لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۰:۴۷

وزیر دفاع آمریکا: اردوغان مسئول تمام عواقب حمله به شمال سوریه است


 مارک اسپر

وزیر دفاع آمریکا، روز دوشنبه ۲۲ مهرماه گفته است، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، مسئول تمام عواقب حمله به شمال سوریه از جمله ظهور مجدد گروه حکومت اسلامی، داعش و جنایات جنگی در این منطقه است.

مارک اسپر در بیانیه‌ای گفته است، در دیدار خود با اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در هفته آینده در خصوص اقدام مشترک علیه ترکیه به دلیل عملیات نظامی در شمال سوریه مذاکره خواهد کرد.

عملیات نظامی ترکیه با نام «چشمه صلح» ترکیه از هفته گذشته شروع شده است. ترکیه می‌گوید هدف این عملیات پاکسازی مناطق مرزی سوریه از گروه‌های تروریستی است. ولی این عملیات واکنش‌های گسترده‌ بین المللی درپی داشته است.

این عملیات در مناطق تحت کنترل گروه های شبه نظامی کرد در جریان است که طی سال های اخیر به همراه نیروهای آمریکایی علیه گروه حکومت اسلامی جنگیده‌اند.

وزیر دفاع آمریکا تاکید کرده است: به رغم مخالفت و هشدارهای مکرر از سوی ایالات متحده و جامعه بین المللی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه دستور حمله یكجانبه به شمال سوریه را صادر كرد كه منجر به تلفات، آوارگی گسترده، ویرانی، ناامنی و تهدیدهای فزاینده علیه نیروهای نظامی آمریکا شده است.

مارک اسپر اضافه کرده است: این حمله غیرقابل قبول همچنین باعث تضعیف ماموریت موفق نیروهای ائتلاف بین‌المللی در «شکست داعش» در سوریه شد و آزادی بسیاری از زندانیان خطرناک داعش را درپی داشته است.

او افزوده است: به دلیل اقدام غیر مسئولانه ترکیه، خطر برای نیروهای آمریکایی در شمال سوریه به سطحی غیر قابل قبول رسیده است. همچنین ما را در معرض درگیری گسترده تر در نزاع مرزی قرار داده است. بنابراین بر اساس دستور ریاست جمهوری آمریکا، پنتاگون در حال تخلیه دقیق نیروهای نظامی خود از شمال سوریه است.

ماموریت حدود یک هزار نیرو آمریکایی در خاک سوریه مبارزه با گروه حکومت اسلامی، داعش، بود. گروه داعش هنوز در بخش‌هایی از خاک سوریه حضور دارد.

وزیر دفاع آمریکا تاکید کرده است: اقدام یکجانبه ترکیه غیر ضروری و عجولانه بود. رئیس جمهوری اردوغان مسئول کامل پیامدهای این اقدام از جمله بازگشت داعش، جنایات جنگی احتمالی و بحران فزاینده انسانی است.

مارک اسپر گفته است: من هفته آینده به (مقر) ناتو در بروکسل سفر خواهم کرد و قصد دارم به سایر متحدین در ناتو فشار بیاورم تا اقدامات دیپلماتیک و اقتصادی را در پاسخ به این اقدامات بسیار بد ترکیه انجام دهند.

عملیات نظامی ترکیه در مناطق کردنشین در شمال شرقی سوریه وارد ششمین خود شده است و سازمان ملل می‌گوید، شمار غیرنظامیانی که در جریان این عملیات نظامی ترکیه ناچار به ترک خانه و محل زندگی خود شده‌اند به ۱۶۰هزار تن رسیده است.

عملیات ترکیه مناطق تحت کنترل شبه نظامیان کرد «یگان مدافعان خلق» را هدف قرار داده است که از دید آنکارا یک گروه تروریستی است.

رویترز می‌گوید، نیروهای دولتی و ارتش سوریه با استفاده از موقعیت به دست آمده به دنبال خروج نیروهای آمریکایی به سرعت در حال ورود به مناطق تحت کنترل گروه های شبه نظامی کرد هستند.

طبق این گزارش، نیروهای کرد سوریه می‌گویند، از نیروهای دولتی خواستند تا با ورود به مناطق مرزی با تجاوز نیروهای ترک مقابله کنند.

با استفاده از وب سایت وزارت دفاع آمریکا و رادیو فردا؛ خ/ت
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG