لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۵۷

نظامیان آمریکایی برای برخورد با گروه‌های نیابتی ایران در عراق «آماده می‌شوند»


روزنامه‌های عمده آمریکایی از آماده شدن نظامیان آن کشور برای مقابله با نیروهای شیعی متحد ایران در عراق و بررسی طرح‌هایی در وزارت دفاع آمریکا برای عملیات در هفته‌های پیش رو خبر داده‌اند.

در این گزارش‌ها تأکید شده که «نابودی» کتائب حزب‌الله عراق، که بخش مهمی از نیروهای حشدالشعبی آن کشور است، در دستور کار پنتاگون قرار گرفته است.

واشینگتن پست شنبه ۹ فروردین نوشت حملات اخیر شبه نظامیان مورد حمایت ایران در عراق علیه نظامیان آمریکا «گستاخانه‌تر» شده و پنتاگون با دستور وزیر دفاع، نحوه واکنش به آن را بررسی می‌کند.

به نوشته این روزنامه، تعدد حملات راکتی به پایگاه‌های عراقی میزبان نیروهای آمریکایی بیشتر شده و برای نخستین بار، این تعرض‌ها در ساعات روز، انجام می‌شود.

مقامات آمریکایی به واشینگتن پست گفتند، از دو هفته پیش که حملات راکتی به پایگاه تاجی در شمال بغداد به مرگ دو آمریکایی و یک نظامی بریتانیایی منجر شد، سربازان آمریکا تقریباً هر روز هشدارهایی از حملات «قریب‌الوقوع» برای هدف‌گیری آنها و تأسیسات دیپلماتیک آمریکایی در عراق، دریافت می‌کنند.

نیویورک تایمز نیز جمعه ۸ فروردین از «دستور محرمانه» پنتاگون برای برنامه‌ریزی عملیات علیه نیروهای متحد ایران در عراق خبر داده بود.

با وجود این، یک نظامی ارشد آمریکایی در عراق، بدون ذکر نامش، به نیویورک تایمز گفت که اجرایی کردن این دستور به دلیل مخاطرات احتمالی آن آسان نیست.

هیچ گروهی مسئولیت حملات راکتی هفته‌های اخیر علیه پایگاه‌های میزبان نظامیان خارجی را برعهده نگرفته اما شماری از مقامات ارشد آمریکا «اطمینان» دارند که ایران در پشت پرده شلیک‌های راکتی بدست نیروهای شیعی عراقی ایستاده است.

رسانه‌های آمریکا هفته گذشته نوشته بودند، مایک پومپئو، وزیر خارجه و رابرت اوبرایان، مشاور امنیت ملی آمریکا خواهان واکنش سخت کشورشان به ایران بودند اما دونالد ترامپ، رئیس جمهوری با استناد به نظر مخالف وزیر دفاع و شمار دیگری از مقامات نهادهای اطلاعات نظامی آمریکایی، فرمان حملات محدود را صادر کرد.

با وجود این، پس از حملات هوایی آمریکا علیه مقرهای کتائب حزب‌الله، که ظاهراً عامل شلیک راکتی مرگبار بودند، شلیک‌های راکتی بیشتری علیه پایگاه تاجی انجام شد و تهدیدات در حوزه‌های دیگر نیز گسترش یافت.

به نوشته واشینگتن پست، مارک اسپر، وزیر دفاع، هر چند در نشست پیشین با حملات سخت آمریکا علیه ایران مخالف بود، اما در روزهای بعد از آن، دستور تهیه طرح نظامی برای نابودی گروه کتائب (گردان‌های) حزب‌الله را صادر کرد.

پنج هزار آمریکایی شامل نظامیان و شماری پیمانکار آن کشور از مدت‌ها پیش در چارچوب مبارزه با داعش، در چند پایگاه ارتش عراق به آموزش نظامیان عراقی مشغول هستند هرچند که به تازگی بحران کرونا موجب توقف تمرین‌های نظامی مشترک شده است.

از سیزدهم دی سال گذشته که پهپادهای آمریکایی قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران و ابومهدی المهندس، معاون نیروهای حشدالشعبی (بسیج مردمی) عراق را در فرودگاه بغداد و بر اساس فرمان رئیس جمهوری آمریکا کشتند، تنش میان آمریکا با ایران و هم‌پیمانانش در عراق تشدید شده است.

ایران به تلافی مرگ قاسم سلیمانی روز ۱۸ دی به دو پایگاه میزبان نیروهای آمریکا در عراق، از جمله عین‌الاسد حمله کرد و مسئولیت آن را پذیرفت.

مقامات سیاسی و نیز فرماندهان نظامی ایران و همچنین فرماندهان حشدالشعبی عراق از آن به بعد نیز تأکید دارند که انتقام‌گیری بیش‌تر از کشته شدن این دو فرمانده ارشد، در دستور کار است.

واشینگتن پست شنبه به نقل از یک مقام پنتاگون نوشت، تردیدی نیست که برنامه‌ریزی نیروهای کتائب حزب‌الله، برای انتقام‌گیری از کشته شدن ابومهدی المهندس، فرمانده این گروه، متوقف نشده است.

آمریکا در روزهای گذشته خروج کارمندان سیاسی خود در بغداد و اربیل را نیز صادر کرد اما تأکید دارد که این امر به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا است هر چند که برخی از مقامات عراقی بعید نمی‌دانند که این امر با برنامه‌ریزی آمریکا برای حملات نظامی آتی علیه حشدالشعبی مرتبط باشد.

حشدالشعبی پیشتر در بیانیه‌هایی گفته بود در برابر حملات احتمالی آمریکا سکوت نخواهد کرد.

تنش نظامی میان آمریکا با نیروهای شیعی متحد ایران در حالی در عراق تشدید شده که کشمکش سیاسی در بغداد کماکان ادامه دارد و عدنان الزرفی، سرپرست نخست‌وزیری، در حالی که دو هفته دیگر برای تشکیل دولت مهلت دارد، با مخالفت‌هایی از جمله از سوی گروه‌های شیعی مورد حمایت ایران روبروست.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG