لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ تهران ۰۱:۰۳

پنتاگون: افزایش قدرت هسته‌ای چین سریع‌تر از پیش‌بینی قبلی است


موشک‌های بالستیک قاره‌پیمای دی‌اف-۴۱ چین که قادر به حمل کلاهک هسته‌ای هستند.

گزارش وزارت دفاع آمریکا می‌گوید که ارتش چین ممکن است به قدرت هسته‌ای سه‌گانه، شامل قابلیت پرتاب موشک‌های مجهز به کلاهک هسته‌ای از زمین، هوا و دریا دست یافته باشد.

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، در گزارشی که روز چهارشنبه ۱۲ آبان به کنگره اين کشور ارائه کرد، گفته است که افزایش قدرت هسته‌ای چین سریع‌تر از پیش‌بینی سال گذشته و هدف آن برابری و یا سبقت گرفتن از قابلیت‌های هسته‌ای آمریکا تا اواسط قرن میلادی فعلی است.

پنتاگون در بخشی از این گزارش می‌گوید تعداد کلاهک‌های هسته‌ای چین تا شش سال دیگر می‌تواند به ۷۰۰ و تا سال ۲۰۳۰ به بیشتر از هزار مورد برسد. این گزارش تعداد کلاهک‌های هسته‌ای چین در حال حاضر را مشخص نکرده ولی وزارت دفاع آمریکا در تحلیل سال گذشته اعلام کرده بود که این تعداد حدود ۲۰۰ قبضه است و تا پایان دهه میلادی جاری می‌تواند دو برابر شود.

آمریکا در حال حاضر حداقل سه هزار و ۷۵۰ کلاهک هسته‌ای دارد و از قرار معلوم برنامه‌ای برای افزایش آن ندارد. تعداد کلاهک‌های هسته‌ای آمریکا در سال ۲۰۰۳ حدود ۱۰ هزار قبضه بود.

دولت جو بایدن در حال بازبینی همه جانبه سیاست هسته‌ای آمریکاست ولی تاکنون اعلام نکرده که در واکنش به نگرانی‌ها در مورد افزایش قدرت هسته‌ای چین چه راهکاری در پیش خواهد گرفت.

گزارش جدید وزارت دفاع آمریکا احتمال وقوع جنگ مستقیم با چین را عنوان نمی‌کند ولی بیانگر دیدگاه رایج در میان سیاستگذاران آمریکایی است که معتقدند نیروهای مسلح چین در تمامی عرصه‌های نظامی و راهبردی، از جمله جنگ سایبری تسلط آمریکا را به چالش خواهد کشید.

این گزارش یادآوری و هشدار دیگری به کنگره آمریکاست که برنامه‌ریزی‌های پنتاگون برای مقابله با افزایش قدرت نظامی چین از مرحله تحلیل وارد مراحل عملی شده است. انتظار می‌رود که دولت جو بایدن در راستای تصمیم خود در ماه سپتامبر برای افزایش حضور نظامی آمریکا در استرالیا، علاوه بر فروش زیردریایی‌های هسته‌ای به آن کشور گام‌های بيشتری بردارد.

نوسازی نیروهای مسلح چین در تمامی زمینه‌ها اجرا می‌شود ولی افزایش توان هسته‌ای آن بسیار مشهودتر است.

گزارش وزارت دفاع آمریکا یادآوری می‌کند که ارتش چین ممکن است به قدرت هسته‌ای سه‌گانه، شامل قابلیت پرتاب موشک‌های مجهز به کلاهک هسته‌ای از زمین، هوا و دریا دست یافته باشد. آمریکا و روسیه از چند دهه پیش به این توانایی دست یافتند.

این گزارش بر اساس اطلاعاتی که تا پایان سال ۲۰۲۰ جمع‌آوری شده تنظیم شده است و ابراز نگرانی اخیر ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد نیروهای مسلح آمریکا، در مورد آزمایش موشک‌های مافوق صوت توسط چین را شامل نمی‌شود.

ژنرال میلی روز چهارشنبه، قبل از انتشار گزارش جدید پنتاگون، در یک مجمع امنیتی گفت آزمایش تسلیحات مافوق صوت و سایر سلاح‌های پیشرفته توسط چین به خوبی چالش‌های راهبردی در آینده را نشان می‌دهند.

او افزود: «ما شاهد یکی از بزرگترین تغییرات در جغرافیای راهبردی و تعادل قوا در تاریخ جهان هستیم».

گزارش پنتاگون می‌گوید چین در پی احداث شبکه‌ای از پایگاه‌های نظامی در خاک کشورهای دیگر با هدف اخلال در عملیات نظامی آمریکا و انجام عملیات نظامی علیه ایالات متحده است.

رئیس‌جمهوری چین اعلام کرده که این کشور قصد دارد تا سال ۲۰۴۹ به یک قدرت نظامی جهان بدل شود.

گزارش روز چهارشنبه جدیدترین گزارش سالانه وزارت دفاع آمریکا به کنگره است و در مقایسه با گزارش سال‌های قبل حاوی جزییات بیشتری است. به عنوان نمونه، با استناد به تحقیقات نهادهای پزشکی نظامی در آمریکا، عدم پایبندی چین به معاهدات بین‌المللی در زمینه سلاح‌های شیمیایی را بررسی کرده و تولید مواد شیمیایی به شدت مخرب با مصارف دوگانه را بر می‌شمرد.

وزارت دفاع آمریکا در گزارش خود منبع و جزئيات اطلاعات در مورد افزایش توان هسته‌ای چین را قید نکرده است. ولی یک مقام ارشد دفاعی که حاضر نشد نامش در گزارش قید شود به خبرنگاران گفت این پیش‌بینی براساس توسعه پرشتاب توان هسته‌ای چین، از جمله افزایش قابلیت آن کشور در زمینه بمباران هسته‌ای و گزارش رسانه‌های رسمی در مورد ضرورت دستیابی به حداقل هزار کلاهک هسته‌ای تنظیم شده است.

در بخش دیگری از گزارش جدید پنتاگون به احداث حداقل سه مجموعه جدید از سامانه‌های زیرزمینی شلیک موشک‌های دوربرد در نواحی شمالی و مرکزی چین اشاره شده است که می‌تواند برای شلیک کلاهک‌های هسته‌ای مورد استفاده قرار بگیرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/ش.ر/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG