لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۵:۵۶

بازداشت ۱۳ نفر در پی درگیری نیروی انتظامی با اهالی روستایی در لرستان


عکسی که خبرگزای ایرنا از قطع درختان منطقه کهمان توسط سازمان منابع طبیعی با هدف «رفع تصرف اراضی» این منطقه منتشر کرده است

فرمانده انتظامی شهرستان سلسله در استان لرستان از بازداشت ۱۳ نفر در ارتباط با درگیری روز گذشته نیروی انتظامی با اهالی یک روستا در منطقه کهمان خبر داد.

روز چهارشنبه، هشتم اردیبهشت،‌ در شبکه‌های اجتماعی ویدئوهایی از درگیری گارد ویژه با اهالی روستای کهمان منتشر شد.

در این ویدئوها صدای تیراندازی شنیده می‌شود و برخی منابع محلی از زخمی شدن چند تن از اهالی این روستا در این درگیری‌ها خبر داده‌اند.

عسکر عیسایی، فرمانده انتظامی سلسله، روز پنج‌شنبه، نهم اردیبهشت، به خبرگزاری ایرنا گفت که این درگیری‌ها به دلیل «اجرای حکم قلع و قمع و رفع تصرف اراضی ملی منطقه» اتفاق افتاده است.

به گفته آقای عیسایی، ۱۳ نفر از اهالی که در این درگیری‌ها حضور داشتند، به علاوه تعدادی از انتشاردهندگان تصاویر این حوادث، دیروز بازداشت شده‌اند.

در همین حال، به گزارش ایسنا، یونس آزادپور، دادستان شهرستان سلسله، روز پنج‌شنبه تهدید کرد که «مطابق قانون، اشد مجازات را برای افرادی که «هنجارشکنی» کرده‌اند در نظر خواهیم گرفت».

آقای آزادپور همچنین از برخورد با افرادی خبر داده که به صورت غیرقانونی در این منطقه اقدام به درختکاری «غیرمجاز» کرده‌اند و گفته است که «بدون نیاز به تشکیل پرونده، مجوز داریم که برای آزادسازی حرائم [حریم‌ها] اقدام کنیم».

دادستان شهرستان سلسله روز دوم اردیبهشت امسال از رفع تصرف بخشی از اراضی ملی منطقه گردشگری کهمان خبر داده بود و قرار بود این پروژه هم‌چنان ادامه داشته باشد.

آقای آزادپور گفته بود: «برخی افراد به علت کوتاهی و مسامحه مدیران برخی ادارات شهرستان در ادوار گذشته بدون مجوز قانونی و در حالی که مالک محسوب نمی‌شوند، نسبت به قطع وسیع گونه‌های درخت بومی از جمله بید و بلوط چند صد ساله، آتش زدن درختان خودروی واقع در بستر رودخانه‌ها و غرس درخت گردو به‌صورت غیر مجاز اقدام کرده بودند.»

در همین حال اهالی این منطقه و برخی فعالان محلی می‌گویند که قطع درختان در برخی اراضی این منطقه به دست سازمان منابع طبیعی دلیل اصلی آغاز درگیری‌های روز گذشته بوده است.

شهرستان سلسله یکی از شهرستان‌های استان لرستان است که بنا بر اعلام اداره منابع طبیعی، میزان کل مساحت منابع ملی در سطح آن ۱۱۲ هزار هکتار است که ۵۸ هزار هکتار از آن به منابع جنگلی و ۵۳ هزار هکتار به منابع مرتعی اختصاص یافته است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG