شنبه،‌ دهم آذر، به هجوم دانشجویان به ساختمان فارابی دانشگاه اشاره کرد و گفت در صورت تکرار دوباره این حرکت اگر «ابرازهای دانشگاه» برای توقف این روند کافی نباشد، «قطعا نهادهای بیرونی برای مدیریت فضا از ابزارهای قانونی استفاده خواهند کرد».

دانشجویان معترض دانشگاه امیرکبیر روز دهم آبان پس از شکستن درهای آهنین، وارد دانشگاه شدند و به سمت ساختمان فارابی که دفتر مدیر دانشگاه در آن واقع است، حرکت کردند.

خبرگزاری دانشجو پیشتر گزارش داده بود که دانشجویان معترض پس از ورود به ساختمان به محل جلسه مسئولان دانشگاه رفته و در آنجا شعارهای اعتراضی سر دادند.

رئیس دانشگاه امیرکبیر در سخنان روز پنج‌شنبه خود محتوای شعارهای دانشجویان را «براندازی خشن» توصیف کرد و گفت که با توجه به ادامه اعتراضات دانشجویان این دانشگاه در دو هفته گذشته، تعداد نیروهای «انتظامات» در خوابگاه‌های اطراف دانشگاه افزایش یافته است.

روسای برخی دانشگاه‌ها و مقامات وزارت علوم در حالی بر اقدامات «خشن» از طرف دانشجویان در جریان اعتراضات تاکید می‌کنند که پس از آغاز اعتراضات دانشجویی همزمان با اعترضات سراسری، ویدئوهای متعددی از برخورد خشونت‌آمیز نیروهای بسیج، لباس‌شخصی و انتظامات در برخی دانشگاه‌ها منتشر شده است.

بر اساس این ویدئوها و گزارش‌ها، این ماموران برای متفرق کردن دانشجویان از اسلحه، باتوم و گاز اشک‌آور هم استفاده می‌کنند.

از جمله خواسته‌های دانشجویان معترض، آزادی دانشجویان بازداشت‌شده و برداشته شدن جو امنیتی از دانشگاه‌ها است.

در همین حال علاوه بر صدور حکم حبس برای شماری از دانشجویان بازداشت‌شده، گزارش‌هایی از تعلیق تعداد قابل توجهی از دانشجویان معترض از سوی مسئولان تاکنون منتشر شده است.

تاکنون آمار دقیقی از دانشجویان بازداشت‌شده منتشر نشده است. کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان در آخرین گزارش خود بازداشت حدود ۵۵۰ دانشجو را تا اوایل ماه آذر تایید کرده بود.

سنتکام: ارتش آزاد سوریه مجری عملیات حذف رهبر داعش بود

یک عضو ارتش آزاد سوریه

ستاد مرکزی نیروهای ارتش آمریکا، سنتکام، شامگاه چهارشنبه، نهم آذر، اعلام کرد که عملیات کشتن ابوالحسن الهاشمی القرشی، رهبر داعش، از سوی گروه «ارتش آزاد سوریه» انجام شده است.

بر اساس بیانیه سنتکام، این عملیات ماه گذشته در استان درعا در جنوب سوریه انجام شده و ضربه دیگری به موجودیت گروه افراطی داعش محسوب می‌شود.

سنتکام با تاکید بر این‌ که داعش همچنان یک تهدید برای منطقه است، نوشت که نیروهای آمریکا بر ادامه اقدامات در کنار متحدان آمریکا برای شکست دائمی داعش متمرکز هستند.

با این حال، یک سخنگوی ارتش آمریکا به خبرگزاری رویترز گفت که هیچ نیروی نظامی آمریکایی در عملیات کشتن خلیفه داعش مشارکت نداشته است.

داعش روز نهم آذر هلاکت رهبر خود را با این ادعا که در «نبرد با دشمنان خدا» کشته شده، تایید کرد.

پیش از ابوالحسن الهاشمی القرشی که حدود هشت ماه خلیفه داعش بود، ابو ابراهیم القرشی، رهبری گروه حکومت اسلامی شام و عراق را در دست داشت که او نیز بهمن سال گذشته کشته شد.

پیش از آن‌ دو، ابوبکر البغدادی، در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، در جریان حمله نظامیان آمریکا به منطقه ادلب سوریه در پاییز ۱۳۹۸ با جلیقه بمب‌گذاری شده خود و دو فرزندش را کشت.

نیروهای «ارتش آزاد سوریه» که ۱۱ سال سابقه فعالیت در مخالفت با حکومت بشار اسد را دارند، متحد آمریکا در سوریه در مبارزه با داعش بوده‌اند.

اما مقامات آمریکایی گفته‌اند، حملات جاری ارتش ترکیه علیه جنگجویان کرد در خاک سوریه، دستاوردهای شبه‌نظامیان کرد را با تهدید روبه‌رو کرده است.

پیشمرگه‌های قسد، نیروهای سوریه دموکراتیک، نیز که از متحدان اصلی آمریکا در مبارزه با تروریسم هستند، از آمریکا و سایر کشورهای غربی خواسته‌اند تا ترکیه را متقاعد کند که از تهاجم برنامه‌ریزی‌شده به شمال سوریه خودداری کند.

یلدا، بلندترین شب سال، به ثبت جهانی رسید

شب «یلدا»، بلندترین شب سال برای ایرانی‌ها، به‌ عنوان «میراث ناملموس» در سازمان یونسکو ثبت شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، پرونده شب یلدا به‌ عنوان یک پرونده «چندملیتی» با همکاری ایران و افغانستان روز چهارشنبه، نهم آذر، در هفدهمین نشست کمیته بین‌‌المللی حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس بررسی و ثبت شد.

بر اساس این گزارش، پرونده یلدا یک بار پیش از این از سوی ایران به عنوان پرونده ملی ارائه شده بود، اما مورد پذیرش قرار نگرفت تا این‌ که به‌ صورت پرونده چندملیتی با همکاری افغانستان برای ثبت در فهرست جهانی سال ۲۰۲۲ به یونسکو پیشنهاد و سرانجام با موافقت اعضای این کمیته در فهرست جهانی یونسکو به نام ایران و افغانستان ثبت شد.

یلدا یا همان شب چله در سال ۱۳۸۷ در فهرست آثار ملی ایران جای گرفته بود.

یلدا یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی است که در بلندترین شب سال، از غروب ۳۰ آذر، آخرین روز پاییز تا طلوع یکم دی، نخستین روز زمستان گرامی داشته می‌شود.

خانواده‌های ایرانی در این شب با آماده کردن خوراکی‌های مخصوص، میوه‌هایی مانند انار و هندوانه و آجیل مخصوص دور هم جمع می‌شوند و به شادی و پایکوبی می‌پردازند.

در سال‌های گذشته مراسم شب یلدا به‌ صورت پررنگ‌تری بین خانواده‌های ایرانی برگزار شده است.

هرانا از جان باختن ۴۵۹ تن در اعتراضات اخیر در ایران خبر داد

اعتراضات در مهاباد

هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در آخرین آمار خود از اعتراضات سراسری در ایران، تعداد جان‌باختگان اعتراضات اخیر را ۴۵۹ نفر اعلام کرد.

این آمار که از سوی این نهاد حقوق بشری به‌روزرسانی می‌شود، فاصله زمانی ۲۶ شهریور تا هشتم آذر سال جاری را در برمی‌گیرد.

بر این اساس، شمار کشته‌شدگان ۴۵۹ نفر، شامل ۶۴ کودک و نوجوان (کمتر از ۱۸ سال) و ۶۱ نیروی امنیتی است.

شمار بازداشت‌شدگان به‌طور تخمینی ۱۸ هزار و ۱۹۵ نفر است و تاکنون هرانا توانسته هویت سه هزار و ۴۴۶ نفر از آن‌ها را شناسایی کند.

به گزارش روز چهارشنبه هرانا، همچنین ۸ شهروند در شهرهای مختلف توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

مخالفت شدید آمریکا با عملیات نظامی ترکیه در سوریه

لوید آستین

پنتاگون اعلام کرد که لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، روز چهارشنبه در تماسی تلفنی با خلوصی آکار، همتای ترکیه‌ای خود، «مخالفت شدید» واشینگتن با عملیات نظامی جدید آنکارا در سوریه را به اطلاع وی رسانده است.

ترکیه پس از بمب‌گذاری مرگبار اخیر در استانبول که آن را به گروه‌های شبه‌نظامی کرد نسبت داده، حملات هوایی متعددی به مناطق نیمه خودمختار کردنشین در سوریه و عراق انجام داده و همچنین تهدید به عملیات نظامی زمینی در سوریه کرده است.

پنتاگون در اطلاعیه‌ای عنوان کرد که آقای آستین خواستار تنش‌زدایی شده و مخالفت شدید وزارت دفاع ایالات متحده با عملیات نظامی جدید ترکیه در سوریه را اعلام کرده است.

این اطلاعیه می‌افزاید که لوید آستین همچنین مراتب همدردی خود با خانواده کشته‌شدگان بمب‌گذاری اخیر در استانبول را ابراز داشته است.

گفت‌وگوی آقای آستین با آقای آکار یک روز پس از آن انجام شد که سخنگوی پنتاگون هشدار داد حمله نظامی زمینی ترکیه به سوریه دستاورهای جنگ علیه گروه خلافت اسلامی (داعش) را به شدت به خطر می‌اندازد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه؛ س.ن/ک.ر

داروی جدید آلزایمر در جلوگیری از کاهش توانایی ادراکی موثر است

نتایج پژوهش گروهی از کارشناسان بین‌المللی که روز سه‌شنبه در نشریه پزشکی «نیوانگلند» منتشر شد نشان می‌دهد داروی جدید آلزایمر در جلوگیری از کاهش توانایی ادراکی بیماران تا حدی موثر است، ولی عوارض جانبی آن برای برخی از بیماران خطر دارد.

این دارو به نام «لکانماب» محصول مشترک شرکت داروسازی ژاپنی «ایزای» و شرکت آمریکایی «بایوجن» در یک پژوهش ۱۸ ماهه روی حدود ۱۸ هزار داوطلب مبتلا به مرحله اولیه آلزایمر آزمایش شده است و نتایج نهایی نشان می‌دهد که حدود ۱۳ درصد از مصرف‌کنندگان آن به نوع خطرناکی از ورم مغز دچار شده‌اند.

علاوه بر این، برخی از بیماران دچار خونریزی مغزی شده که از این تعداد خونریزی ۵ نفر بسیار شدید و ۱۴ درصد از موارد خونریزی محدود بود. دو نفر از داوطلبانی که این دارو را مصرف کردند بر اثر خونریزی شدید مغزی جان خود را از دست دادند.

دو شرکت «ایزای» و « بایوجن» سپتامبر ۲۰۲۲ گفتند که این دارو کاهش توانایی ادراکی بیماران بر مبنای مقیاس‌های پذیرفته شده پزشکی را حدود ۲۷ درصد کمتر می‌کند.

به رغم نتایج این پژوهش که موجب نگرانی برخی از محافل علمی شده است گروهی از پزشکان متخصص در آمریکا می‌گویند که تمامی داروهای مخصوص جلوگیری از کاهش توانایی ادراکی بیماران خطر خونریزی مغزی دارند.

انجمن آلزایمر آمریکا نیز گفت که نتایج پژوهش نشان می‌دهد که این دارو «می‌تواند به شکل موثرو چشمگیری از روند تشدید آلزایمر جلوگیری کند» و از اداره کنترل کیفیت دارو در آمریکا خواست روند تایید آن را تسریع کند.

در پی انتشار نتایج این پژوهش که بازبينی نتايج تحقيقات اوليه است بهای سهام شرکت «ایزای» در بازار بورس توکیو حدود ۳.۶ درصد و بهای سهام شرکت «بایوجن» در بازار بورس آمریکا حدود یک درصد افزایش یافت. پس از انتشار نتایج تحقیقات اولیه در ماه سپتامبر بهای سهام آنها به ترتیب ۶۰ درصد و ۴۷ درصد صعود کرده بود.

نتایج کامل پژوهش جدید نشان می‌دهد که اين دارو روی برخی از مبتلایان به آلزایمر که از نظر ژنتیک زمینه زوال مغز دارند موثر نیست. با این همه، آنها نیز با مصرف این دارو می‌توانند امور ساده روزانه و فعالیت‌های ذهنی را بهتر از گذشته انجام دهند.

دکتر پل آیسن، رییس مرکز تحقیقات آلزایمر در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و یکی از مسئولان پژوهش جدید گفت: «به اعتقاد من این دارو فواید مهمی دارد که تایید و تجویز آن را توجیه می‌کند. ولی تردیدی نیست که همه ما می‌خواهیم داروی موثرتر و مفیدتری تولید شود.»

او افزود که داروی «لکانماب» اگر در مراحل اولیه ابتلا به آلزایمر و قبل از ضایعات غیرقابل بازگشت به مغز بیماران تجویز شود تاثیر بیشتری خواهد داشت.

اثبات فرضیه آمیلوئید

شرکت ژاپنی «ایزای» معتقد است که نتایج پژوهش این فرضیه قدیمی را تایید می‌کند که پاک کردن آمیلوئید بتا از مغز بیماران در مراحل اولیه ابتلا به آلزایمر می‌تواند پیشرفت این بیماری را کندتر کند. این شرکت افزود که پس از ۱۸ ماه مصرف «لکانماب» آمیلوئید بتا در مغز ۶۸ درصد از داوطلبان پاک شد. این دارو در عین حال میزان یک پروتئین مضر دیگر به نام «تائو» در سلول‌های مغزی بیماران را کاهش داده است.

شرکت «ایزای» افزود که مرگ دو بیمار بر اثر خونریزی شدید مغزی را نمی‌توان لزوما با مصرف «لکانماب» مرتبط دانست. مدیر بخش آمریکایی این شرکت افزود که احتمال بروز ورم مغز در بین مصرف‌کنندگان این دارو با دقت تحت نظر بوده و به اعتقاد او هیچ گونه محدودیتی از این نظر در تجویز «لکانماب» نباید اعمال شود.

دو داوطلبی که حین مصرف این دارو درگذشته‌اند یک زن ۶۵ ساله است که پس از سکته قلبی داروی پیشگیری از لخته شدن خون مصرف می‌کرده است و دیگری یک مرد ۸۷ ساله است که او نیز داروی رقیق‌کننده خون مصرف می‌کرده است.

اداره کنترل کیفیت دارو در آمریکا در چارچوب «بازبینی تسریع شده» در مورد داروهای استثنایی قرار است روز شش ژانویه تصمیم خود در مورد داروی «لکانماب» را اعلام کند.

شرکت «ایزای» گفت منتظر این تصمیم نخواهند شد و به زودی درخواست عادی تایید این دارو را به نهادهای مسئول در اروپا و ژاپن ارائه خواهد داد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/ک.ر

لولا دا سیلوا پیش از آغاز به‌کار دولت خود با بایدن دیدار می‌کند

لولا داسیلوا

فرناندو حداد، مشاور رئیس جمهور منتخب برزیل و شهردار سابق سائوپولو، روز چهارشنبه گفت که لولا داسیلوا پیش از آغاز به کار دولت خود در ماه ژانویه احتمالا با جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، دیدار خواهد کرد.

یک منبع مطلع به خبرگزاری رویترز گفت که لولا در جریان دیدار دوشنبه آینده خود با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، و خوان گونزالز، مشاور کاخ سفید در امور آمریکای لاتین، به‌طور رسمی برای سفر به واشینگتن دعوت خواهد شد.

این منبع مطلع در ادامه عنوان کرد که درباره زمان این دیدار هنوز تصمیم‌گیری نشده است، اما قبل از کریسمس انجام می‌شود.

جو بایدن یکی از اولین رهبران کشورهایی است که پیروزی لولا دا سیلوا در انتخابات ریاست جمهوری برزیل را به وی تبریک گفت.

این منبع افزود که کاخ سفید باید آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، را به عنوان نماینده خود به مراسم آغاز به کار دولت لولا بفرستد.

فرناندو حداد اظهار داشت، لولا چندین دعوتنامه دریافت کرده، اما به خاطر کمبود وقت، احتمالا پیش از آغاز دوره ریاست جمهوری خود تنها به کشورهای ایالات متحده و آرژانتین سفر کند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن/ک.ر

انتخاب جانشین نانسی پلوسی؛ یک سیاهپوست رهبر دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا شد

حکیم جفریز

قانونگذاران دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا در اقدامی تاریخی روز چهارشنبه ۹ آذرماه حکیم جفریز، نماینده سیاهپوست ایالت نیویورک را به عنوان رهبر خود در این مجلس نمایندگان و جانشین نانسی پلوسی انتخاب کردند.

حکیم جفریز نخستین سیاهپوستی است که رهبری یکی از دو حزب اصلی ایالات متحده در مجالس این کشور را به عهده می‌گیرد.

نشست نمایندگان دموکرات برای رای‌گیری در این باره بامداد چهارشنبه آغاز شد. به دنبال پیروزی جمهوری‌خواهان در انتخابات مجلس نمایندگان در ماه جاری میلادی، حکیم جفریز رهبری اقلیت دموکرات در این مجلس را به عهده خواهد داشت.

حکیم جفریز، ۵۲ ساله به نسل جوان‌تر از رهبران دموکرات متعلق است که دست‌کم سه دهه از رهبران کنونی جوان‌ترند.

نانسی پلوسی ۸۲ ساله نخستین زنی بود که به ریاست مجلس نمایندگان آمریکا رسیده است. او از سال ۲۰۰۷ تا ژانویه ۲۰۱۱ که دموکرات ها در مجلس نمایندگان اکثریت داشتند، ریاست این مجلس را بر عهده داشت. او همچنین دوباره از سال ۲۰۱۹ تا حالا ریاست مجلس نمایندگان را بر عهده دارد.

فیفا می‌گوید ورود بنرهای حمایت از اعتراضات ایران به ورزشگاه‌ها در قطر مجاز است

یک روز پس از حذف ایران و ولز در جام جهانی، فیفا روز چهارشنبه اعلام کرد که نمادهای رنگین کمانی و بنرهای حمایت از اعتراضات در ایران اجازه ورود به ورزشگاه ها را خواهند داشت.

در بیانیه فیفا آمده است که این سازمان به همکاری نزدیک با کشور میزبان برای اطمینان از اجرای کامل مقررات مرتبط و پروتکل‌های مورد توافق ادامه می دهد.

این در حالی است که در جریان مسابقات ایران با تیم‌های آمریکا، انگلستان و ولز، کارکنان امنیتی ورزشگاه‌ها، ‌اجازه ورود تماشاگران با لباس‌هایی با رنگ‌های رنگین کمانی و شعارهایی مانند «زن- زندگی -آزادی» را نمی‌دادند.

در جریان برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال در قطر، مقام‌های امنیتی این کشور با برخی از تماشاگران به دلیل همراه داشتن نمادهای اقلیت‌های جنسیتی برخورد کردند.

در بازی‌های تیم ملی ایران نیز تماشاگران ایرانی اجازه پوشیدن لباس‌هایی با شعار‌های حمایت از اعتراضات ایران یا حمل پرچم با نقش شیر و خورشید را نداشتند.

رضا پهلوی: کیان پیرفلک می‌توانست یک خوارزمی دیگر شود

شاهزاده رضا پهلوی

شاهزاده رضا پهلوی در توییتی نوشت که کیان پیرفلک، کودک ۹ ساله‌ای که در جریان اعتراضات در ایذه در خوزستان کشته شد می‌توانست یک خوارزمی دیگر بشود.

رضا پهلوی نوشته است: «برای کیان پیرفلک که که پر از شور و هوش و استعداد بود و می‌توانست به یک خوارزمی، ایفل، تسلا یا اینشتین دیگر تبدیل شود. اما پاسداران ضحاک کودک‌کش نگذاشتند تا کیان ایران، کیان مهربان به آرزوهای بزرگش برسد و ایران آزاد و آباد فردا را ببیند و بسازد.»

به گزارش پایگاه حقوق بشری هرانا، ارگان مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، از بیست و ششم شهریور ماه روز آغاز اعتراضات سراسری در ایران تا روز جمعه چهارم آذر ماه دست‌کم ۴۴۸ تن از شهروندان معترض در جریان این اعتراضات کشته شده‌اند که از این تعداد دست‌کم ۶۳ نفر کودک بوده و زیر هجده سال سن داشته‌اند.

بنابر اعلام مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران تا روز جمعه چهارم آذر ماه، دست‌کم ۱۸ هزار و ۱۷۰ تن از معترضان بازداشت شده‌اند و ۱۵۶ شهر ایران صحنه تظاهرات ضد حکومتی بوده است.

بیشتر

XS
SM
MD
LG