لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۰۲

بزرگ‌ترین تظاهرات اعتراضی تونس در یک دهه گذشته برگزار شد


نمایی از اعتراضات خیابانی تونس در چند هفته اخیر

همزمان با تظاهرات گسترده روز شنبه ۱۸ بهمن‌ماه در پایتخت تونس در سالروز ترور شکری بلعید، حقوق‌دان، فعال سیاسی سکولار و از منتقدان حکومت پیشین تونس، نیروهای پلیس خیابان‌های منتهی به مرکز شهر را بستند.

تجمع اعتراضی روز شنبه که با حمایت و پشتیبانی اتحادیه کارگری تونس و حضور هزاران نفر در خیابان‌های تونس برگزار شد، بزرگ‌ترین تظاهرات مردمی این کشور در چند سال گذشته را رقم زد.

اتحادیه کارگری تونس با میلیون‌ها نفر عضو، قدرتمندترین سازمان سیاسی این کشور به شمار می‌رود. تونس به‌تازگی شاهد موجی جدید از اعتراضات خیابانی بوده است.

اما این نخستین‌بار در طول چند هفته گذشته است که تظاهراتی با حمایت علنی اتحادیه کارگری این کشور برگزار می‌شود.

هزاران نفر با حضور در خیابان‌های شهر تونس علاوه‌بر یادبود شکری بلعید، فعال سیاسی چپ‌گرا و رهبر حزب دمکرات میهن‌پرستان تونس که در سال ۲۰۱۳ ترور شد، علیه پلیس این کشور نیز دست به اعتراض زدند.

گزارش‌ها همچنین حاکی است که پلیس ضدشورش با بستن خیابان‌ها و از طریق ایست بازرسی مانع ورود و تجمع مردمی شده است که قصد داشتند به هزاران معترض در خیابان «حبیب بورقیبه» بپیوندند.

معترضان می‌گویند که دستاوردهای انقلاب ۲۰۱۱ تونس از جمله آزادی‌های اجتماعی تحت تاثیر سوءاستفاده‌های پلیس این کشور به خطر افتاده است.

یک دهه پیش، انقلاب مردمی تونس موسوم به «انقلاب یاس» با خودسوزی کارگری در اعتراض به فقر و خشونت پلیس، آغاز شد و به سرنگونی دولت وقت این کشور انجامید.

ترور بلعید به گرفتار شدن تونس در بدترین بحران سیاسی خود از زمان سرنگونی نظام زین العابدین بن علی رئیس جمهوری سابق این کشور انجامید. اما چند ماه پس از بحران اسلام‌گرایان و منتقدان آن‌ها توانستند به توافقی دست یابند که بر پایه آن، اسلام‌گرایان از دولت کنار رفتند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز و رادیو فردا/ آ.ت/ س.ن
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG