لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۷:۱۵

تصویب قانون در پارلمان لهستان برای ساخت دیوار مرزی و راندن مهاجران از مرزها


مهاجران در مرز بلاروس و لهستان

پارلمان لهستان روز پنج‌شنبه متممی قانونی را به تصویب رساند که به نیروهای نظامی و امنیتی این کشور اجازه می‌دهد مهاجران غیرقانونی را از مرزهای این کشور برانند.

این قانون همچنین ساخت دیواری در مرز لهستان با بلاروس و رد کردن تقاضای پناهندگی مهاجرانی را میسر می‌سازد که غیرقانونی وارد این کشور شده‌اند.

این در حالی است که به موجب کنوانسیون آوارگان سال ۱۹۵۱ که لهستان نیز از امضاکنندگان آن است هیچ کشوری حق مجازات مهاجران حتی در صورت ورود غیرقانونی را ندارد.

در چند ماه گذشته هزاران مهاجر غیرقانونی که اغلب از کشورهای خاورمیانه می‌آیند تلاش کرده‌اند با عبور از کشور بلاروس وارد خاک لهستان یا همسایگانش یعنی لتونی و لیتوانی شوند.

در همین زمینه پلیس فدرال آلمان در هفته جاری اعلام کرد که از میانه تابستان تاکنون بیش از ۴۳۰۰ پناهجو از طریق بلاروس و پس از عبور از لهستان وارد خاک آلمان شده‌اند.

به گفته مقامات پلیس آلمان، بیشتر این پناهجویان از کشورهای عراق، سوریه، یمن و ایران هستند.

حال به موجب قانون تازه‌تصویب‌شده هر خارجی که به طور غیرقانونی وارد لهستان شده باشد باید خاک کشور را ترک کرده و می‌تواند به طور موقت از «شش ماه تا سه سال» از ورود به این کشور منع شود.

گروه‌های حقوق بشری پیشتر دولت لهستان را متهم کرده‌اند که مهاجران را در مرز متوقف کرده و در موارد بسیار آنها را به خاک بلاروس می‌راند.

لهستان در مقابل می‌گوید که بلاروس عمدا مهاجران را به سوی مرز این کشور و خاک اتحادیه اروپا می‌راند.

اتحادیه اروپا پیشتر با محکوم کردن «رفتار تهاجمی» بلاروس علیه پناهجویان، این کشور را متهم کرده است که با برخورد فیزیکی و هل دادن پناهجویان از مرز بلاروس به سوی این اتحادیه، مرتکب «حمله مستقیم» به اتحادیه اروپا شده است.

همزمان خبرگزاری فرانسه به نقل از پلیس لهستان خبر داده است که روز پنج‌شنبه جسد یک مهاجر دیگر در مرز لهستان و بلاروس یافت شده است. این فرد «مرد جوان اهل سوریه» توصیف شده است.

به این ترتیب تعداد مهاجرانی که در چند ماه گذشته در این منطقه جان خود را از دست داده‌اند به هفت تن می‌رسد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG