لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ تهران ۲۲:۵۳

شرکت داروسازی فایزر: جواز تولید واکسن کرونا بعد از انتخابات آمریکا درخواست می‌شود


شرکت داروسازی «فایزر» روز جمعه ۲۵ مهر اعلام کرد درخواست جواز برای توليد واکسن کرونا که در همکاری با شرکت آلمانی «بیون تک» در آخرین مراحل آزمایشی قرار دارد، اواخر ماه نوامبر به نهادهای مسئول نظارت بر کیفیت دارو در آمریکا تسلیم خواهد شد.

بنابراین برخلاف وعده دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا این واکسن قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آماده نخواهد شد.

شرکت «فایزر» افزود که ممکن است تا پایان ماه اکتبر و بر اساس نتایج آزمایش بالینی این واکسن روی ۴۰ هزار نفر بتواند در مورد تاثیرگذاری آن اظهار نظر کند ولی بررسی ایمنی واکسن در بهترین حالت تا اواخر ماه نوامبر به نتیجه نخواهد رسید.

انتشار این خبر از سوی مدیرعامل شرکت «فایزر» باعث شد که میانگین بهای سهام در بازار بورس آمریکا و قیمت سهام این شرکت افزایش یابد. بهای سهام شرکت داروسازی «مدرنا» نیز که واکسن آن در مراحل نهایی آزمایش‌های بالینی است تا حدی افزایش یافت.

دونالد ترامپ بارها ادعا کرده که واکسن کرونا قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آماده خواهد شد ولی مقامات بهداشتی و شرکت‌های داروسازی تاکید کرده‌اند که تا پایان ماه اکتبر در بهترین حالت فقط نتایج آزمایش‌های بالینی این داروها مشخص خواهد شد.

در پی متوقف شدن آزمایش‌های بالینی دو مورد از واکسن‌های تجربی به دلیل عوارض منفی و ناشناخته آن روی بیماران طی هفته‌های اخیر مشخص شد که تکمیل روند تولید واکسن کرونا در آمریکا به تاخیر خواهد افتاد.

عجله دونالد ترامپ برای تولید واکسن در عین حال این نگرانی را به وجود آورده که اداره نظارت بر کیفیت دارو در آمریکا ممکن است تحت فشار کاخ سفید کیفیت واکسن‌ها را به طور دقیق بررسی نکند.

شرکت داروسازی «مدرنا» نیز اعلام کرده که تا پایان ماه نوامبر آزمایش بالینی واکسن تجربی این شرکت روی ۳۰ هزار نفر مشخص خواهد شد و احتمالا قبل از پایان سال میلادی جواز تولید واکسن را درخواست می‌کند.

همزمان در بریتانیا شرکت داروسازی «اوپن اورفان» اعلام کرد که تزریق نمونه ضعیف شده ویروس کرونا به بدن انسان می‌تواند شیوه موثری برای تسريع روند تولید واکسن باشد.

این شرکت افزود که در این زمینه مشغعول مذاکره با نهادهای مسئول در بریتانیا و چند کشور دیگر است.

در این روش حدود یک ماه پس از تزریق واکسن نمونه ضعیف شده ویروس کرونا به بدن داوطلبانه تزریق می‌شود و درحالی که آنها به زندگی معمول خود ادامه می‌دهند، سلامت آنها تحت نظر قرار گرفته و مشخص می‌شود که آیا در برابر ابتلا به ویروس مصونیت دارند یا نه.

منتقدان این روش که اصطلاحا «چالش انسانی» نام گرفته می‌گویند تزریق ویروسی که به طور بالقوه می‌تواند کشنده باشد و در حال حاضر درمانی برای آن وجود ندارد یک روش غیراخلاقی است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG