لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۳۸

فایزر می‌گوید «سه» دُز از واکسن این شرکت در برابر سویه «اومیکرون» موثر است


پژوهش محدودی که اخیرا در آفریقای جنوبی انجام شده است نشان می‌دهد که اثربخشی واکسن فایزر در برابر «اومیکرون»، در مقایسه با سویه «دلتا»، حدود ۴۰ درصد کمتر است.

شرکت داروسازی فایزر روز چهارشنبه ۱۷ آذر هشدار داد که «دو» دُز از واکسن این شرکت احتمالا برای حفاظت کامل در برابر «اومیکرون»، سویه جدید کرونا، کافی نیست ولی سه دُز آن موثر خواهد بود.

پژوهش‌های اولیه نشان می‌دهند که ضریب انتقال «اومیکرون» در مقایسه با سویه‌های قبلی ویروس کرونا بالاتر است و جهش‌های زیادی که در ساختار این ویروس اتفاق افتاده، نگرانی در مورد بی‌اثر بودن واکسن‌های موجود را افزایش داده است.

شرکت داروسازی فایزر روز چهارشنبه همزمان با انتشار نتایج پژوهش‌های مقدماتی در مورد سویه «اومیکرون» گفت: «واکسن ما در صورت تزریق سه دُز در برابر ابتلا به کووید ۱۹ و سویه جدید موثر است».

فایزر در عین حال خاطرنشان کرد که فقط دو دُز از واکسن این شرکت احتمالا برای غلبه بر سویه اومیکرون کافی نخواهد بود.

این شرکت افزود نتایج پژوهش‌های جدید در مورد خون افرادی که واکسن فایزر تزریق کرده‌اند نشان می‌دهد که دُز سوم در برابر سویه اومیکرون به اندازه دو دُز در برابر سویه‌های قبلی ویروس کرونا موثر است.

آزمایش خون افرادی که فقط دو دُز از واکسن فایزر را تزریق کرده‌اند نشان می‌دهد که به طور متوسط میزان فعالیت پادتن آن‌ها در برابر «اومیکرون» در مقایسه با سویه‌های قبلی ویروس حدود ۲۵ درصد کمتر است.

اما بخش دیگری از واکنش سیستم ایمنی بدن که محصول فعال شدن یاخته‌ها یا لنفوسیت تی است به احتمال فراوان در برابر سویه «اومیکرون» موثر خواهد بود و افرادی که واکسن زده‌اند به احتمال فراوان به کووید شدید مبتلا نخواهند شد.

نتایج آزمایش‌های اخیر شرکت فایزر هنوز از سوی مراجع علمی مستقل و نهادهای کنترل کیفیت دارو بررسی نشده است.

شرکت فایزر افزود واکسن ویژه برای مقابله با سویه «اومیکرون» که توسط بیواِن‌تِک، شریک این شرکت، تولید می‌شود در مرحله پژوهشی قرار دارد و احتمالا تا ماه مارس آماده خواهد شد.

آلبرت بورلا، مدیرعامل شرکت فایزر، دربیانیه‌ای گفت: «هر چند تزریق دو دُز از واکسن ما احتمالا در برابر ابتلا به بیماری شدید بر اثر سویه جدید موثر خواهد بود ولی پژوهش‌های مقدماتی نشان می‌دهند که تزریق دُز سوم میزان حفاظت در برابر این سویه را در حد قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌دهد».

پژوهش محدودی که اخیرا در آفریقای جنوبی انجام شده است نشان می‌دهد که اثربخشی واکسن فایزر در برابر «اومیکرون»، در مقایسه با سویه «دلتا»، حدود ۴۰ درصد کمتر است.

رئیس انستیتو پژوهش‌های پزشکی آفریقا که این تحقیقات را انجام داده است به خبرگزاری فرانسه گفت: «باید در نظر داشت که دامنه پژوهش ما بسیار محدود بوده و فقط نتيجه تحقیقات آزمایشگاهی است. بنابراین برای رسیدن به نتیجه قطعی در مورد اثربخشی واکسن‌ها باید پژوهش‌های میدانی گسترده‌ای انجام شود».

در شاخک‌های پروئتینی سویه جدید ویروس، در مقایسه با سویه‌های قبلی، بیش از ۳۰ جهش شناسایی شده و به همین دلیل نفوذ آن در سلول‌های بدن سریع‌تر است.

سویه «اومیکرون» حدود دو هفته پیش در آفریقای جنوبی شناسایی شد و تازه‌ترین آمارهای رسمی نشان می‌دهند که سرعت و دامنه انتقال ویروس را در بسیاری از کشورها افزایش داده است.

مقامات سازمان بهداشت جهانی و کارشناسان ویروس شناسی در آمریکا و بریتانیا گفته‌اند که بعید است «اومیکرون» از سویه‌های قبلی خطرناکتر باشد ولی اظهار نظر قطعی در این زمینه مستلزم پژوهش‌های بیشتری است.

براساس اطلاعات سازمان بهداشت جهانی این سویه جدید تاکنون در حداقل ۵۷ کشور شناسایی شده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه/ش.ر/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG