لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۳۱

یادبود قربانیان تیانانمن در هنگ کنگ؛ پلیس با معترضان درگیر شد


اجتماع چند هزار نفری مردم هنگ کنگ در پارک ویکتوریا به یاد قربانیان سرکوب تیانانمن

شماری از مردم هنگ کنگ روز پنجشنبه ۱۵ خرداددر مراسم یادبود سرکوب خونین اعتراضات تیانانمن چین در سال ۱۹۸۹ شرکت کردند. این تجمع در حالی شکل گرفت که مقامات هنگ کنگ آن را ممنوع کرده بودند.

در تجمعی که در یکی از محلات کارگری شهر هنگ کنگ برگزار شد بین شرکت‌کنندگان و نیروهای پلیس که قصد متفرق کردن مردم را داشتند درگیری‌هایی روی داد. به گفته شاهدانی که با خبرگزاری رویترز صحبت کرده اند ماموران پلیس به مردم اسپری گاز فلفل زدند.

این اولین باری است که در مراسم سالگرد اين واقعه در هنگ کنگ ناآرامی روی می‌دهد. پلیس و دولت محلی هنگ کنگ برگزاری این اجتماع را به دلیل شیوع ویروس کرونا ممنوع کرده بود.

به گفته پلیس چندین نفر از شرکت‌کنندگان در این مراسم بازداشت شده‌اند.


در اجتماع دیگری که به همین مناسبت و به صورت صلح آمیز در پارک ویکتوریا برگزار شد چند هزار نفر شرکت کردند و مردم شعارهایی در دفاع از آزادی در هنگ کنگ سردادند.

امسال با توجه به تصویب قانون امنیتی جدید برای هنگ کنگ در پارلمان چین برگزاری این مراسم حساسیت فراوانی ایجاد کرده است. طبق این قانون، نهادهای امنیتی چین می‌توانند در صورت لزوم در هنگ کنگ مستقر شوند و بی‌احترامی به سرود ملی چین جرم تلقی خواهد شد.

در هنگ کنگ که برای اولین بار پس از چند هفته اولین مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا شناسایی شده پلیس برگزاری این مراسم را ممنوع کرده بود.

با این وجود تعداد زیادی از مردم در نقاط مختلف شهر با روشن کردن شمع و اعلام یک دقیقه سکوت این مراسم را برگزار کردند. در ۷ کلیسای کاتولیک نیز مراسم مشابهی برگزار شد و اجتماع کنندگان تصاویر قربانیان سرکوب اعتراضات میدان تیانانمن را از جمله عکس معروف مردی که در برابر تانک ایستاده است، در دست داشتند.

صبح روز پنجشنبه نیز طبق معمول سنت هر ساله دانشجویان روی پلی در محوطه دانشگاه هنگ کنگ شعارهایی در یادبود قربانیان سرکوب تیانانمن و دفاع از آزادی و دمکراسی نوشتند.

همزمان با این حوادث تعدادی از مقامات دولت چین و رسانه‌های دولتی از اعتراضات هفته اخیر در آمریکا حمایت کرده‌اند.

در شهر پکن اقدامات امنیتی در اطراف میدان تیانانمن که یکی از مراکز گردشگری شهر است افزایش یافته و تعداد بیشتری از ماموران پلیس در این منطقه مستقر شده بودند.

برگزاری مراسم یادبود سرکوب اعتراضات تیانانمن در چين ممنوع است.

اتحادیه اروپا و دولت آمریکا همبستگی خود با خواست مردم هنگ کنگ برای برگزاری این مراسم را اعلام کردند.

در تایوان نیز مراسمی به این مناسبت با شرکت چند صد نفر برگزار شد و اجتماع‌کنندگان از حکومت چین خواستند به خاطر سرکوب اعتراضات سال ۱۹۸۹ عذرخواهی کند.

دولت چین هیچ‌گاه حقایق مربوط به این حوادث را اعلام نکرده و چند روز پس از پایان سرکوب اعلام کرد که در آن حوادث حدود ۳۰۰ نفر کشته شده‌اند که اکثر آنها پرسنل نظامی بودند. ولی گروه‌های مدافع حقوق بشر و شاهدان می‌گویند چند هزار نفر در جریان آن سرکوب خونین جان باختند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG